Térinformatikai rendszer létrehozásán dolgoznak a Hargita-hegységben

A digitalizáció célja egy nagy adatfelhő létrehozása lenne, amely lehetőségeket nyújt a turistáknak, a vendéglátóknak és valamennyi turizmusban dolgozónak a naprakész információk elérésében – hangzott el a szerda délelőtt tartott sajtótájékoztatón.

Vlaicu Lajos
Térinformatikai rendszer létrehozásán dolgoznak a Hargita-hegységben
Fotó: Vlaicu Lajos

A Hargita-hegység Közösségi Fejlesztési Társulás, Hargita Megye Tanácsa és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Hargita-hegységre vonatkozó közös digitalizációs projektjének részleteit ismertették szerda délelőtt a megyei tanácsnál tartott sajtótájékoztatón. Madár Zsolt, a Hargita-hegység Közösségi Fejlesztési Társulás ügyvezető igazgatója kifejtette: térinformatikai rendszer létrehozásán dolgoznak a Hargita-hegységben. A tervek szerint a rendszer többféle digitális térképet foglal majd magában, az övezet turisztikai desztinációinak és üdülőhelyeinek a digitális térképét készítik el, ahol elérhetők lesznek a sípályákra, panziókra és egyéb látványosságokra vonatkozó naprakész információk. A turisták a helyszínek telítettségéről is tájékozódhatnak a rendszerben. 

– A felhasználók számára az információk okostelefonról könnyedén elérhetők lesznek. A program nemcsak a látogatók számára nyújt információt, hanem önkormányzatoknak, helyi közbirtokosságoknak és különböző civil szervezeteknek egyaránt. Mindenki kiválaszthatja az érdeklődésének megfelelő térképet. A Hargita-hegység Közösségi Fejlesztési Társulás saját anyagi forrásán kívül a Bethlen Gábor fejlesztési Alapkezelő Zrt. támogatását is igénybe vette, és nagyjából húszezer lejt kaptak a digitalizációs fejlesztés elvégzésére.

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke szerint a projekt lényege: valós időben valós információk és valós szolgáltatás biztosítása a felhasználóknak.

– Hargita megye versenyben áll más térségekkel, a digitális fejlesztési lehetőségek révén és versenyképesek is vagyunk

– tette hozzá a megyeelnök. Borboly szerint a rendszer egy többemeletes épülethez hasonló, ahol mindenki a számára megfelelő szinten csatlakozhat.

– Bárki, aki az övezetben szeretne időt tölteni, annak naprakész információk állnak majd rendelkezésére, árak és ábrák fogják segíteni a tájékozódásban. Ilyenkor a legfontosabb kérdés, hogy lesz-e jövedelem a digitalizációból. Nos, a vendéglátóknak és a turisztikai egységek működtetőinek biztosan meg fogja érni anyagilag – nyomatékosított Borboly.

Marton Huba, a Geotop Kft. székelyudvarhelyi kivitelező cég vezetője kifejtette: a program elkészítési határideje egy év, de várhatóan év végéig elkészül egy alapverzió, amelyet elérhetővé tesznek.

A program tartalmazni fog erdőgazdálkodási, ipari és turisztikai kategóriákat, sőt építkezési engedélyek és tervek is láthatóak lesznek. Legelőször a tagtelepülések adatait töltik fel, de folyamatosan frissítik és bővítik az adatokat és a területeket. 
 

– Adatok feltöltésére az előzetesen regisztrált felhasználóknak lesz lehetőségük az információk szűrése és ellenőrzése mellett. A digitalizált rendszer sajátossága, hogy beépíthető más rendszerekbe is – hangsúlyozta a programozó. Hozzáfűzte: a digitalizáció célja egy nagy adatfelhő létrehozása, amely lehetőségeket nyújt a turistáknak, a vendéglátóknak és valamennyi turizmusban dolgozónak a naprakész információk elérésében.  A programkészítők fő szempontjai, hogy könnyedén használható legyen a program, és ne csak az irodából lehessen adatokat feltölteni, hanem akár a terepen tartózkodva, telefonról GPS-koordináták segítségével.

A sajtótájékoztatón néhány polgármester is jelen volt, mindannyian kíváncsian várják a végkifejletet, ugyanis egyöntetű véleményként elhangzott: adatra szükség van, mert arra alapozva lehet fejleszteni a térséget.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!