A tavasz árnyoldala
Április eleje van, mostanra már megtapasztaltuk a tavasz melegét, a madarak énekét, és a természet megújulásának is lassan, de biztosan szemtanúi lehetünk. A szeszélyes hónapban még néha a tél is fitogtatja erejét, de ennek ellenére tudjuk, érezzük, hogy újra itt a kikelet.
A tavasz beköszöntének azonban árnyoldalai is vannak, mint például a sötét foltok a domboldalakon, amelyek napról napra csak szaporodnak. Az elmúlt hetekben szinte mást sem hallottunk, mint hogy naponta égett valahol a száraz növényzet. Sajnálatos módon minden évben akadnak olyanok, akik gyufával oldják meg a kaszálást, ám ilyen nagymértékű pusztításnak, mint idén, talán sosem lehettünk tanúi. A hatóságok hibája is lehet, hiszen mindeddig nem büntették megfelelőképpen, most azonban bekeményítettek, megemelték a kiszabható bírságokat, és különböző szankciókat is elrendeltek a gyújtogatók ellen. Vajon ezek az intézkedések meghozzák a kívánt hatást? Mert mostanig mintha csak süket fülekre találtak volna, minden folytatódott tovább.
Sokszor feltettem a kérdést, hogy lehetnek ilyen felelőtlenek az emberek. Azok, akik egy mozdulattal, öngyújtóval oldják meg területeik tisztítását – ami persze így jóval könnyebb, mint napokig kaszálni vagy bozótot vágni –, de nemcsak ők, hanem azok is, akik sütögetnének egyet az erdőszélen, de nincsenek tisztában annak mikéntjével, vagy csak kidobnak az autó ablakán egy égő cigarettacsikket. Mindhárom esetre volt példa, és nem kevés embernek a megfeszített munkájára volt szükség ahhoz, hogy megfékezzék a gondatlanságból okozott tüzet, javakat, s ha kellett, emberéleteket mentsenek.
Hivatásos és önkéntes tűzoltók, erdészek, civilek időt, energiát és testi épségüket kockáztatva igyekeztek napról napra rendbe hozni az emberi felelőtlenség következményeit. A gyújtogató általában későn kap észbe, a tűz gyorsan terjed, és máris megvan a baj. Nem tudom, mért nem látjuk be végre, hogy mennyit ártunk ezzel a Földnek és önmagunknak egyaránt. Vajon belegondoltak már abba, hogy egy ilyen tűzben mennyi élőlény pusztul el? Bogár, lárva, pillangó, sündisznó, madárfészek, és még felsorolni is nehéz. Ilyen téren is, úgy vélem, mentalitásváltásra van szükség ahhoz, hogy tartós legyen a változás, és jövőre is ne a felperzselt domboldalak jelezzék a tavasz beköszöntét.
Hadnagy Éva