Aranyóra, fájdalomcsillapítás – mi az, ami elérhető?
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kiemelten fontosnak tartja az újszülött és az édesanya zavartalan együttlétét – hangzott el azon az online szülésfelkészítő beszélgetésen, melyet az egészségügyi intézmény és a Csíki Anyák Egyesülete közösen szervezett meg. A tájékoztató jellegű beszélgetésen elhangzott, hogy a csíkszeredai intézmény nem Covid-kórház, ezért a koronavírussal fertőzött édesanyákat Székelyudvarhelyre szállítják át.
Számos fontos, a szülés előtt álló édesanyákat érintő kérdésre adott választ a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház és a Csíki Anyák Egyesülete által szervezet online beszélgetés, amelyen a szülészet és az újszülöttosztály orvosai mellett a főnővérek is részt vettek.
A Zoom-rendszerben megtartott találkozón Konrád Judit kórházigazgató miután köszöntötte a résztvevőket, elmondta, hogy szerinte nagyon fontos a kórház és az édesanyák között az intenzív, személyes kapcsolat fenntartása most a járvány időszakban is.
A szülészet-nőgyógyászati osztály részéről dr. Hompoth György szülész-nőgyógyász főorvos és dr. Portik Botond szülész-nőgyógyász szakorvos ismertette az osztályra érkező várandós nők betegfelvételével kapcsolatos eljárást, az ilyenkor elvégzett kötelező vizsgálatok menetét.
– Többször előforduló kérdés a várandós nők körében, hogy mikor kell a kórházba menni? Sok nő szeretné a vajúdás első szakaszát az otthon biztonságos környezetében végigcsinálni, ezért is fontos, hogy tudják, a szülési fájások ritmikusan ismétlődnek, az idő előrehaladtával egyre gyakoribbak, amikor pedig elérik az 5-10 perces fájásokat, akkor kell kórházba menni. Szintén orvosi vizsgálatra van szükség, ha elfolyik a magzatvíz, ha magas vérnyomást tapasztalnak, illetve ha vérzés jelentkezik – mondta dr. Portik Botond szülész-nőgyógyász szakorvos.
A tájékoztató jellegű online találkozón arra is egyértelmű választ kaptak az édesanyák, hogy a csíkszeredai szülészet vezetősége fontosnak tartja a zavartalan, nyugodt környezetben történő szülés lehetőségének biztosítását.
– A nők a vajúdás során szabadon mozoghatnak, sőt azt javasoljuk, hogy amíg tudnak sétáljanak, próbálják ki milyen testhelyzetben tudnak pihenni, hiszen az első szülés esetében akár tízórás vajúdással is számolhatnak. Fontos, hogy hozzanak magukkal ételt és vizet, mert egy hosszú vajúdás során új energiát kell nyerniük – részletezte dr. Portik Botond. A megyei kórház szülészetén két másik fontos eljárást is igényelhetnek a gyermeküket világra hozó nők, az egyik az aranyóra, amelynek során a szülést követően az édesanya és gyermeke két órát együtt tölthet a szülőszobán, illetve a köldökzsinórt is a pulzáció abbamaradása után látják el. Kérdésünkre, hogy a szülés módja is szabadon megválasztható-e, Portik Botond nőgyógyász azt mondta, hogy bár a fekve szülés azért elterjedtebb, mert ebben a pózban az orvos könnyebben hozzáfér a kisbabához, volt már eset a csíkszeredai kórházban négykézlábon szülésre is.
Gátvédelem és fájdalomcsillapítás
A szülésre készülő nőket érintő két másik fontos kérdést is átbeszéltünk a kórház egészségügyi szakembereivel: az egyik a gátvédelem, a másik, hogy milyen fájdalomcsillapító lehetőségeket lehet igénybe venni a szülésnél?
A gátvédelemmel kapcsolatosan sok nő megfogalmazza félelmeit, hiszen fontos, hogy a szülést segítő szülésznő, illetve szakorvos a kitolás utolsó szakaszában csökkentse a gátszakadás kockázatait, ez pedig a szakkönyvek leírása szerint részben megfelelő gátvédő gél vagy olaj használatával, illetve a szülő nő légzéstechnikájának megfelelő irányításával érhető el.
– Kórházunkban is használhatnak az anyukák gátvédő olajat, gátmetszést pedig csak indokolt esetben végzünk – mondta ezzel kapcsolatosan dr. Portik Botond.
Szülés közben orvosi fájdalomcsillapításra azonban – mint kiderült – nincs lehetőség a csíkszeredai kórház szülészetén, szakemberhiány miatt ugyanis nem megoldható az epidurális érzéstelenítés, eszközhiány miatt pedig a gáz-levegő keverékkel történő fájdalomcsillapítás sem elérhető.
– Az epidurális érzéstelenítést egy aneszteziológus bevonásával tudnánk megvalósítani, egyelőre a kórházban nincs meg az ehhez szükséges szakemberlétszám. A nitrogin-oxid, vagyis kéjgáz használatát pedig szeretnénk bevezetni, talán jövőre már elérhető lesz osztályunkon – tudtuk meg dr. Hompoth György szülész-nőgyógyász főorvostól.
Saját szülésznő vagy orvos megválasztása
A koronavírus-járvány idején talán még fontosabb kérdés lett a várandós nők körében, hogy megválaszthatják-e: ki vezesse végig őket a szülésen?
Mivel az apás szülések a járványügyi szabályok szerint nem lehetségesek, a szülő nővel külső segítő nem mehet be a szülőszobára, az idegen környezet miatti szorongást az oldhatná egyedül, ha saját orvossal, szülésznővel szülhetne az anyuka.
– Igen, ez egy visszatérő, mondhatnánk, hogy kényes téma. A jogi álláspontunk ezzel kapcsolatosan az, hogy a szülésen az ügyeletes orvos vehet részt, ebből a szemszögből tehát nem lehetséges, hogy saját orvossal szüljenek az anyukák. Természetesen vannak esetek, amikor eltekintünk ettől, illetve léteznek olyan páciens–orvos közötti megállapodások, amikor az ügyeletes orvos önként átadja kollégájának a szülés levezetését – tájékoztatta lapunkat ezzel kapcsolatosan dr. Portik Botond nőgyógyász. A csíkszeredai szülészet-nőgyógyászati osztály főorvosa ezt azzal egészítette ki, hogy egyelőre valóban vannak helyzetek, amikor eltekintenek a szabályoktól, máshol ez már nem így van, sokkal szigorúbban kezelik ezt a kérdést.
A koronavírussal fertőzöttek Székelyudvarhelyre kerülnek
A járványügyi intézkedésekkel kapcsolatosan az egészségügyi szakemberek elmondták, hogy a kismama betegfelvételét követően mindenkin Covid-19-gyorstesztet végeznek, és pozitív eredmény esetében a pácienst átszállítják a székelyudvarhelyi kórházba. Arról, hogy ott milyen protokoll szerint történik a szülés, tehát az újszülöttet elválasztják-e az anyától, a helyi kórház szakembereinek nem hatásköre nyilatkozni. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház honlapján egyébként az Útmutató várandósoknak link alatt az érintettek további fontos információkat tudhatnak meg a témával kapcsolatosan, többek között azt is, hogy az édesanyáknak milyen kórházi csomagot kell összeállítaniuk a szüléshez.
Pál Bíborka