Új román tankönyv ötödik osztályosoknak
Az oktatási minisztérium új román nyelv és irodalom tankönyv megjelenését hagyta jóvá a júniusi közbeszerzési eljárásának eredményeként. A kiadvány a dévai Corvin Kiadó gondozásában jelenik meg, szerzője Bartolf Hedwig, Hargita megyei tanfelügyelő és idegen nyelv szakos pedagógus.
[caption id="attachment_53061" align="aligncenter" width="712"] Új tankönyv, új koncepció. Román nyelv idegennyelvként[/caption]
Nem kell tankönyv nélkül kezdeniük a következő tanévet azoknak az ötödik osztályos tanulóknak, akik az év első felében megjelent, az 5–8. osztályosoknak szóló kerettanterv szerint kezdik el ősszel az általános iskola felső tagozatát. Amint arról már korábban beszámoltunk, az új kerettanterv legfontosabb újítása, hogy a kisebbségi oktatásban tanuló fiatalok idegen nyelvként tanulhatják a román nyelv és irodalom tantárgyat. Ennek a módszertanát speciális tanterv rögzíti, a gyakorlati oktatáshoz szükséges új tankönyv pedig a napokban jelent meg elektronikus formában, nyomtatása folyamatban van.
– Körülbelül tíz évvel ezelőtt már írtam egy, a negyedik osztályosoknak szóló román nyelv és irodalom tankönyvet. Az akkori pozitív visszajelzések és a magyar kisebbségi oktatásban részt vevő pedagógusok biztatása miatt fogtam neki újra a munkának, és írtam meg alig két hónap alatt az ötödik osztályosoknak szóló tankönyvet, amellyel jelentkeztem a minisztérium közbeszerzésére – tudtuk meg Bartolf Hedwig tanfelügyelőtől.
Hangsúly az erdélyi vonatkozásokon
A szakember az ötödik osztályos tanterv előírásának megfelelően főként a kommunikációra és a játékos nyelvtanulás módszertanára alapozva állította össze a tankönyvet, amely nyolc tanítási egységben összesen négy irodalmi szöveget (köztük Ion Luca Caragiale, Ion Creangă, George Coșbuc és Ioan Slavici műveit) tartalmazza. A szövegeket Bartolf Hedwig a korosztály életkori sajátosságainak és fejlődési szintjének megfelelően egyszerűsítette, egyik sem haladja meg például a 450-500 szó terjedelmet, és amennyire azt a tanterv megengedi, mellőzi az archaikus kifejezéseket.
– Az irodalmi műfajokon kívül a könyvben sok erdélyi és székelyföldi vonatkozású szöveggel találkozhatnak a fiatalok, olvashatnak pédául Karcfalváról és a községben található vártemplomról, de arról is, hogy milyen fontos a faluközösség számára az a sportolási lehetőség, amit a jégpálya nyújt. Ezenkívül teret adtam a mai digitális kommunikációs eszközök használatára épülő feladatoknak is, így a fiatalok román nyelven írhatnak SMS-t, e-mailt – részletezte a tankönyv szerzője.
Kevesebb elmélet, több gyakorlat nyelvtanból
Az új román nyelv és irodalom tankönyvben kevés az elméleti nyelvtan lecke, a kiadvány játékos feladatokkal vezeti rá a diákokat a helyes mondathasználatra, nyelvtani ismeretekre, a fő hangsúlyt pedig a fiatalok minél gördülékenyebb, a hétköznapi helyzetekhez igazodó kommunikációjára helyezi.
– Ez a könyv az idegen nyelv tankönyvek szerkezetét követi, a kiadó segítségével hanganyagot mellékeltünk hozzá, és az interaktív feladatokat otthon a számítógépen is elvégezhetik a fiatalok. Azt remélem, hogy az új könyv lényegesen megkönnyíti a tanárok munkáját és a gyermekek tanulását. Nem utolsósorban pedig tanév elejére tankönyvet biztosít az ötödikeseknek – mondta Bartolf.
Pál Bíborka