Egyelőre hezitálás
Az látszik, hogy az idén is némileg zűrzavarosnak ígérkezik a roncsprogram útnak indítása. Mondjuk ezt annak okán, hogy még a múlt hónap vége felé hosszas hallgatás után Gratiela Gavrilescu kormányfőhelyettes, környezetvédelmi miniszter április 5-ét jelölte meg az „útra indítás” lehetséges időpontjaként, hozzáfűzve azt is, hogy módosul ama szaktárcai rendelet, miszerint a kiselejtezésre kerülő járgányoknak rendelkezniük kell érvényes műszaki ellenőrzéssel (ITP). Időközben elfogadásra került a Környezet Alap és a Környezet Alap Adminisztrációjának (AFM) a 2019-es esztendei bevételi és kiadási költségvetéseit jóváhagyó kormányhatározat is. Az importőrök, a márkakereskedők ugyanakkor már hetek óta reklámozzák a roncsprogram keretében megvásárolható autókkal kapcsolatos „vonzó” ajánlataikat. Mindennek ellenére a tegnapi napig hivatalosan, illetve ténylegesen nem kezdődött meg a roncsok leadása…
Tény ami tény: azt a bizonyos költségvetést (és nem a roncsautó és a roncsautó plusz program finanszírozási programját – ahogy azt olvasni lehetett az egyik napilapban) a kormány március 29-i ülésén elfogadták. A 2019/166-os kormányhatározatról van szó, amely a Hivatalos Közlöny április 1-i számában jelent meg. Kétségtelen az is, hogy ezzel alapozták meg a szóban forgó program anyagi, illetve pénzbeli fedezetét. Amúgy az említett kormányülésen Viorica Dăncilă többek között megelégedéssel nyugtázta: „folytatni fogjuk a leghosszabb életű kormányzati programot, a roncsprogramot, amely a 15. kiadásához érkezett. A 322 millió lejes költségvetési kiutalás révén körülbelül 35 000 románnak lesz lehetősége, hogy 8 évesnél régebbi gépkocsiját újakra, kevésbé szennyezőkre cserélje. Folytatódni fog a roncs plusz program is, amely révén finanszírozzuk összesen 93 millió lejes összeggel az elektromos és a hibrid gépkocsik beszerzését”. A kormányfő időpontot nem jelölt meg a program tényleges megkezdése tekintetében. Ugyanakkor azt is meg kell jegyezzük, hogy a dolgok jelenlegi állása szerint kevesebben lehetnek a részesei a szóban forgó programnak, mint a tavaly, holott az év elején kormányzati illetékesek még legalább 50 000 roncsautó kiselejtezéséről beszéltek. Egyébként a szakmai érdekképviseletek is azt szorgalmazták, hogy az idei program legyen „bőségesebb”, mint a múlt esztendei, és kezdődjön meg hamarabb…
Hol az a rendelet?
A kiselejtezésre szánt járgányok ITP-jének az eltörlésére vonatkozó miniszteri rendeletről hallani lehetett, de azt olvasni nemigen állt módjában az érdekelteknek. Nem, mert az nem jelent meg a Hivatalos Közlönyben, s ilyenképpen annak hatályba léptetéséről sem lehet beszélni. Mi több, a szaktárca honlapján közölt jogszabálytervezetek között sem lehet fellelni azt. Nos, amennyiben ez a rendelet nem jelenik meg, az átvevő központoknak sincs lehetőségük ITP nélküli járgányok befogadására. Továbbá az is meggondolkoztató és furcsállandó, hogy mélyen hallgat a legilletékesebb is, a Környezet Alap Adminisztrációja (AFM). Annak honlapján eddigelé nem jelent meg a roncsprogram beindítására vonatkozóan semminemű sajtóközlemény, az azzal kapcsolatos legutóbb nyilvánosságra hozott jogszabály még a múlt esztendő decemberében megjelent 2018/489-es AFM elnöki rendelkezés. Mindezt tetőzi, hogy a március 29-i kormányülést követően a roncsprogram tekintetében mély csend állt be, s amint arra már utaltunk, hivatalos közlemény nem látott napvilágot, s nem nyilatkozott egyetlen illetékes tisztségviselő sem.
Visszatérve a kilátásba helyezett miniszteri rendeletre, azt egyes környezetvédők rosszallották, azt hangoztatva, hogy mindenekelőtt azokat az „elöregedett” személygépkocsikat kell kiselejtezni, azaz kivonni a forgalomból, amelyek még üzemképesek, következésképpen azokkal rendszerint közlekedni is szoktak. Ilyen összefüggésben utalás van arra is, hogy jelenleg Románia útjain 3 millió körül van azon gépkocsik száma, amelyek kora meghaladta a 15 esztendőt. (Amúgy a forgalomba beírt járgányok száma az év elején 6,4 millió körül volt, s abból csak 500–550 ezer volt ötévesnél fiatalabb.) Azt pillanatnyilag nem tudni biztosan, hogy mikor is viheti el X. Y. új gépkocsi megvásárlására „szánt” kiöregedett járgányát a begyűjtőkhöz, tehát, hogy mikor lesz tényleges lehetősége az új átvételére. Azt viszont igen, hogy amikor leadja, 6500 lej értékű virtuális utalványt kap, s amennyiben olyan modell mellett dönt, amelynek szén-dioxid-kibocsátása legfeljebb 95 gramm/kilométer, akkor jogosult lesz 1500 lej értékű ökobónuszra is. Ez azt jelenti, hogy összesen 8000 lej értékű támogatást kap a roncsautó ellenében.
Hecser Zoltán