Hirdetés

Perek sorozata a szentegyházi termálstrandért: kire húzzák a vizes lepedőt?

Lassan húsz éve tart a peres huzavona a szentegyházi önkormányzat és a termálstrandot üzemeltető vállalkozás között a terület tulajdonjoga felett. Míg a hivatal az üzemeltetőt egy sor mulasztással, a cég illegális telekkönyvezéssel vádolja az önkormányzatot. 

Pál Emil
Becsült olvasási idő: 4 perc
Perek sorozata a szentegyházi termálstrandért: kire húzzák a vizes lepedőt?
Dokumentumokat sorakoztatnak fel a felek Fotó: László F. Csaba

Alig néhány hónappal a választások előtt készült el 2004-ben a koncessziós szerződés, amelynek alapján a termálstrand területét az önkormányzat 49 évre haszonbérbe adta a Gál Zakariás egykori önkormányzati képviselő érdekeltségi körébe tartozó cégcsoportosulásnak – vázolja a helyzetet Lőrincz Csaba polgármester. Az elöljáró szerint a döntést követően általános volt a felháborodás Szentegyháza lakói körében, több mint százan vonultak a polgármesteri hivatalhoz tiltakozni. – Ez a szerződéskötés egyféle eladásnak minősül, a 49 évre való haszonbérbe adás még hosszabbítható 25 évvel. Kérdem én, ki él addig? – vetette fel a polgármester. Az általa bemutatott szerződés szerint a hivatal akkori képviselője egy négy cégből – Velence Kft., Lemacomprod Kft., Angyos Kft. és Földgép Kft. – álló konzorciummal kötött szerződést, utóbbi 51%-os részesedéssel.

László F. Csaba

Ellentétek a cégek közt

– Ennek a cégcsoportosulásnak a neve akkor az Angyos Kft. és Társai (Angyos S.R.L. și Asociații) volt – emlékeztetett az elöljáró –, később létrehozták az Angyos és Társai Kft. (Angyos și Asociații S.R.L.) nevű ötödik céget, amelynek adminisztrátora ugyancsak Gál Zakariás volt, és amelyhez mind a négy cég csatlakozott. A polgármester szerint a módosítást nem tűzték az önkormányzati testületi ülés napirendjére, és ha napirendre is került volna, nem szavazták volna meg, mert négy céggel kötött szerződést a hivatal, nem egy ötödikkel. – Az akkori polgármester asszony bár aláfirkantotta a szerződést, a döntést megtámadta a prefektus, mert ami önkormányzati döntéssel nyer érvényt, csak azzal vonható vissza – hangsúlyozta. A polgármester szerint a konzorciumban levő cégek akkor kezdtek el egymással összetűzésbe keveredni, amikor 2005-ben, egy rejtélyes vadászbalesetben elhunyt a többségi tulajdonos cég vezetője.
– Ekkor Gál Zakariás törvénytelenül felvásárolta a többségi tulajdonrészt, így 68%-os részesedése lett, és a temetést követően fokozatosan kitaszította a másik két céget a strand területéről. A másik két cég 2005 óta egy bani hasznot nem húzott a strandból, még a területére sem léphetett – vázolta az elöljáró. Hozzátette, ha az eredeti szerződésnek nem volnának részesei, a jelenlegi pereskedés nem érintené őket.

László F. Csaba

Nem teljesítették a feltételeket

– Az önkormányzatnak tiszta haszon lett volna ez a szerződés, mivel munkahelyeket teremtett volna, valamint az építkezési engedélyekből, az adókból, illetve az évi ötezer eurós bérleti díjból is jött volna valamennyi pénz – mutatott rá a polgármester, megjegyezve, hogy a szerződésben leírtaknak sorozatosan nem tett eleget a konzorcium. Lőrincz Csaba szerint az üzemeltető két szempontból sem tett eleget a szerződésnek, egyrészt a vállalt beruházásokat nem teljesítette, ezzel kárt okozva a városnak, másrészt egy ötödik cég által tartja fenn a strandot, amivel nem kötöttek szerződést. Az iktatott szerződés szerint közel 4,5 millió eurót kellett volna befektessen a strand fejlesztésére az üzemeltető, ám ennek a szakmai véleményezés szerint csupán töredéke valósult meg. – A javításokra és új épületek létesítésére egyetlen engedélyt sem váltott ki az üzemeltető, medence jött létre a semmiből, s épületek tűntek el a semmibe – jegyezte meg a polgármester.

