Tegnaptól igényelhető a 2017-es területalapú támogatás
Tegnaptól fogadja az idei egységes területalapú támogatási kérelmeik benyújtására érkező – egyelőre csak növénytermesztő – gazdákat a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség. A május 15-i határidőig Hargita megyéből 26 ezer támogatásigénylőre számítanak.
[caption id="attachment_45321" align="aligncenter" width="1000"] Szoros a határidő. Pontosságot kér a gazdáktól Haschi András Fotó: Domján Levente[/caption]
A kampány kezdetét jelentő tegnapi naptól számítva május 15-ig összesen 54 munkanap áll a Hargita megyei gazdák rendelkezésére ahhoz, hogy igényeljék a 2017-re kínált egységes területalapú és állattenyésztési támogatásokat. A támogatási kérelmek benyújtására minden esetben előjegyzés alapján, az előre közölt programálási helyszínen és időpontban várják és fogadják a gazdálkodókat – mondta el lapunknak Haschi András, a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) Hargita megyei igazgatója.
– Aki nem tartja a kapott programálási időpontot, mind a saját, mind a mi dolgunkat megnehezíti. Nem mindegy, hogy a tervezett ütemben haladva naponta 480 támogatási kérelmet fogadunk, vagy pedig napi 2 ezer támogatási kérelmet, mint ahogy az a határidő lejártához közeledve a torlódások miatt lenni szokott. Igyekszünk úgy előprogramálni a gazdálkodókat, hogy a május 15-i rendes határidőig Hargita megyéből valamennyi jogosult időben sorra kerüljön. Ahhoz, hogy a tavalyi 26 ezer támogatási igénylőt idén tisztességesen tudjuk fogadni, a március elsejétől számított 54 munkanap alatt napi 480 támogatási kérelmet kell kézhez kapnunk – hangsúlyozta Haschi András.
Ami a támogatási kérelmek kistérségi megoszlását illeti, az APIA Hargita megyei területi irodái közül a maroshévíziben, a székelykeresztúriban és a csíkszentmártoniban nagyságrendileg 3-3 ezer támogatásigénylőre számítanak, a gyergyószentmiklósi területi irodában 4500 kérésre, míg a csíkszeredai és a székelyudvarhelyi kirendeltségekben egyaránt 6000-re. Az 50 hektárnál nagyobb területtel rendelkezők, illetve a támogatást kizárólag haszonállataikra igénylő gazdák viszont támogatási kérelmeiket továbbra is csak Csíkszeredában, az APIA megyei központjában nyújthatják be.
A kifizetési ügynökség támogatási kérelmeik benyújtására leghamarabb azokat a gazdákat invitálja, akik 10 hektárnál kisebb földterületet művelnek, támogatásra jelölhető állatállománnyal pedig nem rendelkeznek.
– Fokozatosan bővítjük a kört, így haladva a legegyszerűbb támogatásigénylésektől a bonyolultabb csomagok felé – tette hozzá a szakember.
A kifizetési ügynökség igazgatója leszögezte: a polgármesterek támogató hozzáállásának köszönhetően a polgármesteri hivatalok munkatársai ez alkalommal is minden településen segítik a gazdákat a támogatási kérelmek kitöltésében.
– A jelenlétükben állítják össze a támogatás igényléséhez szükséges dossziét, amit viszont mindenkinek személyesen kell benyújtania és aláírnia az APIA területi irodáiban, vállalva a felelősséget a támogatási kérelem tartalmáért – fogalmazott Haschi.
[box type="shadow" ]Ellenőrizzék a regiszterekben szereplő adatokat
Mielőtt a kifizetési ügynökség területileg illetékes irodájához fordulnának, első lépésként a regiszterekben szereplő adatok ellenőrzésére és szükség esetén aktualizálására kéri a támogatásigénylő gazdálkodókat a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA). Az illető gazdasághoz tartozó területekre vonatkozó adatok helyességét a helyi polgármesteri hivatalok mezőgazdasági regisztereiben, míg a juh-, kecske- és szarvasmarha-állománnyal kapcsolatos adatok naprakészségét a körzeti állatorvos által vezetett számítógépes állatnyilvántartásban ellenőrizhetik.[/box]
Domján Levente