Színes folt a szürke hétköznapokon
Derűs napsütés és egy üdítően jó kedélyű, mégis nyugodt fesztiválkép fogadott amikor a múlt hétvégén megérkeztünk Kissolymosra, ahol éppen az 5. Székely Lovas és Kultúr Fesztivál eseményei zajlottak. Bár szólt a zene, mint minden fesztiválon, de itt nagyon eltalálták, hogy milyen az ideális hangosítás. A szervezőktől utólag megtudtuk, 2300 látogatója volt a rendezvénynek. Nagy szó ez egy kis falu életében.
[caption id="attachment_76567" align="aligncenter" width="1000"] A gyerekek is megmutatták, hogy tudnak lovagolni. A legkisebb is számít[/caption]
Alig szálltunk ki az autóból, máris összefutottunk Nagy Lajossal, Románandrásfalva község polgármesterével. Kissolymos is e községhez tartozik. Kisvártatva már mesélte, örvendetesnek tartja, hogy immár második alkalommal Kissolymos adhat otthont a rendezvénynek, ugyanis egy kicsit kimozdítja a falut a szürke hétköznapokból. A tavalyihoz képest ráadásul színesebb lett a programkínálat is. Hozzáfűzte: akár hagyományőrzésként is felfogható a lovas fesztivál, hiszen a településen már alig néhány háztartásnál van ló, az unokák lehet, hogy már nem is látnak lovat a faluban, azonban reméli, a fesztivál meghozza a fiatalok kedvét is, hogy lovakkal foglalkozzanak.
Egyre gyarapodik a fesztivál
Szabó Klára, a fesztivál főszervezője készséggel válaszolt kérdéseinkre. Így hamar megtudtuk tőle, az idei újdonság, hogy a lovassport lett a fő műsorszám. Összesen huszonöt lovas mérte össze tudását, három kategóriában versenyeztek. Volt ügyességi verseny, valamint díjugratás, kategóriánként hetven és nyolcvan, illetve kilencven centiméter és egy méter magas akadályokat kellett a lovasoknak átugratniuk. A lovasok Székelyföld különböző lovardáiból jöttek: Gyergyóremetéről, Székelyudvarhelyről, Csíkszeredából, Szenterzsébetről és természetesen a házigazda Sólyom Major lovasai is részt vettek az ügyességi, díjugrató versenyben. Érdeklődésünkre Szabó Klára elmondta: korábban Székelykeresztúron tartották a fesztivált, mintegy egy hektáros területen, amely tulajdonképpen egy kert volt, ahol lassan már kilenc éve működik a csapatuk. A harmadik fesztiválon már 350 látogatójuk volt és szűkössé vált a terület, egyszerűen már nem fértek el ennyien. Akkor még inkább a kulturális programokra és lovasbemutatóra alapozták a rendezvényt. Mint mesélte: az a hely már nem volt megfelelő, egyszerűen ki kellett mozdulniuk onnan. Már hat-hét évvel ezelőtt kerestek egy olyan helyszínt, amely nincs messze Székelykeresztúrtól, ekkor bukkantak a kissolymosi egykori termelőszövetkezet területére és a hozzá tartozó épületekre és megtetszett nekik. 2014-ben döntöttek úgy, hogy felújítják, s elkezdték átrendezni a terepet.
– Kissolymos eldugott település Hargita és Maros megye határán, úgymond periféria, de van egy nagy előnye, hogy itt még létezik a falusi élet. Az 1989-es fordulat után itt semmi nem történt, 26-27 évig szeméttelep volt az egykori téesz, az istálló romokban hevert, egyedül a gabonaraktár maradt meg úgy-ahogy használható formában – válaszolta az egykori állapotokat firtató kérdésünkre Szabó Klára.
Hozzáfűzte 2015-ben kezdték el felújítani az épületeket, meg elhordani a szemetet, rengeteg munka volt.
Merész tervek
Most már azonban két lovaspálya és egy lovarda működik itt 11 lovas boksszal. Jelenleg ott tartanak, hogy helyt tudnak adni lovas versenyeknek, edzéseknek és szívesen fogadják azokat is, akik szeretnének lovagolni tanulni. Lovassport-központja lett nemcsak a falunak, hanem a teljes régiónak. A terveik ennél is merészebbek, a tevékenységük nem szűkül be csupán a lovassportra, jövőre vendéglőt is szeretnének üzemeltetni, sőt egy panziót is, ahol a vendégek megszállhatnak, ebédelhetnek, vacsorázhatnak és akár a teljes nyaralásukat eltölthetik lovaglással, túrázással.
