Tárlat készült az aknasugatagi festőtábor alkotásaiból

Első alkalommal szerveztek tavaly nyáron festőtábort a Máramarosban található Aknasugatag községben. Az ott összegyűlt kilenc művész alkotásaiból készült kiállítás február végéig tekinthető meg a csíkszeredai Megyeháza Galériában.

Kovács Andrea
Tárlat készült az aknasugatagi festőtábor alkotásaiból
Az alkotások által megmarad a vidék művészeti lenyomata Fotó: Kovács Andrea


Tavaly augusztus elején zajlott az első aknasugatagi festőtábor, az alkotótáborban készült műveket a Megyeháza Galériában állították ki, ennek megnyitóját péntek délután tartották.
Az első aknasugatagi festőtáborban kilenc hazai képzőművész vett részt Bukarestből, Resicabányáról, Bákóból és Csíkszeredából. Jelen volt George Alexandrescu, Victor Lucian Costăchescu, Victoria Ileana Dragomirescu, Radu Gheorghian, Dumitru Macovei, Ioana Mihăiescu, Florian Mihăilescu, Ioan Oratie, valamint Botár László. A megnyitón elsőként Botár László, a Megyeháza Galéria vezetője köszöntötte az egybegyűlteket, aki kiemelte: a kiállításon változatos műfajú és stílusú munkákat láthatunk, majd az alkotások szakmai méltatását két műkritikusra bízták, így Roxana Păsculescu, a bukaresti Radio România Cultural munkatársa, a tábor egyik résztvevője és Székedi Ferenc szólt az érdeklődőkhöz.

Incze László
Máramaros egy olyan térség, ahol csakúgy, mint a székelyeknél, sajátos motívumrendszerű faragott kapuk uralják a hagyományos építészetet. Máramaros az évszázadok folyamán a történelem és a népek igazi találkozó-, olykor pedig kimondottan ütközőpontjának bizonyult. A ma már román többségű térségben éltek magyarok, lengyelek, svábok, ruténok, ukránok, zsidók, örmények, és ez mind a mai napig rányomja a bélyegét az építkezésre, a művelődési hagyományokra, a beszélt nyelvre, a kultúrára, a látásmódra. Az egyik helyi panzió tulajdonosa találta ki, hogy valamiképpen jó lenne a képzőművészet áramköreibe is bekapcsolni ezeket az értékeket, így jött létre tavaly az alkotótábor, ismertette Székedi Ferenc.
A tíznapos táborba az ország különböző részeiről érkeztek művészek, akik megismerkedtek a tájjal, az építészettel, az emberekkel, és ennek lenyomata mind ott van a most bemutatott alkotásokon, amelyet a lényegre tapintva aknasugatai képes beszámolónak neveztek. A változatos összeállításban akvarell, tempera, grafika, olajfestmény, tájkép, csoportos ábrázolás, figuratív és nonfiguratív megközelítések mind felfedezhetők. „Így marad meg a művészeti lenyomata a vidéknek, amely így, a munkákon keresztül, jóval sajátosabban bejárja az országot, mint a különböző máramarosi útikalauzok” – zárta gondolatait a műkritikus.
Az első aknasugatagi festőtábor anyagaiból készült kiállítás február 28-ig látogatható a Megyeháza Galériában.


 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!