Az autonómia híve voltam és leszek
A székelyek génjeiben lévő szabadságtudatra élezte ki előadását csütörtökön B. Garda Dezső kolozsvári történész. Bemutatóját történelmi tényekkel támasztotta alá, amely során a hallgatóság szellemi honfoglaláson vehetett részt.
Sokan voltak kíváncsiak A honfoglalás ellőtől az Európai Unió utánig című előadássorozat legutóbbi estjére, A székelyföld önrendelkezésének évszázadai és a 21. század kihívásai című előadásra, hiszen az autonómia folyton előtérben levő kérdés a székely közösségekben. B. Garda Dezső történész emlékeztette az egybegyűlteket azokra az eseményekre, amelyek azt igazolták, hogy ez a népcsoport inkább a halált választja a századok során, mintsem behódolást a központi hatalomnak. A történész kitért arra is, hogy 1919-ben lehetséges lett volna az önálló székely köztársaság megalakulása is, viszont a román hatóságok megakadályozták mindezt. Felhívta a figyelmet viszont arra a tényre, hogy Sztálinnak köszönhetően 1952-ben, megalakulhatott a „székely autonómia”. Hozzátette, hogy ez természetesen csak látszólagos volt és ideiglenes, viszont mégis: egy diktátor nyomására jött létre.
Előadása második felében B. Garda Dezső részletezte saját törekvéseit Székelyföld területi autonómiájának kivívása érdekében. „Az autonómia híve voltam és leszek” – zárta gondolatait a történész.
Keresztes Bea