A kézmosás életmentő lehet
Május 5-e a kézhigiéné világnapja. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és egészségügyi intézmények, illetve civil szervezetek ez alkalommal minden évben felhívják a figyelmet arra, hogy a fertőzések megelőzésében a leghatékonyabb eszköz, amely életmentő is lehet, a kézmosás, illetve a megfelelő kézhigiéné alkalmazása.
[caption id="attachment_87868" align="aligncenter" width="1000"] Egyszerű művelet. És fontosabb, mint sokan gondolják Illusztráció: Pixabay.com[/caption]
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház nozokomiális fertőzések megelőzésére és visszaszorítására létrehozott osztálya (SPIAAM) ezen a héten egy standot működtet a kórház előterében, ahol tájékoztatást nyújtanak a helyes kézfertőtlenítési módozatokról. Az osztály által összeállított egyik szórólapon elgondolkodtató adatokkal hangsúlyozzák ki a kézmosás fontosságát.
Eszerint az emberi szervezetben mintegy ezer baktériumfaj él, a testünkön több baktérium található, mint ahány ember él a földön. A statisztikai adatok szerint az emberek mintegy húsz százaléka nem mos kezet vécéhasználat után, és azok harminc százaléka, akik megmossák a kezüket, nem használ szappant ehhez. Ugyanakkor csak mintegy húsz százalék mos kezet az ételek elkészítése előtt és az emberek 39 százaléka mos kezet étkezés előtt. A vizsgálatok szerint azonban székletmaradványok találhatók a bankkártyák legalább tíz százalékán, a bankjegyek 14 százalékán és a mobiltelefonok 16 százalékán. Ugyanakkor az emberek 39 százaléka nem mos kezet tüsszentés, köhögés vagy orrfúvás után – olvasható a belső fertőzések megelőzéséért dolgozó osztály szórólapján.
R. Kiss Edit