A támogatásoktól a megújuló energiaforrásokig
A fahulladék hatékony felhasználása és a megfelelő legelőgazdálkodás fontossága címmel tartottak tegnap szakmai napot Csíkszentgyörgyön a NaturClean Egyesület szociális vállalkozása szervezésében.
Három hónappal a tevékenysége elkezdése után szakmai műhelymunkát tartott tegnap Csíkszentgyörgyön a NaturClean Egyesület szociális vállalkozása. Céljuk az volt, hogy a meghívott szakemberek segítségével betekintést nyerjenek a megújuló energiaforrások előállítási technológiáiba, a legelőgazdálkodás, valamint a gyepes területek hatékony kihasználásának és a faapríték, mint környezetbarát energiaforrás felhasználásának lehetőségeibe. A meghívott szakemberek között volt Haschi András, az APIA megyei vezetője, aki a legelős területek támogatásáról beszélt, dr. Antal Attila nyugalmazott állatorvos, aki arról szólt, hogy miként lehetne hatékonyabban kihasználni a területalapú támogatásokat például azáltal, hogy megtisztítják a bebokrosodott, így legelőként nem támogatható, de az erdőgazdálkodásba még be nem kapcsolható, tehát jelen pillanatban minden támogatástól eleső területeket. A műhelymunkára eljött Bodokról Bartha Sándor és bemutatta, hogy cége milyen típusú, faaprítékkal működő kazánokat gyárt.
– Ezek a kazánok Csíkban még nincsenek elterjedve, ezért szeretnénk népszerűsíteni, hiszen előnyös volna, ha a közbirtokosságok, önkormányzatok támogatásával iskolák, kultúrotthonok fűtését ilyen rendszerekkel oldanák meg, amelyekhez mi tudunk faaprítékot előállítani – magyarázta Csedő Tibor, a NaturClean Egyesület szociális vállalkozásának képviselője.
A NaturClean Egyesület fő szolgáltatásait már az induláskor a helyi szükségleteket és a helyi adottságokat figyelembe véve határozták meg az egyesület létrehozói: az erdőkitermelések után maradt vágterek megtisztításával, illetve legelők takarításával foglalkoznak, és tervezik, hogy zöldhulladék és faapríték feldolgozásába és értékesítésébe is belevágnak.
Forró-Erős Gyöngyi