Rekord költségvetés idén Csíkszeredában
Bemutatta Csíkszereda önkormányzata az idei költségvetésének sarokszámait, az idei büdzsé rekord összegű, majdnem 300 millió lej. A tervezet szerint a tavalyi arányok maradnak, a város költségvetésének 58 százaléka fordítható fejlesztésre.
Korodi Attila polgármestere tegnap délután ismertette Csíkszereda idei költségvetésének tervezetét. Mint elhangzott, a tavalyi költségvetéshez képest az idei 36 millió lejjel nőtt. Az elöljáró kifejtette a büdzsé több mint felét, 160 millió lejt fejlesztésekre fordítanának, a maradék 42 százalékot, azaz mintegy 116 millió lejt pedig fenntartásra szánják.
– Ha a sarokszámokat nézzük, rekordnagyságú Csíkszereda idei költségvetése. Ez tényállás, nem kezeljük sem negatív, sem pozitív ténynek. Mind a beruházások, mind a város működtetése szempontjából számos olyan területtel, tevékenységgel egészültünk ki, amely szükségessé, gazdálkodási módunk pedig lehetővé is tette a költségvetés növekedését. A kulturális programok, a sport, az infrastruktúra működtetésének a tevekénységét nézve, gyakorlatilag az év második felére részlegesen tudtunk tervezni. Ezt befolyásolja az energiaárak alakulása, minden intézményünknél komoly kihívást jelent a számlák kifizetése, az év második felében fontos tényező, hogy lesz-e állami kompenzáció az energia árakra – fogalmazott a polgármester.
Hozzátette: A beruházásokat nagyrészt saját bevételből finanszírozzák, ami 75 millió lejt jelent, az uniós forrás összege majdnem 60 millió lej, továbbá állami forrásból közel 20 millió lej áll a város rendelkezésére. Az oktatás működtetésére 12,80 millió lejt szánnak idén, továbbá csaknem fél millió lejt irányoztak elő a tanulmányi ösztöndíjakra.
– A fenntartásnál olyan növekedésekkel számolunk, ami nem csak az energia árakból adódik, hanem például már most előre látható a Csíki Játékszínnél a költségnövekedés a személyzeti átalakulások miatt. Jelentős intézményi növekedés a helyi rendőrségnél lesz ebben az évben. A főbb beruházásokat illetően idén elsősorban a mobilitási terv pályázatainak megvalósítására összpontosítunk (vasúti felüljáró újjáépítése, buszpályaudvar és -telephely létesítése, autóbuszvásárlás, a Hargita utca felújítása), de ugyancsak kiemelten fontos a két épülő iskolai sportcsarnok befejezése, a Gál Sándor téri parkoló felújítása, a tömbház-hőszigetelések folytatása, a csibai és a szécsenyi vizes közműrendszerek építése, a krízisközpont kialakítása, a különféle területvásárlások, valamint a rákészülés az Anghel Saligny-programra – részletezte az elöljáró.
A VSK fenntartására több mint 5 millió lejt, a sportiskola működtetésére 250 ezer lejt különít el a tervezet. Az előkészített dokumentum elfogadása esetén az önkormányzat a vissza nem térítendő pályázatok közül 1,1 millió lejt fordít kultúrára és ifjúságra, 1,8 millió lejt sportklubokra, 1,74 millió lejt sportpályázatokra, 750 ezer lejt pedig egyházi pályázatokra. A saját és társszervezésben megvalósuló kulturális programokra előirányzott összeg értéke közel 2,8 millió lej.
– Az új rendezvények, amivel számolunk az a nyáronszereda, a z7vége, street music festival, valamint borfesztivál. Azt gondoljuk, hogy minden egyes eseményre fordított lej a városi költségvetésből visszatérül a gazdaságba, a turisztikába, a helyi szolgáltatói vállalkozásokhoz – vélekedett Korodi.
Szociális téren a gyermekek, idősek és fogyatékkal élők foglalkoztató központjaira, továbbá a házi beteggondozásra, közösségi támogató szolgáltatásokra és egyéb szociális szolgáltatásokra 1,3 millió lejt számszerűsít a tervezet. Útkarbantartásra 6,8 millió lejt, a közvilágítás működtetésére és fejlesztésére pedig 2,3 millió lejt szán a tervezet.
Adorján Zsófia