Házhoz mennének a RAR mérnökei
54 lejes felár ellenében idén is házhoz mennek a RAR Hargita megyei mérnökei, ezzel tovább folytatják a mezőgazdasági erőgépek megyében meghonosított, gazdabarát helyszíni törzskönyvezési és műszaki vizsgáztatási gyakorlatát, csak legyen idejük. Tavaly a szakemberek a vidéki vizsgapontokon több mint 2 ezer sárga és fehér rendszámtáblás traktor műszaki állapotát ellenőrizték. A géppark állapotfelmérését idén eddig Tusnádról, Homoródszentmártonból és Csíkszentdomokosról igényelték.
[caption id="attachment_46588" align="aligncenter" width="1000"] Terepen a RAR mérnökei. Házhoz jön a segítség Fotó: Domján Levente[/caption]
Amennyiben a gazdák, a nagyobb gépparkkal rendelkező agrárvállalkozások igénylik, vagy pedig a polgármesteri hivatalok megszervezik, idén is helyben, a településekre kiszállva végzik a sárga és fehér forgalmi rendszámtáblás traktorok, mezőgazdasági erőgépek műszaki vizsgáztatását vagy éppen törzskönyvezését a román gépjármű-nyilvántartó hivatal (RAR) Hargita megyei szakemberei – tudtuk meg Orbán Jánostól, az intézmény Hargita megyei kirendeltségének vezetőjétől. A szakember elismerte, évről évre igény van a helyszíni vizsg szolgáltatás iránt, a fő kérdés ezúttal inkább az, hogy a járművek környezetvédelmi illetékének februári eltörlése óta négyszeresére növekedett munkavolumenük miatt hogyan és miként tudnak a gazdák és az önkormányzatok kéréseinek eleget tenni.
– Február elsejétől a taxaeltörlés kicsit keresztbe tett nekünk. A napi munkavolumenünk ugyanis azóta kereken megnégyszereződött, ezért még a szombati napokon is reggeltől estig dolgozunk. Én úgy veszem észre, ez nemcsak pillanatnyi, hanem tartós roham marad egész évben – tette hozzá a RAR Hargita megyei igazgatója. A leterheltségük ellenére viszont a gazdákkal kialakított jó kapcsolatot és a traktorok helyszíni műszakiztatásának gyakorlatát sem kívánnák megszakítani.
Rendszeresítették a szolgáltatás
Noha Hargita megyében a RAR az erőgépek helyszíni műszaki vizsgáztatását – mint szolgáltatást – immár nyolc éve kínálja a mezőgazdasági gépek tulajdonosainak, Orbán János mégis úgy tudja, hasonló együttműködés az ország más megyéiben továbbra sem alakult ki a gazdák és a járműnyilvántartó hivatal kirendeltségei között. A kiszállást, vagyis a RAR normál díjszabásait mindössze 53,8 lejjel drágító szolgáltatást a megyéből tavaly is több mint 2 ezer géptulajdonos vette igénybe, ami nem csoda, hisz ellenkező esetben a műszaki vizsgáztatásra váró traktorokat a gazdáknak a legközelebbi engedélyezett vizsgaállomásra, vagy pedig a RAR csíkszeredai telephelyére kellene szállítaniuk. Ez viszont a távolabbi településeken élő – főként a gyergyói és az udvarhelyszéki – gazdáknak nemcsak idejébe, hanem a traktorok tréleres szállítása miatt több száz lejes pluszköltségébe is kerülhet. A helyszíni vizsgáztatási lehetőséggel Hargita megyéből épp ezért évente rendszerint 2-3 ezer géptulajdonos él. A kiszállást kérelmezők között nemcsak önkormányzatok – akik a környékbeli géptulajdonos kérését közvetítik – hanem olyan agrár- vagy erdőkitermelő vállalkozások, mezőgazdasági társulások is vannak, akik egymagukban jelentős gépállománnyal rendelkeznek. Emiatt tavaly, illetve a megelőző esztendőkben is rendszeresen előfordult, hogy a RAR helyszíni műszaki ellenőrei a kéréseknek eleget téve egy községbe adott esztendőn belül többször is visszatértek.
Várják az igényléseket
A géppark helyszíni állapot-felmérését a helyi önkormányzatok révén idén eddig három községből – Tusnádról, Homoródszentmártonból és Csíkszentdomokosról – igényelték a gazdák, ám a tavasz folyamán érkező kérelmekkel ez a szám várhatóan jelentősen bővülni fog. A mezőgazdasági erőgépek helyszíni ellenőrzését, törzskönyvezését tavaly Udvarhely térségéből 10 településről – Parajd, Korond, Székelykeresztúr, Siménfalva, Máréfalva, Kányád, Szentegyháza, Oklánd, Homoródszentmárton, Zetelaka –, Gyergyó vidékéről 8 községből – Szárhegyről, Ditróból, Gyergyóújfaluból, Gyergyóalfaluból, Csomafalváról, Remetéről, Vaslábról, továbbá Maroshévízről – míg Csík 6 községéből – Kozmás, Csíkszentsimon, Csíkszentimre, Csíkszentdomokos, Tusnádról és a Gyimesek – kérték.
A gazdák traktoraik helyszíni műszaki vizsgáztatásáért (ITP) idén 228,35 lejt, ugyanerre a motorcsere vagy a karosszéria átfestésének bejegyzése mellett 357,6 lejt, a műszaki bizonylatának kibocsátásáért 575,25 lejt, a hivatalos bevizsgálásért 784,7 lejt, a használt gépek bevizsgálását és műszak vizsgáját is tartalmazó forgalomba helyezéséért 938,3 lejt, míg az új traktorok bejegyzéséért és forgalomba helyezéséért 246,95 lejt kell fizessenek – derül ki a RAR 2017-re érvényes hivatalos árlistájából. A fenti árak ugyanakkor már a kiszállásért felszámolt 53,8 lejes díjat is tartalmazzák.
3,5 tonna fölött 1 évre szól a vizsga
A 3,5 tonnánál kisebb önsúlyú mezőgazdasági traktorok esetében amúgy a műszaki vizsga érvényessége 2 évre, míg a 3,5 tonnánál nagyobb önsúlyú erőgépek esetében egy esztendőre szól. A Hargita megyei gazdák által használt traktorok többsége amúgy az utóbbi kategóriába tartozik: a hazai gyártású U–650-es hivatalos önsúlya például – kabinnal együtt – 3620 kilogramm, emiatt a műszakivizsga-engedélyt is csak egy évre állítják ki.
– Évről évre nő a megye traktorállománya, főleg a külföldi használt gépek behozatala révén, de ettől függetlenül szemmel láthatóan javul a hazai gyártmányú, régebb ideje használt gépek műszaki állapota is. A gazdák is rájöttek, hogy a traktoraiknak csak akkor tudják igazán hasznát venni, ha megfelelő műszaki állapotban tartják, vagyis megfelelőbb gumiabronccsal látják el gépeiket, a fékek és a világítóberendezések is tökéletesen működnek – tette hozzá Orbán János.
Domján Levente