Alkalmazkodtak a járványhelyzethez
Alkalmazkodtak a járványhelyzethez a Hargita megyei hajléktalanszállók, úgy tűnik, felkészültek az előttünk álló téli időszakra. Legalábbis a rendelkezésünkre álló információk szerint. Munkatársaink Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson keresték fel a menedéket nyújtó intézményeket.
A hajléktalanszállók belső szabályai nagyjából mindenütt ugyanazok, ugyanakkor városonként eltérő az intézmények telítettsége. Van, ahol szinte állandó a telt ház, és akad, ahol a legkeményebb teleken sem kell kihasználni a szálló teljes befogadóképességét.
Csíkszeredában bárkit fogadnak a megyéből
A csíkszeredai hajléktalanszálló minden megyeszékhelyi személyazonossági igazolvánnyal rendelkező igénylő számára nyitott, téli időszakban azonban más városokból, megyékből származó személyek is igénybe vehetik a szálló szolgáltatásait. Minderről Antal Ábrahám ügyintéző tájékoztatta lapunkat. Mint elmondta, a hajléktalanszállóra bebocsátást nyerőknek tilos az alkoholfogyasztás az intézményben, ugyanakkor felvételkor kötelező felmutatni egy érvényes egészségügyi bizonyítványt is, amelyből kiderül, hogy a kérvényező nem szenved semmiféle ragályos betegségben.
– Jelenleg összesen 15 személy kapott elhelyezést, három nő és tizenkét férfi. Hideg telek alkalmával a tapasztalat azt mutatja, hogy a lakók száma a megszokottakhoz képest húsz-harminc százalékkal megnő – ecsetelte Antal Ábrahám, aki szerint a 15 személy átlagos jelentkezőszámnak vehető a hajléktalanszállón.
Mint mondta, a belépés este nyolc és tíz óra között lehetséges, a villanyoltás pedig tizenegy órakor történik. A tisztálkodási program is meghatározott időintervallumban történik, este nyolc és tizenegy óra között. A reggeli ütemterv, tisztálkodási programmal, ágyvetéssel, a hálószobák takarításával reggel 7 és 8 között történik.
Hozzátette: a nappali melegedő, reggel 8 órától este 11 óráig, menedéket és szabadidős lehetőségeket biztosít a sürgősségi és éjszakai menedékhely lakói számára.
– Itt, a hideg évszakban – október és április között – más rászorulókat is el lehet helyezni. A szociális klub például biztosítja a szociális központ lakói, marginalizált családok, veszélyeztetett fiatalok számára az oktató-nevelő tevékenységek szervezésének és fejlesztésének feltételeit. Célja a viselkedés és a személyiség formálása, a szűk környezet negatív hatásainak kompenzálása, a személy értékeibe és képességeibe vetett bizalom fejlesztésével – részletezte a hajléktalanszálló ügyintézője, akit az új típusú koronavírus-járvány hajléktalanokra és a szálló működési elveire gyakorolt hatásairól is kérdeztünk.
Igénylik az oltást
Kiderült, hogy 2020 márciusától kötelező az érvényes negatív Covid-teszt felmutatása a szállót igénybe vevőknek.
– Az elmúlt egy és fél év alatt az aktuális járványügyi szabályok betartása, éppen a hajléktalanszálló kiemelt veszélyeztetettsége miatt, különösen fontos volt, és az is marad, ameddig a járványügyi helyzet azt megköveteli – mutatott rá Antal Ábrahám. Megjegyezte: a 2020 elején kirobbanó világjárvány eleinte kevésbé éreztette hatását a régióban, ám őszre itt is aggasztó kezdett lenni az egészségügyi helyzet. Ezért a hajléktalanszállót működtető polgármesteri hivatal szociális igazgatóságának vezetősége végrehajtotta a szükséges megelőzési, folyamatlassítási, karanténintézkedéseket. Ennek köszönhető, hogy a szállás lakói közül senki sem betegedett meg.
Ami az oltakozási hajlandóságot illeti, kiderült: jelenleg a lakók egynegyede rendelkezik teljes átoltottsággal a Covid-19 vírus ellen.
– Ez öt személyt jelent, de a többi lakó is hamarosan eleget tesz az oltáskötelezettségnek – fűzte hozzá az ügyintéző, aki a jelentkezés módjáról is beszélt lapunknak.
