Értékes találkozás
Kétszáz Hargita megyei fogyatékossággal élő személy dolgozott lelkesen az elmúlt hetek során ünnepi kézműves termékek készítésével. Munkáikat tegnap, a fogyatékkal élők világnapján mutatták be Csíkszeredában, a jótékonysági kézműves-kiállításon. Az esemény, amely számos érdeklődőt vonzott, nemcsak a társadalmi érzékenyítésről szólt, de példát statuált arról is, hogy mit jelent a karácsonyi készülődés valójában.
Adventi koszorúk, egyedi kézműves termékek sokasága fogadta mindazokat, akik tegnap átsétáltak a csíkszeredai Szabadság téren. Az ünnepi hangulathoz nem annyira a karácsonyi zene, sokkal inkább a szellemi vagy fizikai korlátozottsággal élők jelenléte járult hozzá. A kiállított standokon ugyanis közel 200 korlátozottsággal élő ember ünnepi termékeit lehetett megtekinteni, megvásárolni.
Ez a nap egyszerre szólt karácsonyi ajándék vásárlásáról és társadalmi érzékenyítésről. Nem hiába, hiszen tegnap volt a fogyatékossággal élők világnapja. Az összegyűlt sérültek a hideg idő ellenére mosolyogva kínálták a több héten át készített termékeit.
A Hargita Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Vezérigazgatóság és a Hargita Megyei Sérültek Egyesületének közös felhívásához több civil szervezet csatlakozott. A Szépvízi Ápoló és Gondozó Központból is érkezett öt kedvezményezett, akik adventi koszorúikkal, asztali díszeikkel, gyertyáikkal tették teljessé az ünnepi kínálatot.
Fontos, amit tesznek
Molnár Fülöp, az említett központ munkatársa örömmel lépett oda hozzám, miközben megemlítette, hogy bizony jobb volna nem ebben a cudar időben tölteni a délutánt.
– Nincs mit csinálni, most van a világnapunk – jegyezte meg. Kérdésemre elmondta, hogy a központban élők rendszerint halottak napja után kezdenek készülni a kézműves-kiállításra.
– Minden évben nagy élmény a beutaltjaink számára az, ha el tudnak jönni erre a jótékonysági vásárra. Ők azért is szeretnek részt venni az alkotási folyamatban, mert ez erősíti őket, azt érzik, hogy fontos, amit csinálnak. Ma például az indulás előtt fél órával fel voltak öltözve és az ajtónál várták az indulást
– érzékeltete a sérültek izgatottságát Molnár Fülöp.
Bőséges volt a kínálat, nem hiába látogattak el sokan a vásárba, ahol lehetett üzenni a fogyatékkal élőknek egy erre kialakított „üzenőfalon”. A papírlapokra szépen, sorjában kerültek fel biztató gondolatok, amelyek arról tanúskodtak, hogy a sérültek értékes, szerethető és erős emberek.
Nem kell félni a sérültektől
Gergely Katalin, a Hargita Megyei Sérültek Egyesületének munkatársa is örömmel nyilatkozott az előkészületekkel kapcsolatban. Kiemelte, hogy ötven kedvezményezett érkezett a helyszínre, akik már egy hónappal korábban elkezdtek készülődni a december 3-i eseményre.
– Ha elhangzik az, hogy eladtunk valamit a termékeik közül, hihetetlenül boldogok lesznek. Kihívásként azt tudnám kiemelni, hogy mindenkinek más a képessége, így nehezebb megtalálni azt, amit meg tud csinálni az adott személy. A kulcs az, hogy be tudjanak kapcsolódni a tevékenységekbe
– jelentette ki Gergely Katalin, kiemelve, hogy a jótékonysági vásárral tudják megmutatni, hogy a sérült emberek is jelen vannak a város életében és láthatják az ide látogatók, hogy nincs mitől tartani, nem kell félni a sérültektől.
A megyeháza egyik termében kézműves tevékenységek zajlottak különböző fogyatékossággal élők részvételével. A 32 éves Előd, aki 2016 óta a sérültek egyesületénél tölti a mindennapjait, lelkesen, érdeklődve fogadta kérdéseimet. Elmondta, hogy a karácsony, Jézus születése és a vásár nagyon fontos számára, és itt érzi a szeretet jeleit leginkább, megtapasztalja a közösség összefogását.
– A szeretetnek ereje van és hatalma. Nagyon jó elkészíteni az adventi koszorút, amit tudtam, én segítettem. Hiszek benne, hogy Jézus megszületett, és minden ember szívében született meg, a mi szívünkben
– ecsetelte.
Ezekkel a gondolatokkal tértem vissza a vásártérre, ahol egyre csak gyűltek az érdeklődők. Szóba is álltam egy lelkes vásárlóval, aki kérdésemre elárulta, hogy minden évben ellátogat a jótékonysági kézműves-kiállításra.
– Támogatjuk a sérültek tevékenységét, mindig megnézem, megnézzük, mivel készülnek az ünnepekre. Örömmel vásárolok tőlük az unokáimnak, igazán megérdemlik a támogatásunkat a fogyatékkal élők
– jelentette ki Kajtár Irénke csíkszeredai lakos.
A jótékonysági kézműves-kiállítás egyszerre szólt a jó szándékról, empátiáról és nyitottságról, de megmutatta azt is, hogy a kemény munkát minden korosztály és társadalmi réteg ugyanúgy értékeli.