Szent István napja az Oroszlánvárosban
Szingapúrt gazdagsága, gyors gazdasági fejlődése alapján az ázsiai kistigrisek között tartják számon, noha nevének jelentése: Az oroszlánok városa. A sors úgy hozta, hogy filmezéseim során vagy fél tucatszor megfordultam a városállamban. Egyik legemlékezetesebb kintlétem 2012-ben, augusztus 20-ára esett, s feleségemmel együtt kaptunk meghívást az ünnepi rendezvényre.
[caption id="attachment_93553" align="aligncenter" width="1920"] Fotó: Csermák Zoltán[/caption]
Végleg letelepedni vagy állampolgárságot szerezni Szingapúrban szinte lehetetlen, viszont a szorgos kezű munkást, a felkészült szakembert szívesen látják. A magyarok is felfedezték az ázsiai paradicsomot, a nagykövetség akkortájt mintegy 120-150 itt élő honfitársunkról tudott. Közöttük szép számmal voltak diákok, akik fél évig vagy hosszabb ideig tanultak az egyetemeken, sokan dolgoztak kutatóintézetekben és multinacionális vállalatoknál, bankokban és pénzintézetekben. De találkoztunk magyarokkal, akik több mint fél évszázada települtek le e földön. Talán a haza messzesége is hozzájárult ahhoz, hogy a sokszínű magyar kolónia igen összetartó, az évek alatt nemes hagyománnyá vált a közös részvétel a nemzeti ünnepeken. Szingapúrban egy új fogalommal: „a piknikünneppel” ismerkedhettünk meg: Szent István napján a résztvevők kis kosárral érkeztek, minden kötöttség nélkül a szabadban, az elegancia mellőzésével tették széppé a jeles napot. A hűtőtáskából a szendvicsek és magyar sütemények mellett helyi sör és magyar bor is előkerült. Igazi baráti találkozónak lehettünk tanúi, a férfiak meghányták-vetették az élet dolgait, a nők hölgykoszorúban cserélték ki a fontosabb és kevésbé lényeges híreiket, megbeszélték a gyermeknevelést és az iskoláztatás kérdéseit. Korosztálytól függetlenül kötelező volt a tegeződés, később néhány korábbi ismerős is befutott. Az évben – talán Schmitt Pál előző heti ottléte miatt – kevesebben vettek részt az ünnepen, de így is legalább harmincan töltötték együtt délutánjukat a tengerparti parkban.
Igen, a messzi távolban a gyakran változó kis közösség kohéziós erejét is erősíti az együttlét. A frissen érkezettek egy európaitól különböző világban ereszthettek így könnyebben gyökeret, az élet mindennapjait megkönnyítő információkhoz juthattak. A hivatalos találkozók csupán keretet adtak a közösség életének. Ennek nyomán baráti társaságok születtek, így a nagyobb közösségen belül kisebbek is kialakultak; gyakoriakká váltak a kirándulások, a gyerekzsúrok, a sörözések. A törzslakók is mindenképpen nyertek e „vérfrissítéssel”, a viszonylag zárt közösség is színesedett.
Közben telt az idő, a kisgyerekesek bontottak először asztalt, legtöbben az „október 23-i viszontlátásra” szavakkal búcsúztak egymástól.
Csermák Zoltán