Esélyegyenlőségi morfondír
Izlandon majdnem – két százalék híján – ugyanannyi nőt választottak be a parlamentbe, mint férfit – olvasom a napokban az egyik hírt, néhány kattintással odább pedig arról írtak, hogy Romániában idén ősszel jelenik meg az első olyan bankjegy, amelyre egy nő arcképét nyomtatják.
A Világgazdasági Fórum 2021-es jelentése szerint a nemek közti egyenlőség tekintetében Izland az első a világon, immár 12. alkalommal – olvastam még az első cikkben. Arról nem találtam adatot, hogy Románia hogy áll ezen a listán, de az az ország, ahol először kerül nő arcképe bankjegyre, minden bizonnyal nem éllovas a hivatalos statisztika szerint sem. Merthogy azt, hogy nem hivatalosan mi a helyzet, tudjuk, ismerjük, lányokul, asszonyokul tapasztaljuk nap mint nap a saját bőrünkön.
Nem tartom magam esélyegyenlőségi amazonnak, de úgy gondolom, megvan a nők jogos helye a társadalom minden szintjén. Mindeddig úgy véltem, nem is kell feltétlenül harcolni az esélyegyenlőségért, vagy pedig folyton-folyvást hangoztatni ezt, lobogtatni, mint egy zászlót, most azonban már úgy látom, igenis beszélni kell még erről is. Azt hittem, a gyermekemnek elég a példa, elegendő, ha látja, hogy a mi családunkban ez hogyan működik, de nem. A lányom ugyanis a napokban nagy lelkendezéssel mondta nekem, hogy az egyik mesében a lány tigris lett az olimpia győztese, minden számban. Anya, egy lány – ujjongta és az elején nem is értettem, hisz nemrég néztük az olimpiát, együtt is, olyan versenyszámokkal is, amikben nők emelték magasba az érmeket. De ezzel együtt is, minden jel szerint a mindennapokban a társadalomban a gyermeket érő ingerek, benyomások és tapasztalatok még nem teszik természetessé azt, hogy a nő is lehet bármi: sofőr, bajnok, képviselő, elnök, minden, ami szeretne.
Szűkebb székely társadalmunkban is sok családban még mindig csak a fiú a gyermek, nem fognak kezet a nőkkel, országszerte pedig azt látjuk, hogy míg egyes szakmák kirívóan elnőiesedtek, addig másokban szinte csak férfiaknak terem babér. Az pedig, hogy a parlamentben legalább annyi nő legyen, mint férfi, egyelőre erősen utópisztikusnak tűnik. Azonban Izlandon is elkezdték egyszer valamivel. Talán épp egy bankjegyre nyomtatott női arcképpel.
R. Kiss Edit