Felesleges lenne?
Az új Adótörvénykönyv és Adóeljárási Törvénykönyv hatályba lépésének elengedhetetlen velejárója az is, hogy módosulnak bizonyos nyilatkozatok, illetve űrlapok, s nemcsak formai, hanem tartalmi szempontból is, tehát azok megszerkesztési, kitöltési és használati módozata is. De akár mennyiségi gyarapodásról is beszélhetünk, s vannak olyanok is, akik nem veszik jó néven az ilyen jellegű „buzgóságot”…
Január 6-án jelent meg a Hivatalos Közlönyben az Országos Adóügynökség elnökének ama 2015/3841-es rendelete, amellyel jóváhagyta a 088-as űrlap formanyomtatványát és annak tartalmát. Ez az űrlap tartalmazza azt a nyilatkozatot, amelyet saját felelősségre kell kitölteni ama szándék és kapacitás kiértékelése végett, miszerint a nyilatkozó olyan gazdasági tevékenységeket kíván kifejteni, amelyek az áfa alkalmazási körébe sorolandók. Amúgy ilyen jellegű nyilatkozatra vonatkozóan eddig is volt egy hasonló jellegű rendelet, a 2015/1966-os, amelyet most hatályon kívül helyeztek. A szóban forgó nyilatkozat létjogosultságát több adótanácsadó is vitatja, de nemcsak ők, hanem mások is, köztük Andreea Paul Vass képviselő, a liberális párt első alelnöke, aki szerint túlbuzgóságra vall egy ilyen tizennyolc kérdést is tartalmazó kérdőív kitöltése, olyan körülmények között, amikor is azok a cégek, amelyek túllépik az áfamentességi értékhatárt, „hivatalból” amúgy is áfafizetőkké válnak. Hasonló hangnemben nyilatkoztak a Románia Fejlesztéséért Koalíció (CDR) képviselői is, akik elismerik ugyan az adóügynökség erőfeszítéseit, de ugyanakkor nyomatékolják azt is, hogy a 088-as űrlap kitöltése és benyújtása gondot okoz a cégek számára, annál is inkább, mert ilyen szoros határidőt szabott meg a vonatkozó rendelet, ugyanakkor a CDR illetékesei szerint ez az űrlap nem felel rá a gazdasági valóságokra. Továbbá követelik a rendelet módosítását is.
Elnöki érvek
Már-már egy állóháború látszik kialakulni egyes cégek képviselői, gazdasági szakértők és az ANAF illetékesei között. Sajnos nem első ízben, s mindenki megpróbálja felsorakoztatni a maga érveit. Az ANAF az elmúlt hétvégén, pontosabban január 15-én egy sajtóközleményt hozott nyilvánosságra, amelyben elismerik, hogy a szóban forgó nyilatkozat benyújtási határideje túlontúl „szűkre szabott”. A közleményben nyomatékolják, hogy tekintettel a jogos kifogásokra, a benyújtási határidőt meghosszabbították 30 nappal. Ugyanakkor hangsúlyozzák azt is, hogy az ANAF példatárában számos olyan eset is van, amikor az állami költségvetést a nagy adófizetők kategóriájába tartozó cégek is 100 millió eurókkal károsították meg, és ennek okán feltétlenül szükséges a vitatott nyilatkozat benyújtása, azaz a vonatkozó 2015/3841-es rendelet előírásainak érvényre juttatása. Hozzáfűzték azt is, hogy az elkövetkező napokban a közvélemény tudomására fognak hozni számos olyan esetet és sémát, amelyek az állami költségvetés megkárosítására vonatkoznak. Ha az ígéretet betartják, akkor lehet, hogy érdekes olvasmányban lesz részünk.
Nem idetartozik, de ha már a nyilatkozatokról esett szó: az ANAF honlapján egy január 14-én megjelent közlemény szerint nyilvánosságra hozzák és közvitára bocsátják annak a rendeletnek a tervezetét, amely révén jóváhagyásra kerül a 020 és 030-as űrlap formanyomtatványa és annak tartalma. Mind a kettő egyes munkáltatói minőséggel is rendelkező hazai és román magánszemélyek fiskális bejegyeztetési nyilatkozatára vonatkozik.
Hecser Zoltán