„Bármikor visszatérhetünk, szeretettel fogadnak bennünket”
Tizennyolc fiatal hagyja el idén a Szent Anna Speciális Szakiskola falait és próbál meg egy számára új és sok váratlan helyzettel kirakott életet elkezdeni: egy részük munkát szeretne keresni, aztán saját családot alapítani. – Enyhén vagy súlyosan sérült fiatalokról beszélünk, sokan közülük nevelőszülőknél nevelkedtek, és otthonról elkerülve ez az iskola jelentett számukra menedéket, itt találtak barátokat, tapasztalták meg a közösségi létet – mondta lapunknak Kristó Kinga iskolaigazgató. A speciális szakiskolások ma búcsúznak iskolájuktól, tanáraiktól és osztályközösségeiktől, nekik szól a csengő, őket ünnepli a közösség.
[caption id="attachment_49408" align="aligncenter" width="1000"] Tervekkel teli végzősök. Dolgozni szeretnének Fotó: László F. Csaba[/caption]
Az oklándi és bélbori speciális, általános iskolák tanulói és néhányan a hagyományos oktatási intézményből kerülnek a csíksomlyói Szent Anna Speciális Szakiskolába, ahol a lányok varrást a fiúk pedig az asztalos szakma alapjait tanulhatják ki.
– Orvosi szakvélemény alapján kiállított beutalóval kerülnek diákjaink a speciális szakiskolákba, vannak köztük enyhén és súlyosan értelmi fogyatékos fiatalok, akik a romániai gyermekvédelmi rendszerben nevelkedtek, mások nehéz anyagi körülmények között élő családokból jöttek. Ezeknek a fiataloknak elsősorban viselkedésbeli mintákat, a közösségi életben szükséges kommunikációs képességeiket próbáljuk meg egyéni és csoportos módon fejleszteni, hiszen fontos, hogy innen kikerülve se érezzék, a társadalomban elveszettnek magukat. E mellett a jobb képességű tanulóinknak szakmát próbálunk tanítani – ismertette a tanintézmény főelveit Kristó Kinga igazgató.
A speciális igényű diákok sajátos tanterv alapján tanulnak, az igazgatótól – aki egyébként matematika szakos tanár – megtudtuk, hogy kilencedikben a diákok jó részének még gondot jelent a háromjegyű számok szorzása és osztása.
– Minden főtantárgy esetében arra törekszünk, hogy az életben való boldoguláshoz szükséges tudást átadjuk a hozzánk kerülő gyermekeknek, ehhez pedig a tanagyag gyakori ismétlésére van szükség, mert ezek a fiatalok átlagos társaikhoz képest nehezebben értik meg és tanulják meg az iskolai anyagot. Sok köztük a diszlexiás és a diszkalkuliás – tette hozzá az igazgató.
Lapunk kérésére az intézmény vezetője segített nekünk abban, hogy két végzős diákkal is szóba álljunk, mindketten tervekkel és álmokkal kezdenek bele felnőttéletükbe, Czari Tímea saját családot szeretne, ami kitöltheti az űrt, amit a szülei elvesztése okozott.
– Hétéves koromtól nevelőszülőknél élek, bár ismerem a vér szerinti szüleimet, nem tartom velük a kapcsolatot. Dühös vagyok rájuk, amiért elhagytak! Ezért is szeretnék saját családot alapítani – mondta Tímea.
A végzős lány már keresett magának állást, csomagolóként fog dolgozni, és azt tervezi, hogy egyelőre a gyermekvédelmi rendszerben biztosított csíkszeredai szálláson húzza meg magát, amíg biztos anyagi hátérrel nem rendelkezik ahhoz, hogy saját lakást tartson fenn.
– Szerettem ebbe az iskolába járni, sok jó emlékem van, barátokat szereztem itt és a tanároktól is érdemeink szerint kaptuk a jegyet, ha kellett, egyénileg segítettek, meghallgattak, ha problémával fordultam hozzájuk – tette hozzá.
Sztojka Zoltán asztalos szakon végez idén a Szent Anna Speciális Szakiskolában, nagy tervei vannak a jövőre nézve: a Székely Károly Szakközépiskolában szeretne továbbtanulni és érettségi diplomát szerezni, közben pedig részmunkát is vállalna valamelyik helyi fafeldolgozó cégnél. Zoltánt hároméves korától domokosi nevelőszülők vették otthonukba, mai napig szívesen látogatja a gyermekvédelmi rendszertől kapott szüleit, ünnepnapokon pár napot otthon tölt.
– Szeretnék az asztalos szakmában minél többet megtanulni, faragni például nagyon szeretek, gyakran használtuk a gyakorlati órák alatt a virágdíszítéseket, megtanultuk a különböző fák tulajdonságait felhasználásukat – mondta.
Ami pedig mindkét fiatal számára egyformán fontos, hogy régi iskolájukat bármikor meglátogathatják, a tanárok és a régi diáktársak szívesen látják őket, az itt végzett tanulók többsége pedig él is ezzel a lehetőséggel, vannak, akik jelenleg külföldön dolgoznak, de ha hazajönnek Hargita megyébe, felkeresik régi szakiskolájukat is.
– Ide bármikor visszatérhetünk, szeretettel fogadnak bennünket. Ez jó érzés – mondták egyszerre.
Pál Bíborka