[caption id="attachment_138941" align="alignnone" width="2560"] Befogadják a rászorulókat. De azért be kell tartani a szabályokat[/caption]
Jövedelem hiányában három hónapos a határidő
Rámutatott: a szállóra jelentkezők személyesen kell kérvényezzék felvételüket a csíkszeredai önkormányzat szociális igazgatóságán, ugyanis itt bírálják el a kérések jogosultságát. Emellett az azonnali beavatkozást, sürgősségi helyzetek esetén a felvételi intézkedéseket a központ vezetősége is biztosítja.
– Jövedelmek hiányában legtöbb három hónapig tartózkodhatnak itt. Ez idő alatt – amennyiben nem találnak állást magunknak – a célszemélyek szociális segélyért folyamodhatnak. Pénzbeli juttatást csak olyan személyek igényelhetnek, akik kötelező módon részt vesznek a megyeszékhelyi közmunkaprogramban – jelentette ki az ügyintéző.
A csíkszeredai hajléktalanszálló hálószobákkal, mellékhelyiségekkel, mosodával rendelkezik, ugyanis kéthetente ágynemű- és törülközőcserét is biztosítanak. Ezenkívül sportszobájuk és klubszobájuk is van. Az ügyintéző szerint két évvel ezelőtt felmerült az intézmény bővítésének a gondolata, azóta elkészült az új hajléktalanszálló terve is, amely mozgássérültek befogadására is alkalmas lesz.
Telt ház a székelyudvarhelyi hajléktalanszállón
Tizenegy fő befogadására alkalmas a Székelyudvarhelyen működő hajléktalanszálló, amelyet a HíD AZ ÉGEN Egyesület működtet a Budvár Szociális Központnál. Farkas Réka, a központ vezetője elmondta: főként állandó lakói vannak a szállónak, akik közül sokan már évek óta visszajárnak, újak csak a hideg beálltával jelennek meg, ahogy idén is. Jelenleg tizenkét-tizenhárom személynek biztosítanak éjszakai menedéket.
– Megpróbálunk mindenkit befogadni, de a helyek száma korlátozott, a tizenegy férőhelyen állandó lakóink vannak, a tizenkettedik, tizenharmadik embernek már csak a folyosón tudunk ágyat biztosítani – fogalmazott a központ vezetője. Elmondta: a hajléktalanszálló jelenlegi befogadóképességéhez képest nagyobb az igény, éppen ezért a jövőben a szociális létesítmény bővítését tervezik.
A Budvár Szociális Központnál működő éjszakai szálló igénybevételéhez meg kell felelni bizonyos feltételeknek, többek között érvényes koronavírusteszttel kell rendelkeznie az új jelentkezőnek, továbbá vér- és tüdővizsgálatot igazoló okmánnyal. Erre azért van szükség, hogy megvédjék egymást és a szálló személyzetét is a betegségektől.
– Ha valakit éjszaka behoznak hozzánk, azt megpróbáljuk elkülöníteni, de tüdő- és vérvizsgálatra mindenképp szükség van, ha több éjszakát kíván maradni. A koronavírustesztet helyben el tudjuk végezni – részletezte. Farkas Réka elmondta: a szállóban két hálóterem, két fürdőszoba, egy étkező, egy közösségi terem és a gondnok szobája található. Érkezéskor a gondnok fogadja a lakókat, átnézi, hogy mi van náluk, hiszen vágó-, szúróeszköz bevitele tilos és alkoholos állapotban sem lehet igénybe venni az éjszakai menedéket. A szállóra érkezőknek kötelező a fürdés, amihez biztosítják a tisztálkodási eszközöket, de mosási lehetőségük is van, ugyanakkor meleg ételt is kapnak estebédként a szálló lakói. A szállót hivatalosan este 7-től reggel 7 óráig lehet igénybe venni, ám a hidegebb napokon már délután 5 órakor beengedik a hajléktalanokat. Jelenleg fele-fele arányban vannak jelen nők és férfiak a lakók között, holott amikor az egyesület átvette a szociális intézmény működtetését, egyetlen nő sem volt a lakói között. Farkas Réka elmondta: Székelyudvarhelyen tizenegynél jóval több az utcán élők száma, viszont mindenkit nem tudnak megmenteni, és segíteni is csak azokon lehet, akik ezt akarják.
