Villanyáram, gyógyszer
Azt eddig is lehetett sejteni, hogy július 1-től némileg meg fog emelkedni a lakossági villamosenergia-fogyasztás ára, illetve díjszabása. Ugyanakkor úgy lehetett tudni, hogy a gyógyszerek túlnyomó többségének árai csökkenni fognak. Ez utóbbi esetében a múlt időt kellene használnunk, hisz a kormányzati bejelentések szerint annak még az elmúlt hónapokban, hetekben be kellett volna következnie, nem így történt…
Pénteken közölték az Országos Energiaszabályozási Szakhatóság (ANRE) illetékesei, hogy július 1-től a lakossági villamosenergia-fogyasztás ára (díjszabása) el 8%-ig fog megemelkedni. A közleményben utalás van arra is, hogy a lakossági villamosenergia-fogyasztás végső ára a hatóság által szabályozott díjszabásból, valamint a szabadpiaci árat tükröző komponensből tevődik össze. Az előbbi részesedése a teljes árképzésben 10%-os, az utóbbié pedig 90. Tekintettel minderre, az ANRE közleményében az is fellelhető, hogy az úgynevezett szabályozott komponens 5,6%-kal csökken, mármint érték, de a szabadpiaci meg fog emelkedni 8,53%-kal. Továbbá emlékeztetnek arra a 2017/50-es ANRE-rendeletre is, amely révén módosultak a hatósági díjszabások. Nem térnénk ki a technikai jellegű „fejtegetésekre”, megindokolásokra, de érdemes utalnunk arra, hogy az ANRE elnöke, Niculae Havrileț februárban még azt hangoztatta, hogy a tőzsdei energiaárak januári jelentős megemelkedése okán július 1-től a lakossági villamosenergia-fogyasztás ára 1–2%-kal emelkedhet meg. Ez február 15-én hangzott el, amikor azt is megtudhattuk, hogy január végén a tőzsdén az árak elérték a 650 lej/MWh-t, ami az év első napjaihoz képest kétszeres növekedést jelentett. A közlemény nyilvánosságra hozását követően nyilatkozott a Romániai Elektromosenergia Szolgáltatók Egyesületének (AFEER) elnöke is, Ion Lungu. Szerinte a drágulás valósan tükrözi azt, ami bekövetkezett ebben az esztendőben az energia piacán. Két tényezőt kell szem előtt tartani. Egyrészt az, hogy január-február folyamán szokatlanul magasra ugrottak az árak, olyan körülmények között, amikor egy csapadékmentes tél volt és az igen alacsony hőmérsékletek okán megnövekedett a fogyasztás. Másrészt bár úgy tűnt, hogy februártól errefelé normalizálódni fog a helyzet, ez nem következett be, s az árak egy viszonylag magas szinten „állapodtak meg”. Lungu meglátása szerint nem kizárt, hogy a drágulási folyamat folytatódni fog. Hozzáfűzte azt is, hogy a pesszimisták szerint folyamatos növekedésre lehet számítani, az optimisták szerint azok a jelenlegi szinten fognak megállapodni, de árcsökkenésre ők sem számítanak. Amolyan vigasztalásként az AFEER elnöke azt hangoztatta, hogy a drágulási tendencia felerősödött Bulgáriában, Magyarországon és Szerbiában is, de nem csak.
Új erőmű
Ha már a villamos energiáról esett szó, megemlíthetjük azt is, hogy sajtóértesülések szerint az amerikai érdekeltségű General Electric jelentős értékű beszállítói szerződést kötött meg, amely értelmében egy, a Maros megyei Radnóton építendő új 430 megawatt beszerelt teljesítményű erőmű számára szállít be különböző berendezéseket, felszereléseket. Tulajdonképpen technológiai felszerelésekről van szó, a beruházás teljes összege pedig 268 millió euró, az erőművet pedig a Romgaz számára építi fel a Duro Felguera és Romelectro alkotta konzorcium. Amúgy a szerződést még a múlt esztendő novemberében írták alá.
Nem változnak az árak
A kormányprogramban is szerepel, hogy az ártámogatott gyógyszerek árait még idén csökkenteni fogják. Ezt a szándékot többször megerősítette a szociáldemokraták elnöke, Liviu Dragnea, a távozófélben lévő Grindeanu kormányfő, valamint a pillanatnyilag a bizonytalanság állapotában leledző Florian Bodog egészségügyi miniszter. Sőt, érdemben is történt valami, illetve úgy tűnt, hogy beteljesül a kormányzati ígéret: a Hivatalos Közlöny március 29-i számában jelent meg ama 2017/368-as miniszteri rendelet, amely révén jóváhagyták a gyógyszerek maximális árainak kiszámítási módjára és jóváhagyási eljárására vonatkozó normákat. Ennek a rendeletnek az értelmében csökkennie kellett volna a támogatott gyógyszerek kiskereskedelmi árainak. Időközben azonban a hazai gyógyszerpiacról, a gyógyszertárakból egyre-másra kezdtek eltűnni egyes gyógyszeripari termékek, ilyenképpen pedig akadozni kezdett a gyógyszerellátás, s a hiánycikkek okán elégedetlenkedtek a betegek, illetve nehéz helyzetbe kerültek. Utalhatnánk továbbá arra is, hogy egyes rákellenes gyógyszerek árainak a jóváhagyása is késlekedett, s mindmáig késlekedik. A dolgok ilyenszerű alakulása is közrejátszott abban, hogy a rendelet megjelenésétől eltelt közel 3 hónap, de annak előírásai döntő hányadának nem sikerült érvényt szerezni. Június 14-én, lemondása benyújtásának napján ellátott kézjegyével Florian Bodog tárcavezető egy rendeletet, amely révén időt kívánt nyerni. A 2017/657-es rendeletről van szó, amely a Hivatalos Közlöny június 16-i számában jelent meg, s amelynek leglényegesebb „üzenete” az, hogy egyelőre a támogatott gyógyszerek árainak csökkentésére, illetve újraszámítására nemigen lehet számítani. Nem, mert egy újabb végső határidő jelent meg, s az 2018. január 1. Amúgy ennek a rendeletnek a révén módosította és kiegészítette a megelőző, a 2017/368-as rendelet jó néhány előírását. Jobbára olyan „számítástechnikai” rendelkezésekről van szó, amelyek gyakorlatilag semmit sem mondhatnak a betegeknek, a gyógyszertári ügyfeleknek, még a gyógyszerészeknek sem. A lényeg viszont az, amire már utaltunk…
Hecser Zoltán