Segédápolónőket képeztek
Három civilszervezet partnerségében zajlott az elmúlt másfél évben az a több megyére kiterjedő projekt, melynek során az egészségügyi, illetve szociális ellátást nyújtó intézményekben dolgozó ápolónők szakképzése volt a fő cél. A projekt végéhez közeledve tegnap sajtótájékoztatón ismertették az eredményeket.
Tíz megyére terjedt ki az a projekt, amelyet a Gyulafehérvári Caritas szocio-medikális ágazata a Jászvásári Caritasszal, illetve a Four Change Egyesülettel közösen bonyolított le. A program célja az volt, hogy szakképzésben részesítsék azokat a nőket, akik különböző egészségügyi, illetve szociális intézményben segédápolói a munkakörben dolgoztak anélkül, hogy bármiféle képzettségük lett volna a betegápolás terén.
– Amikor a Caritas otthongondozói szolgálatát szerveztük, azt tapasztaltuk, hogy főleg vidéken igen nehéz képzett munkaerőt találni, így akkor kidolgoztuk ezt a képzésformát. 2010-ig ugyanis, amíg mi ezt meg nem valósítottuk, Romániában az ápolóknak semmiféle szakképzési lehetőségük nem volt. Ezután már másoknak is felajánlottuk ezt a képzésünket, így született meg ez a program – ismertette az előzményeket Péter György, a Gyulafehérvári Caritas szocio-medikális ágazatának vezetője. Eredetileg másfél évesre tervezték a projektet, és úgy számították, hogy ez idő alatt 940 nőnek biztosítanak szakképzést ezen a területen. Végül a tavaly májusban kezdődött projekt közel 20 hónaposra nyúlt, és az idén decemberben esedékes lezárásig összesen 799 nő kap majd segédápolói oklevelet, közöttük 225 Hargita megyei. A képzés során elméleti és gyakorlati órákon vettek részt, tanultak anatómiai és fiziológiai ismereteket, kommunikációt, voltak önismereti foglalkozások, de tantárgy volt a beteg felnőttek és gyerekek táplálkozása, megtanulták, miként kell a betegeket ellátni, mozgatni, és azt is, hogy miként kell a munkájukat dokumentálni. Azon túl, hogy közel 800 nő szakképzett segédápolóvá vált, a projektnek más pozitív hozadékai is voltak. Többek között az, hogy az egyik partnerszervezet, a Four Change Egyesület egy kutatást végzett, melyben a nők munkahelyekhez való hozzáférését vizsgálták a szocio-medikális ágazatban. Az egyesület jelen lévő képviselője szerint igen gyakran tapasztalható még mindig a nők hátrányos megkülönböztetése a munkaerőpiacon, de igen gyakran szembesültek azzal is, főleg vidéki környezetben, hogy a nők családi erőszak áldozatai.
A projekt másik jelentős hozadéka, hogy a képzésen részt vevő, immár okleveles segédápolók létrehozták saját szakmai szervezetüket, a Segédápolók Országos Egyesületét, melynek eddigi tevékenységét a szervezet elnöke, Szabó Erzsébet ismertette.
– Abban is hiszünk, hogy a segédápolónők szakképzése által ez a projekt hosszú távon hozzájárul az érintett megyék szociális és egészségügyi ellátórendszerének javításához is – fogalmazott Péter György. Az Európai Unió támogatásával megvalósult projekt összköltsége 5800 lej volt, ebből 5700 lej vissza nem térítendő támogatás.
Forró-Erős Gyöngyi