Pénzidomárok, szakértők, értékvitelek
Pénzszakértők, elemzők, piackutatók, előrejelzők és üzleti tervezők hivatása a pénzügyi folyamatok felismerése, rendszeres értékelése a gazdaság minden szintjén és területén. A pénz mint egyenértéket tükröző áru, értékmérő, forgalmi eszköz, létszükségleti szerepet tölt be a vállalkozásban, gazdaságban és a társadalomban. A pénzidomá-
rok, költségelemzők, közigazgatási hivatalok, családok, munkavállalók és munkáltatók érdeke a pénzügyi ismeretek állandó gyarapítása, az új piacgazdasági szabályzók, a változó pénzügyi és banki műveletek értékviteli és törvényszerű ismerete. A döntéstényezőket, az országonkénti mikro- és makrogazdasági eredményességet szakértők segíthetik elemzéssel, a veszteségek, túlfizetések csökkentése által, az értékviteli és az életviteli folyamatokban.
Évről évre korszerűsödnek, módosulnak, kiegészülnek a pénzforgalmi, piacgazdasági folyamatok szabályzói, a pályázati pénzfolyósítások módszerei, az újabb pénzintézetek, bankok innovatív műveleteinek jegyében. A hitel-, betéti, aktív-passzív kamatok gyakori változtatása, a helyi adók, járulékok és illetékek évi kiigazítása, elemzése, követése és a pénzügyi döntésjavaslatok előkészítésének szerepe egyre növekszik. Az értékelemzők, programozók, pénzügyi szakértők időszerű feladatai közé tartozik a gazdasági fejlesztést segítő döntések előkészítése a mikro-, makro- és világgazdasági folyamatok fenntarthatóságáért. Az országok, ágazatok, cégek és a gazdasági élet minden területét átfogó szektorai között mérhető, piacgazdasági, partnerségi, méltányos kapcsolat valósulhat meg. Az állami, cégi és személyi kötelezettségek teljesítése, kiadás, bevétel, értékvitel és fedezetnövelés, a fejlesztésnek, életminőségnek tényezője.
A pénzidomárok, pénzügyi szakértők alkotó tevékenységének mutatói az értékelemzés és a társadalmi haladást szolgáló gazdaságpolitika. A kettő szimbiózisa csökkentheti a gazdasági válságok negatív hatásait, a munkanélküliséget, a túlfizetéseket, az életminőség romlását, a sztrájkok, konfliktusok okainak előidézését. Elismerésre méltó az EMTE – Sapientia Csíkszeredai Gazdaságtan Fakultás szakoktatóinak, tanárainak, vállalatok menedzsereinek hasznos kezdeményezése, a már hagyományos, évenként szervezett pénzidomár csapatversenye a mai jelöltek, versenyzők, jövendő szakértő-elemzők ismeretgazdagításának, a holnapi valós értékvitel szellemében. A pénzügyi és bankrendszer korszerűsítésén túl, az idomárok tudományos értékelemzéssel, évi pénzügyi tanulmányokkal, szakmai valós indoklással és döntési javaslatokkal tudják segíteni az érintetteket a politikai, társadalmi, gazdasági folyamatokban, a beruházásokban, munkahelyteremtésben, a megbecsülésben, a békés alkotómunkában, az életminőség javításában, a megmaradásban, itthon, a szülőföldön.
Dr. Balázs Sándor közgazdász, Csíkszereda