Tárgyalnak a minimálbér 2022-es emeléséről
Jövő héten tárgyalják meg a kormány, a munkáltatói szövetségek és a szakszervezetek képviselői az országos minimálbér 2022-es megemelésével kapcsolatos javaslatokat – közölte Facebook-oldalán a munkaügyi miniszter.
Raluca Turcannak kedden már volt egy találkozója ebben a témában a munkaadók és a szakszervezetek képviselőivel, és abban állapodtak meg, hogy jövő héten leülnek tárgyalni a háromoldalú országos érdekegyeztető tanács keretében.
„A jövő heti tárgyalások után elemezzük az összes javaslatot, és a kormány kidolgoz egy megoldást, amelyet közvitára bocsát” – írta a miniszter.
Turcan hangsúlyozta, hogy a minimálbér-emelést kiszámítható, a gazdaság által fenntartható módon kell végrehajtani. Közlése szerint azt szeretné, hogy Romániában méltányosak legyenek a fizetések, a munkaerőköltségek közelítsenek az uniós átlaghoz, de a minimálbér-emelésnek nem szabad a gazdaság stabilitását veszélyeztetnie.
Az országos minimálbér emelése szükséges, a növelést azonban gazdasági szempontból fenntartható módon kell végrehajtani – jelentette ki.
„Amikor a minimálbért mesterségesen, gazdasági fedezet nélkül emelték meg, nőttek az árak, és emelkedett a feketén dolgozók száma. Mindenki rosszul járt. Ezért munkaügyi miniszterként nagyon fontosnak tartom, hogy a minimálbér emelése, amelyet szükségesnek tartok, mert jelenlegi szintje túl alacsony, megvalósítható és fenntartható legyen a gazdaság szempontjából” – ezt Turcan már a Digi24 kedd esti műsorában mondta.
A miniszter szerint „a minimálbér emelése szempontjából némileg kedvező helyzetben vagyunk”. Európai szinten ugyanis aggodalomra ad okot a szegénység kockázatának való kitettség jelensége, emiatt megbeszéléseket tartanak a minimálbér szintjéről. Másrészt pedig, ha belföldön sikerül elérnünk, hogy a munkáltatók nagyobb korrektséget tanúsítsanak a munkaviszonyok törvényesítése terén, akkor a minimálbér emelése a vásárlóerő és az életszínvonal növekedéséhez vezethetne, fejtette ki.
„Háromfajta minimálbérünk van: a standard, a felsőfokú végzettségűek minimálbére és az építőipariak minimálbére, az országban pedig megközelítőleg 1,6 millió személyt minimálbéren dolgoztatnak” – tette hozzá Turcan, aki szerint ugyanakkor sokan vannak olyanok, akiknek csak papíron van minimálbérük, a valóságban többet keresnek. Véleménye szerint ennek a gyakorlatnak a nagy vesztese maga az alkalmazott, akit majd nyugdíjazáskor ér kár.
Az év elejétől mostanáig 120 ezer új munkahely létesült országszerte, és ezek 40 százaléka minimálbéres, nyomatékosította a munkaügyi miniszter.
Figyelmeztetett, hogy növelik az ellenőrzések számát és gyakoriságát a munkáltatóknál. Az idén végzett ellenőrzések nyomán körülbelül ötezer feketén dolgozó személyt találtak, a kirótt bírságok 60 millió lejre emelkednek. A bírságok behajtása azonban nehezen megy, ezért együttműködést ajánlott fel az országos adóhatóságnak (ANAF), számolt be a miniszter.
Turcan szerint ugyanakkor az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökségnél (ANOFM) is radikális változtatásokra van szükség, hogy „pszeudo-szakképesítések és -képzések” helyett olyan szakmákra és foglalkozásokra készítsék fel az embereket, amelyeket a munkaerőpiac megkövetel.
Agerpres