Az úszószövetség botrányának margójára
Nem vagyok járatos a Magyar Úszószövetség háza táján. A hírekből azonban tudom, hogy úszóink kimagasló teljesítménye minden elismerést megérdemel. Már az én gyermek- és ifjúkoromban, a múlt század ötvenes éveiben is nagyszerű eredmények születtek. Azután alig három évtizede feltűnt egy kislány, Egerszegi Krisztina, napjainkban pedig Hosszú Katinkára tekintünk büszkén.
Kár, hogy a sportág vezetői és egyes versenyzői között kemény harc folyik, amely már-már botránnyá fajult. Természetesen a médiából egyre gyakrabban kapunk hírt az eseményekről. A híradások közül kettőt választottam ki, amelyeket nyelvileg nem tartok megfelelőnek. Lássuk az elsőt: „Gyárfás Tamás kemény üzletember, kemény vezető. Olyan, aki gondolkodás nélkül mond nemet még az aranytojást tojó Hosszú–Tusup párosnak is, ha nem akarja ingyen átengedni a reklám és arculati jogait a szövetségnek.” Ebben az idézetben az „aranytojást tojó Hosszú–Tusup páros” szerkezet azért kifogásolható, mert a klasszikus retorika egyik elvét, az illőséget figyelmen kívül hagyja a szerző. Nézzük csak, mikor használjuk az aranytojást tojó kifejezést. Akkor, amikor a jelenlegi eredményért, sikerért feláldozzuk a jövőt. Egy szólásunkban, pontosabban közmondásunkban szerepel. Ne vágjuk le az aranytojást tojó tyúkot! Alapja egy mese, amelynek ismertetésére ezúttal nincs hely. A fentebb említett illőség mellett ebben a mondatban még illetlenséget is felfedezhetünk, ugyanis egy házaspárra ilyen jelzőt nem használ a jó ízlésű ember. Igaz, ez már nem nyelvi, hanem illemtani kérdés.
A másik szövegrészletet pedig azért teszem rostára, mert képzavarnak tartom. Íme: „…Ne csak Gyárfás Tamás, hanem a Magyar Úszószövetség elnöksége is álljon fel, ergo gombolják újra a sportág vezetését.” Amellett, hogy a vezetés helyett a vezetőség szó illett volna a mondatba, azt is kifogásoljuk, hogy egy szólást használt hibásan az újságíró. Van ugyanis egy szólásunk, amely képletesen fejezi ki, hogyha valami hibás, akkor helyette valami újat kell követni. Konkrét szemléleti alapja a kabát újragombolása. Ezt a közleményt talán így lehetett volna képzavar nélkül, de mégis képletesen megfogalmazni: „Újra kell gombolni a kabátot, tehát a Magyar Úszószövetség elnöksége álljon fel, válasszanak helyette új vezetőséget.” Bizony, bizony, nem pedig vezetést.
Dóra Zoltán