A nyugati elkerülő útról is döntött Csíkszereda tanácsa
Stratégiai döntéseket hozott Csíkszereda önkormányzati képviselő-testülete csütörtöki ülésén. Napirendre került ugyanis a nyugati elkerülő út megvalósításának előkészítése, valamint a Piricskei út felújítása is, amely a Forest Kistérségi Társulás beruházásként kezdődhet el. A korábban galériaként működő Kossuth Lajos utcai ingatlan a Pro Cultura Siculi Közösségek Közti Társulás ügykezelésébe kerül.
A nyugati elkerülő út megvalósítása érdekében a testület egyetértett az Országos Közúti Infrastruktúra-kezelő Társaság (CNAIR) és Csíkszereda megyei jogú város között létrejövő partnerségi szerződés aláírásával. Ezáltal a város megkapja a jogot arra, hogy Csíkszentkirállyal, Csíkcsicsóval, Madéfalvával és Csíkrákossal együttműködve frissítse a korábban elkészített hatástanulmányt. Ez a dokumentum alapfontosságú ahhoz, hogy a beruházás előkészítésére pályázatot tudjon benyújtani az önkormányzat a Technikai Támogatás Operatív Programhoz (POAT), majd 2023 után a Nagy Infrastruktúra Operatív Programnál (POIM) pályázni tudjon a beruházás megvalósítására.
– Ez egy stratégai beruházás Csíkszereda számára, észak–dél irányba Székelyföldet átjárhatóvá tenné, megkímélve városunkat a tranzitforgalomtól – mutatott rá Korodi Attila polgármester.
Mint ismeretes, az Országos Közúti Infrastruktúra-kezelő Társaság 2010-ben készítette el annak a „félkörgyűrűnek” a megvalósíthatósági tanulmányát, amely az E 578-as út Csíkszentkirály és Csíkszereda közötti szakaszától indulna, a vasúton át az Olt mentén haladna, és a város északi végén túl, Csíkcsicsó közelében csatlakozna ismét az E 578-as úthoz, valamint érintené a 13A jelzésű országutat is, így a nyugati irányba tartó és onnan érkező áthaladó forgalmat is elvezetné a város mellett.
Segítik a fiatal vállalkozókat
A képviselők egyhangúlag jóváhagyták, hogy a Szakszervezetek Művelődési Háza és a Csíki Mozi mellett a Kossuth Lajos 12. szám alatti ingatlant is a Pro Cultura Siculi társulás működtesse, így könnyebben megvalósulhat az önkormányzat által ide tervezett, fiatal vállalkozókat segítő coworking iroda. A társulás költségvetésének módosítása pedig lehetővé teszi az alkalmazások elindítását is.
Tagokat nevesített továbbá a testület a Hargita Víz Egyesület, az Alcsík Kistérségi Fejlesztési Társulás, illetve a Közüzemek Rt. közgyűlésein való részvételre, ugyanakkor felhatalmazta a képviselőket az ivóvíz- és csatorna-, a köztisztasági és téli karbantartási szolgáltatások díjszabásának módosítására.
Ez utóbbi két szolgáltatás árának módosítása közvetlen módon nem érinti a lakosságot, ám a víz- és csatornaszolgáltatás esetében – ha a közgyűlés jóváhagyja – árnövekedésre lehet számítani.
A Harvíz Rt. 2019 márciusában igazította ki legutóbb az árakat, azóta az országos gazdasági infláció 10,22%-kal, a minimálbér 10,57%-kal növekedett, az energiaárak pedig robbanásszerűen emelkedtek. A szolgáltató szerint az ármódosítás nélkül veszélybe sodródik a cég működése.
Arról is döntött a testület, hogy továbbra is a Hargitafürdőért Közösségi Fejlesztési Egyesület használhatja – tíz évig – a hargitafürdői Szarvas villa épületét, székhelyként, illetve a VSK Csíkszereda ügykezeli a következő egy évben is a zsögödfürdői kultúrházat. Az ingatlant a költségek átvállalásával használhatják mindkét esetben.
A polgármester ennek kapcsán elmondta, párbeszédet kívánnak indítani a Márton Áron Főgimnázium vezetőségével, hogy a Szív utcai kazánház épületében tervezett dzsúdóközpont megvalósításáig a gimnázium tornatermében találjanak edzőhelyre a jelenleg a zsögödfürdői kultúrházat használó dzsúdósok.
A szeptemberi soros ülésen jóváhagyták az októberre tervezett kulturális programokat is.
Közlemény/HN-információ