Elszabadultak az indulatok a lakossági fórumon
A csíkszeredai Tavasz és Fürdő utcai lakosok nem tüntettek a városháza előtt a hivatalos engedélyek hiányában, de lakossági fórumra hívták őket. Korodi Attila polgármester fogadta a romák helyzetének rendezési kísérlete kapcsán nemtetszésének hangot adó tömeget.
A lakossági fórumon több tucat Fürdő és Tavasz utcai lakos gyűlt össze a csíkszeredai városháza tanácstermében szerda délután. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, valamint a két alpolgármester, Sógor Enikő és Bors Béla hallgatta meg őket és próbált megoldást keresni, választ adni a Fürdő, Tavasz és Baromtér utcai lakosok kéréseire, kérdéseire.
Mint ismeretes, a környék lakosait egy helyi vállalkozó által birtokolt területre szállított három konténer dühítette fel. A helyi roma közösség miatt már évek óta feszült a hangulat a környékbeli lakosok körében. Az egy évvel ezelőtti csíksomlyói tűzvészben szállás nélkül maradt roma családokat az önkormányzat az Erőss Zsolt Arénába költöztette ideiglenesen. Az arénában maradt 60 személynek lehetőséget ad a Kereszténység Segítség Alapítvány, hogy az említett konténerekbe költözzön, ha szeretné. A helyi roma és magyar közösség egyöntetűen tiltakozni kezdett, mondván ez csak súlyosbítaná a már meglévő problémát.
Összetett problémára nincs egyszerű megoldás
A ingerült tömeg már a fórum első perceiben hangosan, egymás szavába vágva próbálta elmondani panaszát. Korodi Attila, az indulatok enyhítése érdekében részletesen kifejtette az egybegyűlteknek mennyire több rétegű a probléma, valamint ezekből melyeket tudná a városháza megoldani, miben illetékes.
– Csíkszeredában vannak egyszerű kérdések, és vannak komplex kérdések. A Fürdő és Tavasz utca helyzete nagy kihívás számunkra. Erről többször is beszéltünk, nem tudjuk egyik évről a másikra megoldani az évtizedes problémát. A folyamatokat elindítottuk, és dolgozunk rajta, lépésről lépésre – közölte a városvezető.
A továbbiakban kitért olyan problémákra és azok megoldási folyamatára, amelyek a környéket érintik. A legnagyobb akadály, hogy a vasút körüli környék, az utcák nagy része a vasúttársaság, a CFR tulajdonába van, így számos adminisztratív jellegű nehézségbe ütközik a városháza, mint a vasúti aluljáró állapota, az utcák, járdák burkolatának javítása.
A közbiztonsággal kapcsolatban az elöljáró kitért a helyi rendőrség jelenlétére, valamint a térfigyelő kamerák elhelyezésére. Kiemelte, elsősorban – lépésről lépésre – a kisebb problémákat kell felszámolni.
A romakérdésről
A helyi roma közösséggel kapcsolatban kifejtette az egyetlen hosszútávu megoldás az az integrálásuk, felkarolásuk, hogy minél könnyebben betudjanak illeszkedni a társadalomba. A tömeg az elképzeléssel kapcsolatban többször is hangot adott nemtetszésének. A polgármester a konténerek kapcsán pedig elmondta: sem az alapítvány munkáját, sem egy magánvállalkozó tevékenységét nem befolyásolják, mivel nincs rá joghatásuk. Egyelőre semmiféle építkezési vagy más engedélykérés nem érkezett a városházára, így nincs fennhatóságuk a történésekkel kapcsolatban.
– Nincsenek soha általános megoldások, segítenünk kell azt a néhány családot, amelyek tagjai az arénában maradtak. A városba különböző folyamatok indultak el, amelyeket magánszemélyek, egyesületek igyekeznek előrevinni. Van egyfajta felelőssége azoknak a családoknak is, akik elfogadják ezeket a lehetőséget. Egy biztos: a Tavasz utcában a megoldás az, hogy mindenkit segítünk, aki mélyszegénységbe él, legyen az roma vagy magyar ember – fogalmazott az elöljáró.
Az egybegyűltek egyhangúan jelezték, hogy a környéken a legtöbb konfliktust a közbiztonság hiánya okozza. A polgármester megoldásnak azt javasolta, hogy a közösség képviselőivel közösen tartsanak kerekasztal-beszélgetést az illetékes szervekkel, rendőrséggel, csendőrséggel.
– Úgy látom, a városháza eddig úgy tett, mintha nem tudna problémáról. Most, hogy felvertük a port, kezdenek számba venni. Mindent megszerveztünk, hogy hallja a város, ország, hogy itt nem javul a helyzet, csak romlik. Mi nyitottak vagyunk mindenféle megoldási lehetőségre, remélhetőleg jövő héten lesz még gyűlés ezzel kapcsolatban a rendőrséggel is. Ezt városként kell megoldjuk, nem lehet, hogy egy negyed vállalja az egészet, és szenved miatta évek óta – nyilatkozta kérdésünkre az egyik Tavasz utcai lakos, szervező.
A közös kérésre, hogy az önkormányzat akadályozza meg a konténerek üzembe helyezését. Korodi elmondta, a városházának a törvények betartása az elsődleges feladata, kötelessége.
– Az önkormányzat tartsa be a törvényeket és az emberi méltóságot. Ha sikerül minden felet leültetni egymás mellé, akkor a megoldások könnyebben megszületnek. Az önkormányzat álláspontja az, hogy vagy bemegyünk ezekbe a nyomornegyedekbe és segítünk azok lakóinak kitörni belőle, vagy nincs megoldás – közölte a polgármester.
Adorján Zsófia