Véglegesítették a Méhészeti Programot
Véglegesítette és az Európai Bizottság jóváhagyását kérve elküldte Brüsszelbe a 2017–2019-es időszakra kidolgozott Országos Méhészeti Programot (PNA) a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium – jelentette be tegnap Achim Irimescu, a szaktárca vezetője. Elmondta, a méhészeti ágazat számára kiírt program három esztendeje alatt az uniós finanszírozásból 21 millió eurót kérnek, azaz évi 7 millió eurót, szemben a most kifutó, 2014–2016-os Méhészeti Program évi 6,6 millió eurós támogatási keretével. Újdonság, hogy a program keretében kínált gyógyszervásárlási és eszközbeszerezési, méhcsaládvásárlási támogatást a 75 családnál kisebb állománnyal rendelkező méhészek is igénybe veheti, sőt: a 75 család alatti számára egy év alatt – még ugyanennyi család vásárlásával – akár a méhcsalád-szám duplázását is lehetővé teszik. A professzionális, 75 családnál nagyobb állománnyal gazdálkodó méhészek számára a bővítési ütemet az aktuális családszám 40 százalékában határozták meg, ám a támogatásból évi 100 családnál többet egyetlen méhész sem vásárolhat.
A vándorméhészek ugyanakkor a vándorlás során tönkrement kaptáraikat egyik évről a másikra a méhcsaládlétszám 25 százalékáig cserélhetik a PNA-s támogatás felhasználásából. Újdonságnak számít azt is, hogy a költségelszámolásaikat a méhészek a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséghez immár egyénileg is benyújthatják, de emellett a korábbi gyakorlat is érvényben marad: az elszámolások összeállítását és benyújtását tagjaik nevében a méhészegyesületek is elvégezhetik.
A mezőgazdasági minisztérium közleményéből kiderül: a szaktárca a Méhészeti Programból olyan laboreszközök beszerzését is támogatja, amivel a bevizsgált méz összetételének és földrajzi eredetének meghatározásán keresztül az eredet-igazolásra és a hamis méztermékek kiszűrésére is lehetőség nyílik.
HN-információ