– Nálunk alkalmazkodni kell, és betartani a szabályokat, viszont sokan erre nem hajlandóak – mondta a központ vezetője. Jelenleg a szállóban három férfi és egy női gondnok alkalmazott van, aki a bentlakók szociális ügyeit intézi, például segítenek nekik, hogy a családorvos felírja nekik a gyógyszereiket, ha kórházi kezelésre szorulnak, akkor beutalót is kérnek – részletezte.
Mint ismert: a HíD AZ ÉGEN egyesület 2013 óta vette át a hajléktalanszálló működtetését Székelyudvarhelyen, ezt megelőzően a polgármesteri hivatal működtette a szociális létesítményt.
Ha kell, azonnal szállást nyújtanak Gyergyószentmiklóson
Már több éve önfenntartó módon üzemel Gyergyószentmiklóson a Kossuth Lajos utcai hajléktalan- és anyaszálló, a költségeik meghaladják a több tíz ezer lejt havonta – mondta lapunknak Mihálydeák Orsolya szociális munkás, aki több éve dolgozik a szállóban. Összesen 21 lakója van most az Ora International segélyszervezet által üzemeltetett hajléktalan- és anyaszállónak, nagy részük idős hajléktalan, de két anya is él ott gyerekeivel, a gyerekek összesen négyen élik mindennapjaikat a szálló oltalma alatt. A kétrészes szálló alsó részében élnek azok az idős hajléktalanok, akiknek nincs ahová menniük, többségük 55–80 év közötti férfi. Ottjártunkkor épp szentmisét hallgatott a bentlakók nagy része, volt, aki délelőtti sziesztát tartott, más az udvaron tett-vett. Igazán családias hangulat jellemzi az otthont, szülinapokat ünnepelnek, névnapokat tartanak a lakók egymás között, önkéntes alapon, mindenféle kényszer nélkül, most is névnapozásból megmaradt virágcsokor díszítette az asztalt.
Legtöbbjük szorgosan segédkezik, ha valami munka kerül a „ház” körül. Mihálydeák Orsolya elmondása szerint nagycsaládként tekintenek magukra az ott élők. Noha főzniük nem kell, a mosást, szobáik rendben tartását, a közös terek takarítását mind a bentlakók végzik el rendszeresen. Ez szerves része a napi rutinnak. Viszont főzésre is van lehetőségük egy saját kis konyhában, ahol sok mindent el tudnak készíteni maguknak. Külön férfi, külön női szobák és mellékhelyiségek állnak a bentlakók rendelkezésére. Sajnos néhány lakó már több éve él ott, ezért egy-egy szobát igazán otthonossá alakítottak. Mivel sokuknak nincs ahová menni, így a szerződésüket folyamatosan megújítják.
Maximum ötven főt képes a szálló elszállásolni, szerencsére a téli hónapok alatt sem közelíti meg a lakók száma a maximumot. Az esetleges éjszakára kint rekedt hajléktalanoknak is lehetőségük van éjjelre a szállóban aludni, bár erre is ritkán kerül sor – részletezte Mihálydeák Orsolya.
A szálló másik részét olyan bántalmazott anyáknak tartják fenn, akiknek nincs ahová menniük. Két ilyen család él jelenleg a szállóban, ők külön emeletrészen, külön szobákban, külön fürdővel ellátott helyiségekben élnek. Megpróbálnak mindent a gyerekek teljes kiszolgálásáért, de a lehetőségek korlátozottak – ecsetelte a hajléktalanszálló munkatársa. Hozzáfűzte: az intézmény bármilyen segítséget szívesen fogad. A járványhelyzetre való tekintettel, megkérnek mindenkit, hogy ruhaneműket ne adományozzanak a szállónak, viszont tartós élelmiszernek, játékoknak örülnek. Mihálydeák Orsolya még elmondta: ha szükséges, szinte azonnal el tudják szállásolni az utcára kerülő hajléktalanokat. Tekintettel az időjárásra, lerövidítették a bürokratikus eljárást, amely a befogadásokhoz szükséges.
Bege Botond Fazakas Bea Hadnagy Éva