Törvénnyel „finomítva”
Az elmúlt esztendő novemberében jelent meg az egészségügyi és a szociális ellátási közrendszer személyzetének 2015-ös esztendei bérezésére vonatkozó 2014/70-es sürgősségi kormányrendelet. Annak értelmében 2015. január 1-jétől a szóban forgó közrendszerek intézményeiben foglalkoztatott személyzet havi alapbére 100 lejjel növekszik. Ez a növekedés a 2014 decemberi szinthez viszonyítandó. A szóban forgó kormányrendeletet a 2015/185-ös törvénnyel hagyták jóvá, s az a Hivatalos Közlöny július 3-i számában jelent meg. A máris hatályba lépett törvény amolyan „finomító” jellegű módosításokat és kiegészítéseket is tartalmaz.
[dropcap]J[/dropcap]anuár 1-jétől úgy általában 100 lejjel emelkedett meg a fentebb említett szektorokban foglalkoztatott személyek alapbére, de ez az emelés nem érintette azokat az esetleges pótlékokat, illetményeket stb., amelyek a bruttó bér részét képezik, s amelyekben részesülhetett ez a személyzeti kategória, ilyenképpen pedig azok szintje a 2014 decemberi szinten maradt. A most megjelent törvény olyan értelemben módosít, illetve finomít, hogy a kormányrendeletben szerepelt egy olyan kitétel is, hogy amennyiben az érintett személyzet a 2015-ös esztendőben az alapbér tekintetében 100 lejnél nagyobb növelésben részesül az országos garantált minimálbér megemelése nyomán, akkor nem alkalmazandó az „általános emelést” jelentő 100 lej. Nos, ezen az előíráson változtattak, s az új megfogalmazásban az egészségügyi és a szociális ellátási közrendszer keretében foglalkoztatott személyzet béremelésére olyképpen kell sor kerüljön, hogy éves viszonylatban a bruttó emelés legalább 1200 lejes legyen. Továbbá: az országos garantált minimál bruttó bér július 1-jei megemelése nyomán attól az időponttól alkalmazni kell a bérdifferenciát (mármint olyan tekintetben, hogy éves viszonylatban az legalább elérje az 1200 lejt). Leegyszerűsítve a dolgokat, egy képletes számítással érzékeltetnénk, hogy miről is van szó: amennyiben a szóban forgó szektorban foglalkoztatott érintett személynek az alapbére 2014 decemberében 2000 lej volt, és arra nem számítódott rá semminemű pótlék, akkor a szóban forgó alapbér 2015 végére el kell érje legalább a 3200 lejes szintet.
A jóváhagyó törvényben bevezetésre került egy új szakasz is. Ennek értelmében 2015 júliusától az egészségügyi minisztérium, valamint a megyei közegészségügyi igazgatóságok saját apparátusaiban foglalkoztatott személyzet bérezése asszimilálódik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, illetve a megyei egészségbiztosítási pénztárak személyzetének bérszintjeivel. Nos, e bérkiigazítás érdekében asszimilálni kell a két intézményrendszer közti funkciókat és bérszinteket is, erre vonatkozóan pedig majd közös rendeletet kell hoznia az egészségügyi miniszternek és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár elnökének.
Számoljunk utána
A 2014/70-es sürgősségi kormányrendelet értelmében elméletileg a két szektor majd mindegyik alkalmazottjának a havi alapbére 100 lejjel növekedett 2015. január 1-jétől. Ez éves viszonylatban bruttó 1200 lejt jelentett. Akkor joggal lehet kérdezni, miért is volt szükség a most megjelent törvény általi „finomításra”? A kérdés részben jogos, de utalni kell arra, hogy a kormányrendeletben volt egy olyan előírás is, amely nehezen volt értelmezhető, nevezetesen az, miszerint amennyiben az országos garantált minimál bruttó bér megemelése nyomán valakinek az alapbére több mint 100 lejjel nőtt, akkor már nem számíthatott a kormányrendelet egyes szakaszának (1)-es bekezdése elrendelte 100 lejes béremelésre. A szóban forgó szakasz megfogalmazása mindenképp zavarosnak és esetleg félreérthetőnek tűnt, s feltételezhető, hogy a sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvény véglegesítésénél ezt tartották szem előtt a honatyák, mármint a tisztázást, a finomítást.
Ami pedig az újonnan bevezetett előírásokat illeti, lényegében arról van szó, hogy a két egészségügyi intézményrendszer közti bérszintkülönbségeket kívánta megszüntetni a törvényhozás, és talán nem ok nélkül, mert bizonyos értelemben diszkriminatív volt az eddigi rendszer, illetve méltánytalan.
Hecser Zoltán