Hirdetés

Készül a Csillagösvény Udvarhelyen

Összegyűjtötte Székelyudvarhely helytörténeti értékeit a Városi Könyvtárhoz tartozó Bibliofil Alapítvány, azokról kisfilmeket készítettek, amelyeknek QR-kódjait egy tanösvényen állítják ki, így bárki számára megtekinthetők lesznek. A Csillagösvény-projektben – a tanösvényt a felújított Csillagvizsgáló melletti sétányon alakítják ki – hatvan helytörténeti értéket: épületeket, természeti szépségeket, intézményeket és híres személyeket mutatnak be.

Simó Bernadette
Készül a Csillagösvény Udvarhelyen
A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium homlokzata. Kisfilm készült a nagy múltú iskolákról is Fotó: Hodgyai István

Hamarosan elérhető és megtekinthető lesz a nagyközönség számára a felújított Csillagvizsgálóhoz tartozó tanösvényen egy Székelyudvarhely helytörténeti értékeiről készült mozgóképes gyűjtemény. Szőcs Endre, a városi könyvtár igazgatója, a kezdeményezés ötletgazdája erről lapunknak elmondta, a polgármesteri hivatal tavaly kérte fel a könyvtárhoz tartozó Bibliofil Alapítványt, hogy hozzanak létre valami kortárs és maradandó értéket a Csillagvizsgáló melletti tanösvényen. Akkor született az ötlet, hogy a város értékeiről készítsenek kisfilmeket, és ezeket helyezzék el mobileszközzel leolvasható kódok révén az információs táblákon.

Hatvan kisfilm, sokkal több történet

A Bibliofil Alapítvány – pályázati forrást használva – végül hatvan helyi értékről forgatott kisfilmeket. Ezek egy részét a Székelyudvarhelyi Értéktárból választották ki, de számos más, nagy jelentőséggel bíró épületet, személyt és természeti látványosságot is bevettek a válogatásba. Fél év alatt készítették el az alkotásokat, amelyek egyenként egy-két perces anyagok és videókat, képeket, illetve egy rövid ismertető szöveget tartalmaznak az adott témáról. A tanösvényen, a fémkorlátos sétányon fognak elhelyezni hatvan darab könyv méretű táblát, amelyeken megjelenik egy ábra vagy portré az adott helytörténeti értékről, valamint négy QR-kód, ezek által érhető el a kisfilm magyar, román és angol nyelven, illetve egy koordináta, amely az épületek és természeti értékek esetében elvezeti az érdeklődőt azokhoz. A projektben közreműködött Szabó Károly és a Székelyföld Stúdió, ők készítették a kisfilmeket fele-fele arányban, Pál Melinda szerkesztette, Fancsali Levente vágta, Katona Zoltán helytörténész írta a szövegeket, Páll Adélnak köszönhető az animáció, a város híres szülöttjeiről készült portrékat és a táblákon található ábrákat Elekes Gyula grafikus készítette. A magyar narráció Jakab Endre, a román nyelvű Pál-Varga Márta, az angol Kudelász Nóbel hangján szólal meg. A kisfilmekhez egy rövid bevezető animáció is készült, a sorozat címe pedig azért Csillagösvény, mert ez a Csillagvizsgáló mellett található tanösvény elnevezése is egyben. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Mégis mindenki úton van…

A feldolgozott értékek között számos olyan elem található, amely nagy jelentőséggel bír a város történetében, helyet kaptak közöttük a jelentősebb épületek, mint a városháza, a Székelytámadt-vár, a Haberstumpf-villa, a Villanytelep, a Jézus-kápolna, az Ugron-kúria és -kápolna, a történelmi egyházak templomai és temetőkertjei, a nagy múltú iskolaépületek, a Szoborpark és a város ismertebb szobrai. Az olyan, történelmi szempontból fontos intézményekről is készült kisfilm, mint a színház, a táncműhely, a múzeum, a könyvtár, a filharmónia, a Kováts Fényképészet, az Udvarhelyi Fiatal Fórum és a Székely Dalegylet, valamint a Balázs Ferenc Vegyeskar, de a Mini Erdély Park is helyet kapott a listán. Megjelennek ugyanakkor a város híres szülöttei vagy olyan személyek is, akik kötődnek Székelyudvarhelyhez: közöttük említhető mások mellett Orbán Balázs, Tomcsa Sándor, Tamási Áron, Tompa László, Haáz Rezső, Benedek Elek, Kányádi Sándor, Méhes György, Palló Imre, Bányai János, Spanyár Pál, Csanádi György, Ugron Gábor és Péter Attila is, akinek a Csillagvizsgálót köszönheti a város. A filmek között végül található egy érdekesség is Udvarhelyen nem történik semmi, de mégis mindenki úton van címmel, ennek szerzője is Katona Zoltán helytörténész. A filmben látható videó- és képanyagokat archívumokból, a helyi intézmények gyűjteményeiből, korabeli folyóiratokból kölcsönözték, de aktuálisan készült felvételeket is használtak, az egykori Villanytelepről például nem találtak korabeli fotókat, így az épület jelenlegi állapotáról és az esti városfényekről készült felvételekkel illusztrálták a róla szóló tartalmat. 

Készül a Csillagösvény Udvarhelyen
Haberstumpf-villa. A múzeum épülete is része a helyi értékeknek

A cél a felfedezés

Szőcs Endre ötletgazda elmondta, nem az a cél, hogy mind a hatvan kisfilmet megnézze egyenként mindenki, van, aki erre, van, aki arra kíváncsi, ám azt szerették volna, hogy mind a helyiek, mind a turisták, jobban megismerhessék a város történelmét, és rövid, figyelemfelkeltő, ismeretterjesztő anyagokkal segítsék a helytörténeti értékek felfedezését. A tanösvény rendezése még folyamatban van, de amint elkészül, elhelyezik a táblákat, és onnantól bárki számára megtekinthetők lesznek az udvarhelyi értékek. Szőcs Endre elmondta azt is, terveik között szerepel a kiállítás bővítése, a közeljövőben további kisfilmeket készítenének, amelyek szintén a Csillagösvényen kapnának helyet. Az elkészült filmeket emellett a könyvtárban is bemutatják: az épület alagsorában van egy nagy méretű vetítővászon, itt szeretnének elindítani egy helytörténeti szolgáltatást, amely keretében sorozatszerűen vetítenék le a helytörténeti értékeket összegyűjtő filmepizódokat.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!