Üzletnyitásra készülődnek
Még a tavaly felröppent az értesülés miszerint a kormánypárt szándékában áll mintegy egy 30 év múltán életre kelteni az egykori állami zöldségkereskedelmi áruházakat, az „aprózárakat”. Ez esztendő januárjában ez a szándék jogszabályban testesült meg, de az üzletnyitás halasztódott. Egy minapi bejelentés szerint néhány nap múltán szalagvágásra kerül(het) sor…
Emlékeztetnénk: januárban a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium kötelékeibe létrehozták az Unirea Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kereskedőházat. Az új állami tulajdonban lévő cégnek a törzstőkéje 93 millió lej, az arra lenne hivatott, hogy értékesítse a hazai termesztésű, illetve gyártmányú terményeket, illetve mezőgazdasági alapanyagú fogyasztási árucikkeket, pontosabban élelmiszereket. Országos hálózatot szándékoznak kialakítani, de a jelek szerint ez még a jövő zenéje. Júliusban ugyanis egy sajtóértekezlet keretében a kereskedőház elnöke, az egykori szakszervezeti vezető, Adrian Izvoreanu bejelentette, hogy országos viszonylatban 60 olyan üzletet alakítanak ki, amelyek hazai zöldség- és gyümölcsféleségeket fognak árusítani, továbbá friss és tartósított élelmiszeripari termékeket. Megemlítette, hogy az első üzlet megnyitása a küszöbön áll, a jövőt illetően pedig arra utalt, hogy beruházási alapok szükségeltetnek. Ebből azt következtethettük ki, hogy egyelőre nem rendelkeznek pénzforrásokkal áruházak építése céljából.
Október 7-én szalagvágás
Az üzletház elnöke, Adrian Izvoreanu a minap bejelentette, hogy az első üzletek megnyitására a jövő hónapban kerül sor. „Kibéreltük a helyiségeket, sor került az áruházak kialakítására, leszerződtük a szükséges berendezéseket és elvégeztük a munkálatokat. A tervek szerint az első üzletek megnyitására október 7-én hétfőn kerül sor” – így Izvoreanu. Tulajdonképpen 6 üzlet megnyitásáról van szó: kettőt Bukarestben, egyet-egyet Pitești-en, Craiován, Slatinán, illetve Temesváron avatnak fel. A továbbiakban az ország nagyvárosaiban szeretnének üzleteket nyitni, de hányat, hol és mikor arról nem szól a fáma. Visszatérve a küszöbön álló áruháznyitásokra a vezérigazgató azt hangoztatta, hogy a felvásárlási szerződéseket már megkötötték, s az adott áruházak 100 kilométeres körzetben található farmoktól, különböző élelmiszeripari termelőegységektől vásárolják fel a „portékát”. Állítólag az Unirea áruházlánc üzleteiben nem fognak forgalmazni importból származó termékeket. Úgy legyen…
Bemutató üzletek
A Szeben Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság Igazgatója, Nicolae Neamțiu hétfőn bejelentette, hogy a szaktárca támogatásával az év végéig Nagyszeben központjában megnyílik egy bemutatóüzlet, amely a helyi tejipari termékekre, s mindenekelőtt a telemea elnevezésű túróra lesz szakosodva. (A telemea Szeben megye egyik hagyományos sajátos, s ugyanakkor nagy népszerűségnek örvendő tejfeldolgozási terméke.) A bemutatóüzlet megnyitására a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium támogatásával kerül sor. Annak révén a termelőknek lehetőségük nyílik az általuk előállított túró- és sajtféleségek „bérmentes” értékesítésére. Amúgy az üzletben amolyan kiegészítésként helyi borokat is fognak forgalmazni, sőt szebeni szalámit is, amelyet egyébként Szeben megyében nem is gyártanak. A sajtókonferencián jelen lévő Ionuț George Diaconeasa, a mezőgazdasági miniszter tanácsadója arra utalt, hogy ennek a bemutatóüzletnek a megnyitására az Unirea Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kereskedőház révén kerül sor, s az arra lesz hivatott, hogy a Telemea de Sibiu védett hagyományos terméket, valamint a különböző túróféleségeket a helyi termelők a szabadpiacinál jobb, civilizáltabb feltételek között értékesíthessék. Félhivatalos értesüléseink szerint hasonló bemutató üzletek megnyitását tervezik állítólag Slatinán is, amely zöldségfélékre lenne szakosodva, illetve Tulceán, amely hal és halból készült termékek bemutatóüzlete lenne. Emlékeztetnénk arra, hogy megyénkben is próbálkoztak, nevezetesen Csíkszeredában ilyen bemutatóüzlet működtetésével, de az nem bizonyult eredményesnek, nyereségesnek…
Hecser Zoltán