777 Hargita megyei gazda 20 ezer parcelláját ellenőrzik
Az ellenőrzési szelvénybe sorolt 1777 hargitai közül zömében csíki gazdák tevékenységét veszi idén nagyító alá a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség. A 2017-es támogatásigénylők közül Alcsíkon 308 gazda 3365 parcelláját, míg Felcsíkon 1071 gazdálkodó több mint 10 ezer parcelláját veszik tüzetesen szemügyre. A három hónapig tartó ellenőrzések a napokban már el is kezdődtek.
[caption id="attachment_53196" align="aligncenter" width="2304"] Gazda a határban. Idén egyedül ellenőrzik a parcellákat az APIA csapatai Fotó: Domján Levente[/caption]
Több mint 1700 támogatásigénylő gazda 20 ezer parcelláját ellenőrzi idén Hargita megyében a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség – tájékoztatta lapunkat a 2017-es ellenőrzési szelvény kapcsán Haschi András, az ügynökség Hargita megyei igazgatója. Az intézményvezető hozzátette, a terepellenőrzések lebonyolítására – feszített tempót feltételezve – három hónap áll rendelkezésükre, épp ezért a kontrollmunkák néhány napja már el is kezdődtek.
Nem hívják magukkal a mezőre a gazdákat
Az ellenőrzési szelvénybe sorolt Hargita megyei gazdák pontos száma 1777 fő: a korábbi évek eljárásához képest újdonság, hogy esetükben az APIA munkatársai nemcsak néhány parcellát, hanem az illető gazda összes támogatásra jelölt földterületét lemérik és szemrevételezik. Ráadásul a terepszemlék időpontjáról nem is értesítik előzetesen a gazdálkodókat, azaz a támogatásigénylő gazdálkodókat a helyszíni határlátogatásokra nem is hívják magukkal. Az ellenőrzések megtörténtéről a támogatásigénylőket utólag, az ellenőrzési jegyzőkönyv aláírásakor tájékoztatják, az esetlegesen felmerülő gondokat pedig az illetékes területi vagy megyei APIA-irodához való bekéretés alkalmával tisztázhatják a gazdák. Lesznek viszont esetek, ahol a gazdák az APIA-s vizsgálódással farmjaikon a trágyatárolók fotózásakor, illetve a kért gazdálkodási dokumentumok ellenőrzésekor szembesülnek.
– Három hónap alatt – júliustól szeptember végéig – a klasszikus, valamint a teledetekciós eljárással összesen 20 ezer parcellát kell leellenőrizni. A méréssel járó terepmunkához igyekszünk kihasználni a jó időt, a háttérmunka rendezését, a gazdák bekéretését inkább az esős idősza-
kokra halasztanánk. Az ellenőrzési szelvénybe sorolt parcellák többsége a Csíki-medencében van, de az ellenőrzések kisebb-nagyobb számban a megye valamennyi térségére kiterjednek – jegyezte meg Haschi.
Százból 77 gazdát Csíkban ellenőriznek
Az intézményvezető lapunknak elárulta, az APIA terepellenőrző csapatainak a klasszikus eljárással Székelykeresztúr térségében 60 támogatásigénylő gazda 896 parcelláját kell felkeresniük, míg az udvarhelyi területi iroda ügyfelei közül 308 gazda 2583 területét veszik szemügyre. Gyergyó térségéből 152 gazda 2009 parcelláján, Maroshévíz környékén pedig 30 gazda 266 szántó-, kaszáló- és legelőterületén számíthat az APIA terepellenőreinek látogatására. A teledetekciós eljárással Csíkszereda, Felcsík, valamint a Gyimesek térségében 1071 gazda bő 10 ezer 500 parcelláját vizsgálják, míg Alcsíkról, a csíkszentmártoni területi iroda ügyfelei közül összesen 308 gazdálkodó 3365 támogatásra jelölt mezőgazdasági parcelláját jelölték ellenőrzésre. A Csíki-medencéből tehát az idei ellenőrzési szelvényben összesen 1379 gazdálkodó neve szerepel, ami az APIA teljes Hargita megyei ellenőrzési lajstromának több mint 77 százalékát teszi ki.
Mindenki részesülhet az előlegből?
– Nagyon nehéz feladat elé nézünk. Gyakorlatilag amiatt, hogy a gazdák agrár-környezetgazdálkodási támogatást igényelnek, függetlenül attól, hogy klasszikus vagy teledetekciós ellenőrzésről van szó, az összes parcellához ki kell mennünk. A korábbi évekhez képest viszont az egyetlen előnyünk az, hogy időben érkezett az ellenőrzési szelvény, és ennek köszönhetően már el is kezdhettük a munkát. Ha időben befejezzük a terepellenőrzéseket és – hangsúlyozom – időben végzünk az adatok feldolgozásával is, akkor valószínűleg részesülhetnek a támogatáselőlegekből azok is, akik idén ellenőrzés alá estek. De ez a feltételezés egyelőre még nagyon távoli – mondta el kérdésünkre az APIA Hargita megyei igazgatója.