Olcsóbban kínált készítmények
A szigorodó követelmények miatt állatorvos felügyelete mellett, bejegyzett állományra és a körzeti állatorvostól kapott rendelési lap alapján, de immár Hargita Megyei Méhészegyesület csíkszeredai székhelyén kialakított raktárból is beszerezhetik a legfontosabb méhészeti gyógyszereket a térségbeli méhészek.
Engedélyezte a megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság a csíkszeredai méhészeti gyógyszer-raktárt: a Hargita Megyei Méhészegyesület székhelyén található lerakatból állatorvos felügyelete mellett szerezhetik be állományuk védelmére a hazai méhészeti kutatóintézet által előállított gyógyszereket a méhészet – tájékoztatta lapunkat Rácz Ilona, a csíkszeredai méhészboltot működtető Apicola Kft. igazgatója, a Hargita Megyei Méhészegyesület alelnöke.
Elmondta, a tavaly augusztusban megjelent kormányhatározat alapján a megyei méhészegyesület nagy része – összesen 35 megyében – még a múlt év végéig létrehozta a saját engedélyezett gyógyszerlerakatát. A tavaszi méhészeti szezon kezdetére viszont immár a Hargita, Kovászna, Brassó és Fehér megyei gyógyszerraktáraknak is sikerült megszerezniük a működési engedélyt. A csíkszeredai egység a méhészek által leggyakrabban használt – a méhészeti program támogatási rendszerében is elszámolható – három akkreditált készítményt, a Varachet Fortet, a Mavrirolt és a Protofilt kínálja, ráadásul kedvezményesen, ugyanazon az áron, amilyenen a gyógyszereket a Romániai Méhészeti Kutatóintézet is előállítja és forgalmazza.
– Mivel a kutatóintézet is az országos méhészeti egyesülethez tartozik, ezért a megyei méhészeti gyógyszerraktárak kedvezményes áron jutnak a gyógyszerekhez, így mi is árrés nélkül, nagybani áron tudjuk továbbértékesíteni a méhészeknek. A Varachet 42 lejbe, a Mavrirol és a Protofil pedig 38–38 lejbe kerül. Az állatgyógyszertárak gyakorlatilag ezen az áron veszik meg, és természetes, hogy az árrésüket erre az árra számítják – tette hozzá a megyei szakegyesület alelnöke.
Mivel viszont a méhészeti gyógyszerek forgalmazására vonatkozó szabályok az utóbbi esztendőben jelentősen szigorodtak, a csíkszeredai gyógyszerraktár készletéből a méhészek – jogi és magánszemélyek egyaránt – csakis a körzeti állatorvostól kapott rendelőlap (notă de comandă), illetve a méhcsaládjaik nyilvántartásba vételéről tanúskodó állategészségügyi bizonylat birtokában vásárolhatnak. Magánszemélyek esetében a személyi igazolvány, jogi személyek esetében ugyanakkor még a cégbejegyzési dokumentumok másolatára is szükség van – hívja fel a méhészek figyelmét Rácz Ilona.
– Egy kicsit nehézkes a dolog. A méhészek sem hiszik el, hogy a méhészeti alapgyógyszerek beszerzése egy év alatt ilyen körülményessé vált. Állítólag az unió más tagállamaiban is így működik, ezért kellett a gyógyszervásárlási szabályokat nálunk is ennyire szigorítani – jegyezte meg lapunknak a szakember.
Domján Levente