Elkezdődött az aratás
Korábban kezdődött idén az aratási szezon Hargita megyében: Székelykeresztúr környékén immár az őszi árpa betakarítása a végéhez közeledik, a cséplőgépek jelenleg már a búzaföldeken járnak. Az átlagos hektárhozamok eddig 3500 kiló körül alakultak.
[caption id="attachment_32466" align="aligncenter" width="620"] Fotó: Domján Levente[/caption]
Az enyhe télnek és a tavasz korai érkezésének köszönhetően – az ország más térségeihez hasonlóan – Hargita megyében is korábban beértek a kalászos gabonák. Ugyanakkor míg Csíkban csak két hét múlva, a hónap vége fele kezdődhet az aratás, Székelykeresztúr környékén egyes termelők már az őszi árpa betakarításán is túl vannak, a cséplőgépek pedig a napokban már a búzatáblákon dolgoztak.
Szőcs Béla agrármérnök, szentábrahámi termelő lapunknak nyilatkozva elégedett az eddig betakarított terméssel. Állítja, mind a minőség, mint a mennyiség megfelelő. A bérbe learatott területeken hektáronként átlagosan 3500 kilógrammos búzatermésről számolt be, ám saját, 15 hektáros gabonatábláiról – a fajtaválasztásra és a technológiai követelmények betartására alapozva – a kenyérnek valóból legalább 5 tonnás hozamra számít. Hogy az aratás idén Keresztúron is hamarabb kezdődött, azt az agrárszakember is elismerte, de megjegyezte: az időelcsúszás nem olyan nagy. Feljegyzései szerint ugyanis Székelykeresztúr környékén a kombájnok más esztendőkben is július 20 környékén álltak munkába.
Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője úgy véli, az aratás a Csíki medencében két hét múlva veheti kezdetét, ám ha a forróság tovább tart, a kalászosok betakarítására akár még korábban indulhat. A gazdák természetesen ez esetben is az őszi árpával kezdik a munkát. Utóbbiból Hargita megye szintjén 250 hektáron került vetőmag a földbe, míg az őszi búzát, a rozsot és a tritikálé gabonát tavalyhoz képest 870 hektáron nagyobb területen, idén több mint 12 ezer hektáron termesztenek. A tavaszi búza 1244 hektáron, a zab 3710 hektáron, míg a sörárpa 5928 hektáron várja a cséplőgépeket Hargita megyében. Török Jenő szerint a termés minőségéről egyelőre még korai beszélni, azt viszont elismerte, hogy míg Magyarországon – ahol immár a búzaföldeken javában zajlik a betakarítás – a termelők a sok eső miatt a kenyérgabona gyenge sikértartalmára panaszkodnak, addig Hargita megyei parcellákon az eső nem okozott minőség-romlást, sőt, az utóbbi időben érkezett nagy meleg kifejezetten kedvezett is a búza minőségének.
Domján Levente