Értékmentés: a közösséget fogja szolgálni az újjáépített Gál Sándor-ház
Örömteli esemény helyszíne volt pénteken Csíkszentgyörgy. Átadták a falu jeles szülötte, Gál Sándor honvédtábornok újjáépített szülői házát. Az egykori szabadsághős gyermek- és ifjúkorának helyszíne a helyi közösséget fogja szolgálni.
Áldozatos munkával, valódi közösségi összefogással sikerült megmenteni az enyészettől Gál Sándor csíkszentgyörgyi születésű honvéd tábornok családjának egykori otthonát. Az egyedülálló építészeti emlék hosszú időn át elhanyagolt állapotban várt a sorsára, végül többszöri nekifutásra sikerült sorsát megnyugtató módon rendezni. Az eredeti helyéről a polgármesteri hivatal szomszédságába költöztetett épületet eredeti formájában építették újjá.
A pénteki átadóünnepség alkalmával Réti Zsófia, Csíkszentgyörgy polgármestere köszöntötte a megjelent világi és egyházi méltóságokat, valamint a helyi érdeklődőket. Mint a községvezető hangsúlyozta: a helyi közösség méltán lehet büszke Gál Sándor tábornokra, aki nemcsak a harcmezőn állta meg a helyét, hanem a szellemi értéket is teremtett.
– Amikor szükség volt a tudására, visszajött, hogy szülőföldjén harcoljon a függetlenségért. Minden csíkszentgyörgyi családnak vannak 48-as katonái, hősei, akik amikor szükség volt a nemzetért való kiállásra, az életüket kockáztatva mentek a harcba és elszántan harcoltak – hangsúlyozta Réti Zsófia.
A községvezető kifejtette: Gál Sándor a csíkszentgyörgyiek, de akár az egész székelység példaképe lehet, hiszen a lehetetlent is megpróbálta, a maroknyi csapatával is szembeállt az ellenséggel, ezen kívül jelentős szerepet vállalt részt vállalt a 12. marosvásárhelyi honvédzászlóalj, a Kossuth-huszárok, a későbbi Mátyás huszárezred felállításában.
– Azt gondolom, hogy az, hogy ma itt lehetünk és a székely népi építészet talán legimpozánsabb példányát magunkénak tudhatjuk, nagyon sok jó embernek köszönhető. A 11 méter széles, 16 méter hosszú és öt helyiségből álló épület jelentős népi építészeti emlék, és kirí a fennmaradt parasztházak sorából – mondta a polgármester. Réti Zsófia köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak az épület megmentéséhez. Kiemelte Daczó Katalint, aki feltárta a ház történetét, aki újságíróként szívén viselte a ház sorsát. Mint Réti Zsófia megosztotta, a helyi önkormányzat 2015-ben Lőrincz Barnát kérte fel, hogy építészként készítsen egy előtanulmányt, majd az AFIR programban pályázva sikerült megvalósítani a projektet.
A polgármester kiemelte: a helyiek közül is sokan hozzájárultak az újjáépítéshez, helyi szakemberek munkáját dicséri a berendezés is.
– Reméljük, sikerül tartalommal feltölteni és a kulturális turizmus vérkeringésében bekapcsolva látogathatóvá tenni. Szeretnénk, hogy az idelátogatóknak olyan élményben legyen részük, amit szívesen ajánl másoknak is. Ahhoz, hogy ezt elérjük, még sokat kell dolgozzunk, de hiszem, hogy összefogással, közös gondolkodással, szakemberek segítségével mindezt el tudjuk érni – zárta gondolatait Réti Zsófia.
Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Hargita Megye Tanácsának elnöke, Borboly Csaba is. A politikus az összefogás erejét emelte ki köszöntőjében. Arra biztatta a helyieket, hogy az építkezések során vegyék figyelembe az építészeti hagyományokat, és vigyázzanak arra, hogy a települést a faluképéről tartsák számon a jövőben is.
Az avató alkalmával köszöntőt mondott Gergely András, az Alcsík Kistérségi Társulás elnöke, dr. Lukács Bence Ákos, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja, valamint a tervező cég képviseletében Lőrincz Barna is.
Az átadást a Gál Sándor nevét viselő helyi általános iskola diákjainak verses-zenés összeállítása tette színesebbé, majd Pál Vilmos-Barna alcsík-kászoni főesperes, helyi plébános áldotta meg az újjáépített házat.
Farkas Endre