Népi alkotók találkozója
Évfordulót ült az udvarhelyszéki népművészek közössége, megtekinthették egymás friss alkotásait, előadásokat hallgattak, kulturális közösségi programon vettek részt és visszatekintettek a közel fél évszázados tevékenységükre. Az eseményen az utánpótlás, azaz ifjú kézművesek is bemutatkozhattak.
Az Udvarhelyszéki Népművészek Egyesülete 1979-ben alakult Székelyudvarhelyen, a városban és a környéken tevékenykedő népi alkotók összefogására. A 25 aktív tagot számláló szervezet célja azóta is változatlan: a tárgyalkotó népi kultúra hagyományainak és értékeinek felkutatása, ápolása és terjesztése, valamint az utánpótlás nevelése, rendszeres tevékenységei közé tartozik mesterségbemutatók, műhelylátogatások, tanulmányi kirándulások, szakmai előadások és alkotótáborok szervezése – közölte Tifán Irén, az egyesület elnöke. A 45. születésnapot november 23-án ünnepelték a székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskolában, és ebből az alkalomból szervezték meg a megyei önkormányzat támogatásával a Régiók Népművészeinek találkozóját is.
A rendezvény társszervezője az Erdélyi Magyar Népművészek Egyesülete volt, meghívták a Székelyföldi Kézműves Egyesület tagjait is, és berendeztek egy színes népművészeti kiállítást az iskola dísztermében, ahol a résztvevők egymás munkásságával ismerkedhettek. Sőt – mivel a tanintézetben bútorfestő és fafaragó kör is működik – a tanulók néhány alkotása is bekerült a tárlat kínálatába.
A találkozón szakmai előadások hangzottak el, fellépett a székelyudvarhelyi Kékiringó Néptánccsoport, majd az évfordulót ünneplő szervezet tagsága megvitatta idei tevékenységét, az elnyert pályázatokat, végül vetített képes előadáson idézték fel az elmúlt 45 év jelentős eseményeit.
Egyébként – mint Tifán Irén elnök kiemelte – az Udvarhelyszéki Népművészek Egyesületének egyik évente jelentkező állandó programja a magyar kultúra napjára időzített gyűjteményes kiállítás, tehát legközelebb januárban találkozhat a népi mesterségek, kézművesség iránt érdeklődő közönség munkáikkal.