Peking az egyetlen
Az olimpiai játékok mindig nagy nézettségnek örvendenek, legyen az téli vagy nyári. És többnyire a játékok végén az összegzéseket követően elmondják, ez volt a „leg” olimpia. Nos, Peking már akkor történelmet írt, amikor pályázatát sikeresnek ítélte a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, és kihirdette a kínai fővárost a 2022-es Téli Olimpiai Játékok házigazdájának. Peking az egyetlen olyan város, amely nyári és téli olimpiának is adott otthont. Azért nem első ebben, mert első csak akkor lehet, ha van második. (Ferenc pápa sem I. Ferenc addig, amíg nem lesz II. Ferenc pápa.) Hivatalosan tizenhat, nem hivatalosan tizennyolc napot tart az idei téli olimpia, hiszen a megnyitót megelőző két napban hat sportág küzdelmei már elkezdődtek. Igaz, a valódi nagyüzem szombattól indult be, és a hajnali óráktól késő délutánig lehet választani, milyen eseményt követünk az olimpiáról.
Sokakban felmerült a kérdés, hogy idén magyar kommentárral lehet-e majd nézni a téli olimpiát, erre gyakorlatilag a mínusz kettedik napon kaphattuk meg az igenlő választ: az M4 Sportra nem került geokódolás. Így magyar kommentár mellett szurkolhattunk az idei első magyar olimpiai éremnek. Viszont magyar kommentárral lehet követni az Eurosport két csatornájának közvetítéseit is, így gyakorlatilag egyazon időben két eseményt is figyelemmel követhetünk, köszönhetően a nevében európai tévéállomásnak.
Az idei téli olimpiára is majd úgy emlékszünk vissza, mint a tavalyi, tokiói nyári játékokra: a kínai is a furcsaságok olimpiája. Természetes hó nincs, tavaly novembertől készítik a műhavat a szervezők és tárolják annak érdekében, hogy a versenyszámok előtt megfelelő legyen annak minősége. De ahogy a vaxmesterek mondják, a sílécek nem csúsznak olyan jól a műhavon, mint a természetes havon. A lelátókon műnézők ülnek, akik csak azért vannak ott, hogy ne legyenek üresek a több ezer férőhelyes csarnokok. Kína női jégkorong-válogatottjának mérkőzésein még szurkolni is mertek, noha a szervezők kérték, a meghívottak ne drukkoljanak, amennyire ez lehetséges.
Kína remélte, hogy övék lehet a Covid-éra utáni első olimpia. Nos, nem lett az, de remélik, hogy a Covid-érában a pekingi lesz az utolsó olimpia. Az idei játékokat is kettős harc jellemzi: a sportolók előbb a koronavírustesztet kell sikerrel vegyék, majd ellenfelüket is le kell győzzék. Érdekesség, hogy a doppingról alig esik szó Pekingben. De majd húsz év múlva megtudjuk, ki produkált negatív Covid- és pozitív doppingtesztet.
Kopacz Gyula