A gyermekek felzárkóztatása a fő cél
Több mint hatvan család fordult meg Korond község egész területéről a Gyulafehérvári Caritas fejlesztő központjának tevékenységein az elmúlt két évben. Szakemberek vezetésével zajlanak a tevékenységek, céljuk a gyermekek korai fejlesztése és a családok segítése.
A Gyulafehérvári Caritas a kisgyermekes családok integrált szociális ellátásának biztosításáért Biztos kezdet házakat nyitott, ahol szakemberek állnak a 0–6 év közötti gyerekeket nevelő, hátrányos helyzetű családok – de nem csak –, illetve a várandós anyák segítségére. Korondon, a Páll Lajos Művelődési Ház emeletei termeiben biztosított helyet számukra az önkormányzat, felismerve, hogy mekkora segítségére lehetnek a közösségnek. Egy nagyobb és két kisebb teremben zajlik a tevékenység, de a mosdóban mosógép is a családok rendelkezésére áll, szükség esetén igénybe vehetik a foglalkozások alkalmával.
Igazolta létjogosultságát
A nyitás óta eltelt két év igazolta a szociális központ létjogosultságát, hiszen több mint 60 községbeli család kapcsolódott be tevékenységeikbe az elmúlt időszakban. Jelenleg három szakember, Major Ágnes pszichológus, Nagy Erzsébet szociális munkás és Csifó Laura szociálpedagógus foglalkozik a családokkal. Hétköznaponként reggel 9 és délután 4 óra között fogadják egyéni és csoportos foglalkozásokra egyaránt a kedvezményezetteket. A gyermekek mindig szüleikkel közösen vesznek részt ezeken a találkozókon. Amikor valaki csatlakozni szeretne a programjaikhoz, akkor a szakemberek felmérik a kisgyermeket, hogy pontos képet kapjanak azokról a fejlődési területekről, ahol lemaradással küzdenek és annak megfelelően kezdik el a közös munkát, a szülőkkel partnerségben.
Csifó Laura szociálpedagógus csupán néhány hete tagja a csapatnak. Mint mondta, általában a csoportos foglalkozásokat tartja, de egyéni esetei is vannak. A csoportokat azonos korú gyermekekkel töltik fel, hogy az azonos fejlődési lépcsőfokokat egyszerre tudják bejárni.
– Többnyire óvodás korú gyermekek járnak hozzánk, akiknél valamilyen fokú lemaradást tapasztaltak az óvónők és szükség van a felzárkóztatásukra
– osztotta meg tapasztalatát.
Segítség a kismamáknak
A központ ugyanakkor nagy segítség azoknak a kismamáknak is, akik régóta vannak otthon a kisbabáikkal és az ő részükről is nyitottságot tapasztalnak, hogy részt vegyenek egy-egy tevékenységen, hiszen így hasonló helyzetben lévő emberekkel találkozhatnak, megoszthatják gondjaikat és fel is töltődnek.
– Csapatmunkában követjük a gyermekek fejlődését, mindenki a maga szakterületén. Egészséges, de bármilyen atipikus fejlődéssel rendelkező gyermeket is fogadunk. Mi nem diagnosztizálunk, de időben észrevesszük, ha gond van és abban is segítünk a családoknak, hogy hová fordulhatnak annak megoldása érdekében
– közölte Major Ágnes pszichológus, hozzátéve, tartják a kapcsolatot a községben működő óvodákkal, és segítségére vannak egymásnak a pedagógusokkal.
A szakember elmondta, a Biztos kezdet ház és vele együtt a tevékenységük része már a köztudatnak, ennek ellenére szükség van még némi rábeszélésre is, ám akik csatlakoznak hozzájuk, azok tagjaik is maradnak egészen addig, ameddig a gyermekek el nem érik a 6 éves kort.
– A mi fő feladatunk, hogy folyamatosan visszajelzünk a szülőknek, miben fejlődtek már, mennyi mindent tanultak meg a gyermekek. Ez egyik fontos indirekt célja a központjainknak
– hangsúlyozta.
Ha kell, házhoz mennek
A gyermekfoglalkozások, fejlesztések mellett szülős csoportjaik is vannak, ahol a szülőknek szerveznek foglalkozásokat a legkülönfélébb témákban, félévente ugyanakkor lelki napot tartanak és nyári bejárós tábort szerveztek nagy sikerrel az elmúlt nyáron. A község falvaiban is rendszerint megfordulnak az óvodákban, és családlátogatásokat is szerveznek.
– A családlátogatások több szempontból is fontosak, egyrészt, ha nem tudnak részt venni a foglalkozásokon, akkor mi megyünk el hozzájuk, hogy folyamatos, élő kapcsolatban maradjunk, de azért is nagyon fontosak, hogy komplexebb képet kapjunk a mindennapjaikról, arról, hogy miként és milyen környezetben élnek, mik azok az ingerek, amik körülveszik a gyermeket és ezáltal is hatékonyabban tudjuk segíteni a gyermek fejlődését
– emelte ki Major Ágnes.
A szakemberek ugyanakkor a különböző ügyek intézésében is a családok segítségére állnak, mint például a Szülőföldön magyarul programra való regisztráció, vagy az iskolai ösztöndíjak igénylése. A Biztos kezdet házak bárki előtt nyitva állnak, akik kisgyermeket nevelnek, működését állami és önkormányzati támogatásokból biztosítják, a kötelékükbe tartozó családok pedig jövedelmükhöz mérten is hozzájárulnak működési költségeik fedezéséhez.
A Gyulafehérvári Caritas hat községben, Zetelakán, Oroszhegyen, Korondon, Gyergyóremetén, Gyergyóalfaluban és Marosszentgyörgyön indította el a Biztos kezdet házakat 2022-ben.