Támogatják a gondozásra szoruló emberek életminőségének javulását: A hat hónapos projekt megvalósításai
Hargita Megye Tanácsa 440 ezer lejjel finanszírozta idén a Gyulafehérvári Caritas otthoni gondozói programját. A hat hónapra szóló támogatási szerződést május elején írták alá a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatósággal. A testület ezenfelül 40 500 lejjel támogatta az öt településen létrehozott falugondnoki szolgálat működését.
Sok idős emberhez eljut a gondoskodás Fotó: Gyulafehérvari Caritas
AGyulafehérvári Caritas otthoni gondozói programjának keretén belül a megyében 66 településen teljesítettek szolgálatot a Caritas munkatársai. A projekt által 2477 idős beteg személyt látogatott és ápolt rendszeresen a Caritas 104 munkatársa. A szolgáltatások összértéke 2 810 873 lej, melynek mintegy 15,65%-át fedezte a Megyei Tanács.
− A szolgáltatások mellett fontosnak tartottuk, hogy a beteggel és hozzátartozójával együttműködve, kölcsönös tapasztalatok megosztásával történjen a munka, előtérbe helyezve az emberi méltóság tiszteletben tartását − fogalmazott Gegő Imre közkapcsolati felelős. Hozzátette: tevékenységükből adódóan szoros köteléket ápolnak a helyi önkormányzatokkal, kórházakkal, családorvosokkal, plébániákkal, és mindazokkal, akik idős betegekkel kerülnek kapcsolatba.
Idén a 2477 gondozott személyből 705-en meggyógyultak, 157 személy pedig elhunyt.
Hargita megye területén jelenleg hét ápolási csapatba szerveződve végzik a beteggondozást. Alcsíkon, Felcsíkon, Gyergyószentmiklóson, Maroshévízen, Székelyudvarhelyen, Székelykeresztúron és Parajdon működik a csoportjuk.
Az otthoni gondozói program mellett Hargita Megye Tanácsa 40 500 lejjel járult hozzá az öt településen létrehozott falugondnoki szolgálat működéséhez. Ebben az időszakban négy falugondnok nyújtott szolgáltatást a Székelypálfalván, Hágótőn, Récefalván, Güdücön és Farkaspallón élő beteg embereknek.
− A megyei tanácstól kapott támogatás is nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy az idős beteg embereket otthonukban ápolhassuk, mindez mellett igyekszünk bevonni a segítőkész hozzátartozókat, szomszédokat és önkénteseket a gondozásba. Ezzel is segítjük az alapvető szükségleteit ellátni nem képes embertársaink életvitelét − fűzte hozzá Gegő Imre.
Barabás Emőke