Több pénz, több feladat
1 millió 65 ezer lejes költségvetésből gazdálkodva régi és új programok egész sorát finanszírozza idén a megyei önkormányzat vidékfejlesztési egyesülete. A részletekről Márton István, az intézmény igazgatója számolt be lapunknak.
[caption id="attachment_45753" align="aligncenter" width="1000"] Márton István vetőmagcsomagokat oszt szét a gyimesfelsőloki „kiskertészek” között. 43 ezer lejt szánnak idén a programra[/caption]
Az egyesülethez csatlakozott önkormányzatok – 43 vidéki tanács és a megyei önkormányzat – lakosságarányosan 1-ről 1,5 lejre emelt tagdíj-hozzájárulásának köszönhetően tavalyhoz képest jóval nagyobb, immár 1 millió lejt meghaladó költségvetésből gazdálkodik idén Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete – mondta el lapunk érdeklődésére Márton István, a vidékfejlesztési közhasznú társaság igazgatója. A szakember nem hallgatta el, a nagyobb költségvetéshez több feladat, azaz a tavalyival szemben jóval több finanszírozási program is társul.
– Az idei költségvetés legnagyobb kiadási tételét az egyesületünk által benyújtott két uniós pályázat önrészének biztosítására különítettük el. Ha a pályázat nem nyer, akkor az önrészre szánt 228 ezer lejes összeget átcsoportosítjuk, oda, ahová szükséges. Az uniós pályázatunk sorsától függetlenül viszont ismét vissza nem térítendő támogatásokat hirdetünk meg a rendezvényeket, kiállításokat szervező, illetve különböző eszközöket, felszereléseket vásárló gazdaegyesületek számára – mondta Márton István.
Már pályázhatnak a gazdaegyesületek
A Vidékfejlesztési Egyesület 2017-es büdzséjéből a kistérségi szarvasmarha-kiállítások, illetve a méhésznapok szervezési költségeinek részbeni fedezésére idén 69 ezer lejt bocsátanak a pályázók rendelkezésére, míg a korábbi években nagy népszerűségnek örvendő tejhűtőtankok, ecomilkek és a tejcsarnokok adminisztrációját segítő felszerelések, számítógépes programok beszerzésének támogatására 90 ezer lejt szántak. Ugyanezen intézkedés keretösszegéből támogatják viszont azokat az egyesületi elképzeléseket is, amelyek a helyi közbirtokosságokkal, polgármesteri hivatalokkal közösen a kisvágóhidak létrehozását és működtetését célozzák.
– Az elmúlt évek alatt a tejcsarnokokat működtető gazdaegyesületek legtöbbje már beszerezte azokat a felszereléseket, hűtőtartályokat, amik a tej tárolásához szükségesek. Ezért is gondoltuk, hogy a célra szánt 90 ezer lejes keretösszegből idén a kisvágóhidas projektek megvalósítását is támogatjuk. Ha a keretösszeg szűkös lesz, év közben van mód rá, hogy kiegészítsük – tette hozzá Márton István.
Támogatják a gyümölcs-feldolgozást és a kertészkedést
A Vidékfejlesztési Egyesület a gyümölcsfeldolgozó konyhák felszerelésének, eszközvásárlásának támogatására idén 50 ezer lejt különített el, de az egyesülete költségvetésében szerepel az az 50 ezer lejes támogatási tétel is, amit még tavalyról áthozva, a Szépvízért Egyesület pályázatára a szépvízi Nád-dűlőt behálózó öntözőrendszer kiépítésére ítéltek oda. Tovább folytatódik a Kiskertész-program is, ráadásul a nagyobb érdeklődés, illetve a legügyesebb kis kertészek értékesebb jutalmakkal való díjazására a program keretösszegét tavalyhoz képest a duplájára emelték: a Kiskertész-programot a Vidékfejlesztési Egyesület idén 43 ezer lejből finanszírozza. A vadkárok megelőzésére szánt 16 ezer lejből főként információs anyagok, plakátok, illetve a gazdatájékoztató rendezvények költségeit biztosítják.
Új programokat indítanak
Az új feladatként ugyanakkor idéntől a Vidékfejlesztési Egyesület finanszírozza a Székely termék védjegy odaítéléséről rendelkező bizottság működési költségeit is, de ugyancsak az egyesületre háruló új feladat a gazdákat naprakész hírekkel, riportokkal, tájékoztató anyagokkal ellátó, illetve fórumoknak, cserebere-hirdetéseknek teret adó mezőgazdasági portál elindítása. Utóbbira 20 ezer lejt irányoztak elő, míg a székely termékek népszerűsítésére 40 ezer lejt különítettek el. Egy év kimaradást követően idén újra meghirdetik a mintagazda-programot, de új elemként jelenik meg a Vidékfejlesztési Egyesület feladat-portfóliójában a Hargita megyei értéktár összeállítása is, amire a hétfőn elfogadott büdzsében 5 ezer lejt szánnak, akárcsak a Csík-, Gyergyó- és Udvarhelyszék térségéből eredő ún. „garantált hagyományos termékek” levédésére is. Újdonság a mezőgazdasági tangazdaságok célszerűségét vizsgáló tanulmányok készítésének támogatása is: a vizsgálat készítői az előttünk álló 5-10 év távlatában mérik fel a várható gyermeklétszámot, illetve azokat a szülői igényeket is, amelyek gyermekeik mezőgazdasági szakoktatására vonatkoznak.
Újdonság az a beruházási támogatás is, amiből Csíkszeredában a tejtermelő gazdákat kiszolgáló tejbevizsgáló-labor felszerelését biztosítanák: az itteni készülékekkel a begyűjtött tejminták szomatikus sejtszámát és összcsíraszámát mérnék. E célra a Vidékfejlesztési Egyesület 2017-es költségvetésében 50 ezer lej áll rendelkezésre – vázolta lapunknak az egyesület igazgatója.
Domján Levente