Éhségsztrájkkal tiltakozó gazdák
Elegük lett a támogatások kifizetésére vonatkozó sorozatos be nem tartott ígéretekből, épp ezért csütörtök óta ismét éhségsztrájkkal tiltakozik Bukarestben, a kormány épülete előtt az állattartó gazdák egy maroknyi, előbb öt-, majd hétfősre duzzadt csoportja. Az állattenyésztési támogatások kifizetése mellett a mezőgazdasági miniszter és az APIA vezérigazgatójának távozását kérik: az éhségsztrájkoló gazdákat tegnap Dacian Cioloş kormányfő is fogadta, akit a technokrata kormány be nem tartott ígéreteivel is szembesítettek a gazdák.
[caption id="attachment_34550" align="aligncenter" width="678"] Sztrájkoló gazdák a kormány épülete előtt. Nem tágítanak Fotó: agrointel.ro[/caption]
A bukaresti tiltakozásnak, illetve a miniszterelnökkel tárgyaló gazdaküldöttségnek egy Hargita megyei állattartó is részese volt: Márton Róbert csíkkarcfalvi szarvasmarha-tenyésztő
– akárcsak Iași, Caraș-Severin vagy Suceava megyéből érkezett gazdatársai – öt napja, csütörtök délelőtt 11 óra óta vízen kívül semmilyen élelmiszert nem hajlandó magához venni.
Márton Róbertet tegnap, a miniszterelnökkel folytatott megbeszélés után telefonon értük el. A karcfalvi gazda már első mondatában leszögezte: az éhségsztrájkkal nem szélesebb ismertségre vagy sajtónépszerűségre törekszik, hanem csupán arra a hazugságözönre próbálják felhívni a figyelmet, amivel véleményük szerint a hazai gazdálkodókat a 2015-ös támogatások kifizetése kapcsán tavaly október óta a mezőgazdasági miniszter és az APIA felső vezetői folyamatosan etetik, hitegetik.
– Októberben arról volt szó, hogy előleget kapunk. Ám jött a kormányváltás, s az irányítást átvette a jelenlegi technokrata kormány. Ők azt ígérték, hogy februárban, majd márciusban fizetnek, aztán áprilisról beszéltek. A mezőgazdasági miniszter ki is állt a nyilvánosság elé, dicsekedve, hogy a támogatások folyósításának kezdését április 28-ról 8-ra tudta előrehozni. Aztán az állattenyésztőknek járó támogatások kifizetését májusra módosították, majd június végére, majd azzal szembesítettek minket gazdákat, hogy Romániának és más tagállamoknak a támogatások kifizetésére az Unió mezőgazdasági biztosa október 15-ig haladékot adott. Na, ekkor estem én igazán pánikba, hisz a támogatásra a számlák kifizetésére első perctől számítottam. Én az állataimat fóliázott lucernával etetem, és bizony a költségek fedezésére nekem nyáron van szükségem a pénzre. Attól a cégtől, akitől a fóliát vásároltam, az áru kifizetésére áprilisban kilencvennapos haladékot kaptam. De azt is csak most tudom kifizetni, mert az APIA nekem csak most folyósította az ANTZ-s (a román költségvetésből finanszírozott átmeneti állattenyésztési támogatás – szerk. megj.) tehén- és tejtámogatást, de a teljes, nekem járó uniós támogatást még most sem kaptam meg. Kihangsúlyozom: én ezért nem a Hargita megyei kifizetési ügynökség alkalmazottjait hibáztatom, hanem a kormányt és az APIA központi, bukaresti vezetőit – nyilatkozta tegnap lapunknak Márton Róbert.
A borjakkal, üszőkkel, fejősökkel együtt összesen 64 fős szarvasmarha-állománnyal rendelkező karcfalvi gazda megjegyezte, az elkeseredés miatt, illetve a sok hazudozás megelégelése miatt döntött úgy, hogy Hargita megyéből, sőt Erdélyből is egyedüliként csatlakozik a támogatások késlekedése miatt augusztus elején egy ízben már éhségsztrájkba lépett, majd múlt csütörtöktől újabb éhségsztrájkkal tiltakozó Costel Carașhoz.
– Az első éhségsztrájk hatására a mezőgazdasági miniszter és az APIA vezérigazgatója is azt vállalta, hogy augusztus 15-ig a gazdák 95 százalékának kifizetik a támogatásokat. Ez nem valósult meg, és én is, akárcsak még sok más tehéntartó, ugyanúgy az ígérettel maradtam. Ma Dacian Cioloștól is azt kértük, mondjon egy biztos, világos határidőt, ameddig a minket megillető támogatásokat kifizetik. Mi csak azt kérjük, ami az uniós támogatási rendszer alapján jár nekünk. Egy normálisan működő országban én nem itt kellene legyek, hanem otthon, a családom és a jószágaim mellett. Közben aratni kellene, a szalmát bálázni, fejni, a teheneket etetni. Nagyon sajnálom, hogy ezt a tiltakozást is mindössze csak páran vállaltuk fel. Én az éhségsztrájkot akkor hagyom abba, amikor a miniszterelnöktől a támogatások kifizetésére az őszinte, konkrét választ megkapjuk – mondta el tegnap lapunknak a kormányfővel folytatott tárgyalást követően Márton.
[box type="shadow" ]Közleményben szolidarizál az éhségsztrájkolókkal az RMGE
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) szolidaritást vállal azokkal az éhségsztrájkkal tüntető gazdákkal, akik a mezőgazdasági támogatások kifizetésének késlekedése és a kormány folyamatos hitegetése miatt választották a tiltakozás ezen, legszélsőségesebb formáját – olvasható a szervezet lapunkhoz eljuttatott közleményében. Az RMGE a sztrájkolókkal való szolidaritás mellett csalódottságát is kifejezi Dacian Cioloșsal és kormányával szemben, aki „az Európai Bizottság volt agrárbiztosaként pontosan ismeri a mezőgazdasági támogatások kifizetési rendjét és ezek elmaradásának vagy késlekedésének következményeit. A mezőgazdasági miniszter, Achim Irimescu – a kormányfőhöz hasonlóan – brüsszeli tapasztalatokkal rendelkezik. A Cioloș-kormány nemcsak a támogatások kifizetésével, de az egész agrár- és vidékfejlesztés politikájával az elmúlt évek legkatasztrofálisabb helyzetébe sodorta az ágazatot” – állítja az RMGE. A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete reményét fejezi ki, hogy a gazdák tiltakozása nem lesz hiábavaló, és a támogatások kifizetése minél előbb, minden jogosult termelő számára maradéktalanul megtörténik.[/box]
Domján Levente