Döntött huszonöt ország
Nemrégiben már beszámoltunk arról, hogy november 30-án a Kőolajexportőr Országok Szervezete (OPEC) Bécsben lezajlott tanácskozásán arról döntöttek, hogy a tizenhárom tagállam együttesen csökkenteni fogja termelését. Tételesen 4,3 százalékos csökkentésről van szó, azaz napi mintegy 1,12 millió hordóval. Ezt követően más országok is csatlakoztak az OPEC döntéséhez.
Maradjunk az OPEC-nél. A bécsi döntés értelmében ezentúl az OPEC-tagállamok napi termelése együttesen 32,5 millió hordó körül lehet, lesz. Előzetesen egyébként egy nagyobb arányú kitermelés-csökkentés is szóba került, de végül is az említett szinten sikerült megegyezni. Egyébként az egyezmény még nem lépett hatályba és ilyenképpen a kitermelés tényleges visszafogására egyelőre még nem került sor, s pillanatnyilag azt sem tudni pontosan, hogy melyik tagállam mennyivel is csökkenti kitermelését, azt viszont igen, hogy legnagyobb arányban Szaúd-Arábia. Tényleges kitermeléscsökkentés ide vagy oda, a kőolaj világpiaci ára máris „megérezte”, de nemcsak a bécsi döntést...
Felzárkózás
December 10-én a bécsi döntéshez úgymond felzárkózott OPEC-en kívüli 12 kőolajkitermelő ország (Azerbajdzsán, Bolívia, Kazahsztán, Mexikó, Oroszország, Szudán és Omán). Azok úgy döntöttek, hogy együttesen napi 562 000 hordóval csökkentik a kitermelést (előzetesen 600 000 hordóról volt szó). A legnagyobb arányú csökkentést Oroszország fogja eszközölni, amely vállalta, hogy napi
300 000 hordóval kevesebbet fog piacra dobni, mint eddig. (Ebben az összefüggésben érdemes utalni arra, hogy egyes értesülések szerint már november folyamán egyeztetésre került sor az OPEC vezető tagállama, Szaúd-Arábia és Oroszország között a kőolajtermelés nagy arányú mérsékelésével kapcsolatosan. A szóban forgó tizenkét ország közötti megegyezés gyakorlatba ültetésére 2017. január 1-jétől kerül sor.
Említettük, hogy megérezte a kőolaj világpiaci ára alakulása a termelés visszafogására vonatkozó egyezségeket: a világpiaci hordónkénti jegyzés a múlt héten elérte az 57,89 dollár/hordót is, az Amerikai Egyesült Államokban pedig a WTI-jegyzés ugyancsak a múlt héten elérte az 54,51 dollár/hordót. Ezek a legmagasabb jegyzések 2015 júliusától errefelé, s előrevetítik azt, hogy a világ számos országában az üzemanyagok kiskereskedelmi árainak megemelkedésére lehet számítani, ami már esetenként be is következett, például Magyarországon egyetlen hét leforgása alatt (december 8 –15. között) kétszer is emelkedett a benzin és a gázolaj ára. Hazai viszonylatban is érződik egy hasonló tendencia, de ugyanakkor Anca Dragu pénzügyminiszter bejelentette, hogy igenis január 1-jétől kivezetésre kerül az üzemanyagokra kivetett különleges jövedéki adó.
Hecser Zoltán