– Szóval ez egy központ, ahol a természetet, az érintetlen tájat szerető turista ellátogathat, mert itt még megmaradt abban az állapotában, amelyben 26-27 évvel ezelőtt volt, amikor a helyiek letették a kapát, kaszát – ecsetelte a környék előnyeit.
Fejlődő lovassport
Kérdésünkre elmondta: a lovassport az országban elsősorban a nagyvárosi központokban – Nagyszeben, Brassó, Kolozsvár, Temesvár, Arad, Bukarest – honosodott meg. Székelyföldön egy kicsit hátrébb tartunk, de azért vannak már jó kezdeményezések, tizenegy lovarda működik, ahol díjugratással foglalkoznak. Petréd Károly, a gyergyóremetei lovasklub tulajdonosa és vezetője létrehozta a Régió Kupa versenysorozatot, amelyet idén már második alkalommal rendeznek meg. Ennek hat fordulója van, mindegyiket más településen, köztük Székelyudvarhelyen, Kőrispatakon, Gyergyóremetén, Csíkszeredában tartják. A székelyföldi lovassportot űzők ezeken a rendezvényeken tudják megmutatni magukat, ez pedig egyben előkészület arra, hogy ha hivatásos sportolók szeretnének lenni, akkor országos szintű versenyeken is elindulhassanak. A székelyföldi házi bajnokságban részt vevő klubok tagjai a hazai szakszövetségnek is, így ennek nincs semmilyen elvi akadálya.
Nemcsak lovagolni tanítják a gyerekeket
Riportalanyokra vadászva találkoztunk Varga Attilával, a kissolymosi lovarda vezetőjével, akitől megtudtuk: hat hete kezdte el a munkát. Mesélte, hogy kezdetben összesen öt gyerek járt ide, alig hat hét leforgása alatt már ott tartanak, hogy elérték a húszas létszámot. Csapatuk részt vesz a Régió Bajnokságon, a jövőben pedig szeretnének országos versenyekre is nevezni. Idén három táboruk indult, jövőre szeretnének hetet szervezni, jó előre rögzített időpontokban, s e táborokat már januártól elkezdik hirdetni.
– Az a fontos, hogy minél több gyereket bevezessünk a sportba, az országban a sportágnak most kezd jövője lenni és szeretnénk, ha a lovardánk jó színvonalat képviselne – hangsúlyozta.
Kérdésünkre elmondta, a gyerekeknek azért érdemes lovagolniuk, mert jó lesz tőle a tartásuk.
– A lovaglás majdnem olyan, mint az úszás, mert minden izomcsoportot megmozgat, ezenkívül nagyon koncentráltnak kell lenned fejben. Egy lónál egyszerre több dologra kell odafigyelni. A gyerekek nagyon magabiztosak lesznek, emberséget tanulnak és türelmesek lesznek. Megtanulnak hibákat is elnézni, és megtanulnak embertársaikkal jól viselkedni – sorolta a lovassport előnyeit Varga Attila.
Hozzáfűzte: egyre népszerűbb az országban a sportág, sok a tehetséges fiatal, s annak örülne a legjobban, ha valamelyik tanítványa kijutna az olimpiára vagy más nagy világversenyre.
[caption id="attachment_76568" align="aligncenter" width="1000"] Díjugratás. Az áramvonalas sport Fotók: Szabó Károly[/caption]
Megkérdeztünk egy szakértőt
Ha már ott jártunk, természetesen megkérdeztünk egy versenyzőt is. Nagy Csenge, a Sólyom Major csapat meglehetősen ifjú, de igencsak tehetséges tagja kérdésünkre elmondta: ő már egy éve lovagol, és nagyon tetszik neki a sport, élete első versenyén negyedik lett. Hozzátette: ezúttal nem sikerült annyira jól a versenye, mert a lovak nem voltak jó passzban, valamiért féltek az akadályoktól. Azért még elmondta, hogy heti két alkalommal jár ki a lovardában, ahol nemcsak lovagolnak, de le is csutakolják a lovakat, a legjobban a nyergelést szereti. A lovassportra azonban hobbiként tekint, amúgy ügyvéd szeretne lenni, mert látta a tévében, hogy az vagány dolog.
Amikor elfogytak a riportalanyok, alkalmunk nyílt körülnézni. A hangulat meglehetősen családias volt, a bográcsban főzött gulyás meg nagyon finom. A közönség a legjobban Pászka Lehel lovasíjász látványos bemutatóját várta, ami nem is okozott csalódást. Szavakkal nehéz leírni, de a „lélegzetelállító” mint jelző közel áll hozzá. Szerencsére az időjárásban sem kellett csalódnunk Csak a bemutató után kezdett esni az eső, de addigra már útban voltunk hazafelé a tévés kollégával.
Ki tudja, miért, mindketten mosolyogtunk.
Kiss Előd-Gergely