Sok baleset megelőzhető lenne
Megfelelő tájékozódással és felkészüléssel megelőzhető lehetne a síbalesetek nagy többsége, Bertóti Zsolt síoktatót és hegyimentőt kérdeztük a biztonságos sízés tudnivalóiról. A szakértő elmondta, leginkább a felelőtlenség és tudatlanság egyvelegéből adódnak a problémák, nem árt már a téli szezon előtt felkészülni a téli sportok szerelmeseinek.
Idén az ünnepek alatt 35 alkalommal volt szükség Hargita megyében a hegyimentők segítségére a sípályákon. Bertóti Zsolt, a Csíki Hegyimentő Csapat tagja, síoktató úgy véli, hazánkban még nincs kialakulva a megfelelő sportkultúra és rendezettség a sípályák balesetmentessé tételéhez. Továbbá sok esetben nem a gyenge sítudás, hanem a hiányos felkészülés miatt fordulnak elő balesetek.
– Sokan elhanyagolják a megfelelő felkészülést még a síszezon előtt, gondolok itt az állóképesség megerősítésére, egyensúly fejlesztésére. Emellett fontos a megfelelő felszerelés beszerzése, valamint annak karbantartása. A legfontosabb pedig, hogy tájékozódjunk, mielőtt elindulunk, olvassuk el a sízésre vonatkozó szabályokat, ahhoz, hogy mindenki jó élményekkel távozhasson a sípályákról – mondta a szakértő.
Fontos a felszerelés
Az oktató felhívta a figyelmet a megfelelő ruházat és kellékek beszerzésére. A hódeszkázók és sízők számára is elengedhetetlen a meleg ruházat, kesztyű, sisak, arctakaró, sí- vagy napszemüveg. Természetesen a lécet és bakancsot is érdemes alkalmassá tenni a sportolásra. Legfontosabb a léc megfelelő karbantartása, mert életlen vagy túlságosan öreg, elhasználódott lécekkel növeljük a balesetek kockázatát is. Gyerekek esetében fokozottan figyeljünk a tartalékkiegészítők bepakolására.
– Ajánlom az első sízés előtt a felszerelést – sílécet, bakancsot, hódeszkát – elvinni szervizbe. Ellenőrizzük, hogy a méret még mindig megfelelő-e, valamint nem hibásodott-e meg valamelyik felszerelésünk. Ne becsüljük alá a ruházat fontosságát se, például a nap- vagy síszemüveg elengedhetetlen a pályákon. Hóviharban és napsütésben is szükséges. Továbbá a megélezett lécek nagyon veszélyesek lehetnek, hegyimentőként sok síléc okozta vágással találkozunk. Ha valaki kesztyű nélkül sízik, elesik, könnyen el is veszítheti az ujjait, ha keresztülmennek rajta síléccel – hangsúlyozta az oktató.
Az előkészületekhez hozzátartozik az alapos bemelegítés és képességeink felmérése. Bertóti Zsolt elmondta: sokan úgy gondolják, ha az előző években jól ment a lesiklás, nem szükséges a bemelegítés vagy egy kis gyakorlás. A legtöbb balesetet a felelőtlen sízők okozzák.
– Sajnos, sokszor tapasztaljuk, hogy a sízők úgy gondolják, ha tavaly jól síztek, idén is menni fog. Bemelegítés nélkül, első alkalommal megpróbálnak leereszkedni, ennek sokszor baleset vagy esés a vége. Találkoztunk már olyan esettel is, hogy valaki hasonlóan elindult, nem tudott megállni és még a felvonón közlekedőket is elsodorta magával. A leggyakoribb sérülés, amivel szembesülünk, az a sípcsonttörés, a térd- és vállficam, illetve a kulcscsonttörés. A hódeszkásoknál pedig a csuklósérülések a leggyakoribbak.
Figyeljünk egymásra
A szakértő szerint a sízők legtöbbje nem ismeri az alapvető szabályokat sem. A Nemzetközi Sí Szövetségnek (FIS) van 10 átfogó szabálya, amelyek minden sípályán érvényesek. A FIS10 a sí-KRESZ, a sípályákon érvényes fontosabb szabályokat tartalmazza.
– A Nemzetközi Sí Szövetség által összeállított szabályok ismerete és betartása érdekünk és kötelességünk. Hazánkban sokan azt sem tudják, hogy ezek léteznek. Azokat a legalapvetőbb szabályokat fogalmazzák meg, mint például, hogy mindig figyeljünk az előttünk lévőre, úgy csúszkáljunk, hogy mindig tudjunk lefékezni. A sítudásunknak, a terepnek és az időjárásnak megfelelő sebességgel síeljünk stb. Itt nálunk még nem alakult ki a megfelelő sportkultúra, megengedhetetlen a sípályákon való ordítozás, a cigarettázás vagy az alkoholfogyasztás, de sajnos mégis gyakori látvány. Az sem ritka, hogy szülők úgy szaladnak be a pályára a gyerekeikhez, hogy se jobbra, se balra nem néznek. Ez a magatartás könnyen balesetekhez vezethet – fűzte hozzá a Csíki Hegyimentő Csapat munkatársa.
Továbbá hozzátette: a legfontosabb, hogy figyeljünk egymásra. Ha valaki elesett, próbáljuk a többi síelő tudtára adni azzal, hogy X-be a hóba szúrjuk a botokat vagy síléceket, és igyekezzünk a sérült segítségére lenni.
Adorján Zsófia