Pásztornapot tartottak a Hargitán

A Homoródalmáshoz tartozó Kongófa elnevezésű részen található Kongo Farm adott otthont a szerdán megrendezett Pásztornap a Hargitán elnevezésű szakmai előadás-sorozatnak a Hargita Megye Tanácsa keretében működő Hargita-hegység Közösségi Fejlesztési Társulás szervezésében.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 4 perc
Pásztornapot tartottak a Hargitán
Nagy érdeklődés övezte a rendezvényt Fotó: Létai Tibor

Kulcsfontosságú, hogy a Hargita-hegység zó­ná­já­ban tevékenykedő gaz­dál­kodók naprakész in­for­má­ci­ókhoz jussanak, ami segíti tevékenységükben, biztosítva a fejlesztési lehetőségeket számukra. Ahhoz, hogy az említett célok megvalósuljanak, nagy szükség van arra, hogy a gazdáknak időközönként konferenciákat, műhelybeszélgetéseket szervezzünk, amelyek keretében a témában jártas szakemberek mondják el tapasztalataikat, meglátásaikat a hegyvidéki gazdálkodás kapcsán – fogalmazott a szép számmal megjelent érdeklődő előtt elhangzott köszöntőbeszédében Madár Zsolt, a Hargita-hegység Közösségi Fejlesztési Társulás igazgatója, a jeles esemény főszervezője, aki egyúttal köszöntötte a megyei és helyi önkormányzatok vezetőit, elöljáróit, a mezőgazdasági minisztérium munkatársait, neves határon inneni és határon túli előadókat, valamint Petre Daea volt mezőgazdasági minisztert. Madár Zsolt röviden ismertette a fejlesztési társulás történetét, köszönetet mondva Borboly Csaba elnöknek, akinek hathatós segítségével sikerült létrehozni 2012-ben az egyesületet. Megtudtuk: azzal a céllal alakultak, hogy a gazdák fejlődéséhez hozzájáruljanak, akik mintagazdaságokat tudnak létrehozni, amelyeket be lehet mutatni, általuk megismertetve a hegyvidéki gazdálkodás különböző formáit.

Létai Tibor
Régi fajta haszonállatok – kárpáti borzderes, veres pofájú berke, báznai sertés – tenyésztése és tartása zajlik génmegőrzési céllal a Kongo Farmon – ezt már Țăpuc Loránd tulajdonos mondta felszólalásában. Megjegyezte: „ezek az őshonos állatok nemzeti kincsek, és a tartásukhoz szükséges nagy tudással rendelkezünk, mindezzel hozzájárulva a biodiverzitás fenntartásához, ami nagyon fontos”. Țăpuc kérdésre válaszolva elárulta: nem kifizetődő ez a fajta gazdálkodás, rengeteg munkával és kiadással jár, viszont a kitartás és a befektetett energia hosszú távon végül meghozhatja gyümölcsét, csak lelkesedéssel és hittel lehet ezt csinálni.  

Létai Tibor
A nagyszámú érdeklődő számos előadáson vehetett részt. Többek között meg­hall­gat­hat­ták Könczei Csaba háromszéki képviselő sertéstartással kapcsolatos előadását, Romfeld Zsolt gyepgazdálkodásról szóló értekezését, Jávor András debreceni egyetemi professzornak a juhtartás aktuális kérdéseiről szóló felszólalását, valamint Szász Ferenc, a Hargita Megyei Ügyvédi Kamara dékánjának előadásában a kárigény lehetőségeit – nagyragadozók által okozott kár esetén – ecsetelő előadását. 
Petre Daea volt miniszter is megosztotta gondolatait a jelenlévőkkel, fontosnak nevezve ezeket a találkozókat, mert lehetőséget adnak a párbeszédre, a tanulásra és vágyat ébreszt a jó keresésében, hogy megőrizzük az örökséget és bővítsük azt. Megemlítette, hogy az ember számára az egészséges, természetes élelmiszer létfontosságú, ennek előteremtésére pedig elengedhetetlen a biológiai sokféleség. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is köszönetét fejezte ki a megjelenteknek, szervezőknek. Megjegyezte, hogy ezek a konferenciák hozzájárulnak ahhoz, hogy a helyi gazdák minél több európai uniós pályázathoz tudjanak hozzájutni.
A konferencia szüneteiben a vendégsereg a farm őshonos állatállományából feldolgozott termékeket kóstolhatott, helyi készítésű sonkákat, szalámikat, sajtokat, ordát és egyéb finomságokat. A farmot is megtekinthették az érdeklődők, közelebbről is megismerkedve az ott tartott őshonos állatfajtákkal.

Létai Tibor
A sikeresen lezajlott rendezvényen felbuzdulva a szervezők folytatni szeretnék a megkezdett munkát, és jövőre egy másik megyei mintafarmon szeretnék megszervezni a konferenciát.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!