László F. Csaba

Per hátán per

A polgármester szerint Gál Zakariás állítja, hogy azokat a területeket, amelyeken a termálstrand fekszik, a rendszerváltás után visszaszolgáltatták magánszemélyeknek, akiktől ő felvásárolta. – Tanulmányoztuk a telekkönyveket, hogy korábban kiknek és mikor szerepelt a nevén a termálstrand jelenlegi, nagyjából két és fél hektáros területe – folytatta az elöljáró. – Mint kiderült, a strand területe 2001-ben még a román állam nevén volt, 2004-ben telekkönyvezték Szentegyháza város tulajdonába. Lőrincz Csaba elmondása szerint a 2008-ban kezdődött, a prefektusi hivatallal és Gál Zakariással folyó perek során semmilyen előrelépés nem észlelhető a strand ügyében.
– Alapfokon már kétszer megnyertük az üzemeltető ellen a pert, ám ezt legutóbb is megfellebbezte, így ősszel Bukarestben tárgyalják újra az ügyet. Szeptemberben egy olyan pert is indítottunk, ami evakuálná az üzemeltetőt a strand területéről közterület jogtalan használata miatt – tette hozzá. Többször kerestük az ügyben telefonon a konzorcium cégeinek képviselőjét, Hatos Andrást, de nem értük el.

László F. Csaba

A hivatal hátráltatta a beruházásokat

Gál Zakariás, a termálstrandot üzemeltető cég adminisztrátora a Hargita Népe kérdéseire válaszolva azt mondta, a hivatallal a konfliktus már a szerződés megkötése után elkezdődött, és azóta is tart.
– A 2004-es választások óta a hivatal minden fejlesztést megakadályoz, semmilyen urbanisztikai bizonylatot és engedélyt nem adott ki, ezek viszont a beruházásokhoz elengedhetetlenek. Hozzáfogtam, hogy a területi rendezési tervet megvalósítsam, hét évembe került, hogy sikerüljön – panaszolta Gál Zakariás. – A hivatal arra sem méltatott, hogy a strand felé vezető utat rendesen megcsinálja – tette hozzá. Gál Zakariás szerint bár a strand 2,5 hektáros területe városi tulajdon, illegálisan lett az. – 1980-ban készített Kovács Lajos akkori polgármester egy 20 hektáros területet magába foglaló tervet, amelyet én a szerződéskötés után kaptam kézhez. ’88-ban létesült volna itt egy ifjúsági pionírtábor hotelekkel, strandrésszel – közölte Gál Zakariás, aki szerint ennek megvalósítása volt a kitűzött cél, ám a 20 hektárból mára 2,5 maradt.

László F. Csaba

Illegálisan történt a telekkönyvezés?

Kérdésünkre, miszerint miért volt szükség egy ötödik cég létrehozására a strand üzemeltetéséhez, azt válaszolta, hogy mivel a konzorciumban részt vevő cégek más-más ágazatokban tevékenykedtek, nem volt ki üzemeltesse a strandot, ezért bejegyeztek egy ötödiket, ami csak a strand üzemeltetésével foglalkozik. – A szerződéskötés előtt a hivatal elfogadta, hogy egy éven belül bejegyezzük a működtető ötödik céget – jegyezte meg. A többségi tulajdonjog megszerzéséről Gál Zakariás azt állította, hogy törvényes úton vásárolta fel, az elhunyt lánya adta el neki, a temetés után egy évvel. – 2012-ig nem én voltam az adminisztrátor, és nem vettük észre, hogy a magánterületeket kicserélték államiakra. Kényük-kedvük szerint hat olyan parcellát vettek be városi tulajdonba, ami telekkönyvön kívül az én tulajdonom – hangsúlyozta, majd térképen is megmutatta, hogy a strand mely részeit vásárolta fel magánszemélyektől. Gál Zakariás szerint az 1988-as telekkönyvezés is illegális volt, mivel az akkori városvezetés erőszakkal állította félre a terület akkori tizenhét tulajdonosát. 

Visszatérve a beruházásokra, Gál megjegyezte, mivel sem engedélyeket, sem a kiesett területet nem adták át, nincs ahol bővíteni, ahová építeni. Érdeklődésünkre bemutatta azokat a birtokleveleket is, amelyek állítása szerint igazolják, hogy 2004-ben magántulajdonban lévő területeket telekkönyvezett illetéktelenül a városvezetés a város tulajdonába. Mint mondta, nem foglalkoztatja, hányadik peren vannak túl és mennyi lesz még ezután, csupán az igazságos eljárás számára a fontos, hogy az állam is, a magánszemélyek is azt kapják, ami megilleti őket. 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!