A hatóságban bíznak, de támad a prefektus?
Három lakattal zárták le ideiglenesen tegnap az úzvölgyi katonai temetőt, azt remélve, hogy 30 nap alatt sikerül kivívni a csíkszentmártoniak és Hargita megyeiek igazát. Nehezíti a törekvést, hogy látszólag Hargita megye prefektusa sem segít ez ügyben.
[caption id="attachment_89290" align="aligncenter" width="1000"] Gergely András és Borboly Csaba kifüggesztették a határozatot. A prefektus pedig „felfüggesztette Fotó: Kovács Hont Imre[/caption]
A csíkszentmártoniak, a civil szervezetek és a történelmi egyházaink egy-egy lakatjával Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere és Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke bezárta tegnap az úzvölgyi haditemető kapuját.
– Úgy döntöttünk, hogy a helyzet tisztázásáig felfüggesztjük a temető látogathatóságát. Reméljük, hogy 30 nap alatt kedvező döntés születik – közölte Gergely András.
– A cirkusz és a provokáció melegágya lett a temető ügye. Ennek véget kell vetni, a lezárás pedig teljesen jogos. Minden egyes állami intézmény elismeri, hogy a dormánfalviak építkezése teljesen törvénytelen – közölte Borboly Csaba.
Rámutatott: a Bákó Megyei Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivataltól megkapták azt az átiratot, amely igazolja, hogy vitás területről lévén szó, a betelekeltetésnek sem volt törvényes alapja. Újabban pedig az is bizonyossá vált – közölte a megyeelnök –, hogy a közbeszereztetés sem felelt meg a jogszabályi előírásoknak.
A Hargita Népe kérdésére Borboly Csaba elmondta: az állandó hatósági jelenlétnek garanciát kell jelentenie arra, hogy senki nem verheti le a lakatokat. Lapunknak elmondta: folynak az egyeztetések a csíki polgármesterekkel a kihelyezett tanácsülések „beosztásáról”, ezt azonban csak holnap teszik közzé. Újságírói kérdésre azt is hozzáfűzte: a június 6-ra tervezett román emlékműavatás újabb és egyértelmű törvénytelenség lenne, ezért bízik benne, hogy csillapodnak a kedélyek.
Az MPP ügyvezető elnöke, Salamon Zoltán a helyszínen lapunknak elmondta: a törvényi keretek maximális kihasználását támogatják, és ők is megoldást látnak az ideiglenes bezárásban, mert ha ez nem működik, az a jogállamiság bukását feltételezi.
– Az elmúlt héten hivatalosan értesítettük azon országok nagykövetségeit, amelyeknek hősi halottuk nyugszik a temetőben. Várjuk a válaszukat – tette hozzá az MPP ügyvezető elnöke, megjegyezve, hogy a törvénytelenségre egyik oldal sem válaszolhat újabb törvénytelenséggel.
A helyszínen tartózkodó, egy rendőrből és egy csendőrből álló egyenruhás hatósági egységet arról faggattuk, hogy közbelépnek-e, ha valaki megpróbálja leverni a lakatokat. További négy civil ruhás rendőr gyűlt körénk, és kifejtették, hogy felettesük rendelkezései alapján járnak majd el. Azt is hozzátették: Hargita megyei rendőrök is állandóan jelen vannak, tegnap azonban nem jelentek meg. Borboly Csaba egyébként kifejezetten a bákói karhatalmi erők számára is elmagyarázta az intézkedés okát.
Melyik oldalon áll a prefektus?
Következő lépésként a szomszédos megye prefektusának intézkedéseket kell hoznia az illegális építmények eltüntetéséről – közölte Borboly Csaba –, és azt is megjegyezte, hogy amennyiben Hargita megye prefektusa támadná meg a szentmártoni tanácshatározatot, az a felmondását jelentené, ugyanis kormányképviselőként kormányhatározattal fordulna szembe. Az Informația Harghitei napilap ugyanakkor arról számolt be, hogy a Prefektusi Kollégium tegnapi ülésén Andrei Jean-Adrian bejelentette, hogy még a temető 13 órai lezárása előtt megtámadja a határozatot a közigazgatási bíróságon, mert szerinte jogi szempontból nem helytálló. Ezzel a szentmártoni tanácshatározat hatályát veszti. Ezzel kapcsolatban a prefektus szóvivőjét hiába kerestük telefon, érdekességként pedig az is megemlíthető – mert erre évek óta nem volt példa –, hogy a tegnapi prefektusi kollégiumi ülésre lapunk témában tudósító munkatársai nem kaptak meghívót.
Kovács Hont Imre