Nincs diák pótvizsga nélkül
Nincs egyetemista pótvizsga nélkül – tartja az optimistán baljós mondás, és valahol minden hallgató ezt átélte már egyszer. Első éves hallgatóinkat, Bartók Tibor-Richárd gazdaságinformatika, illetve Goró Noémi általános közgazdaságtan szakosokat kérdeztük, hogyan élték meg a számukra új helyzetet, a vizsgaidőszakot.
Bartók Tibor Richárd gazdaságinformatika szakos hallgatót első vizsgaidőszakáról kérdeztük.
– Az első szesszióm minden értelemben új élmény volt. Új élethelyzet volt ez számomra, mivel először tapasztaltam meg, milyen egy hónapon át tartó számonkérés. De összességében jó tapasztalataim vannak ezzel kapcsolatban – osztotta meg tapasztalatait a hallgató. Ugyanerre a kérdésünkre válaszolt Goró Noémi közgazdaságtan-hallgató is. Első szesszióját összességében sikeresnek könyvelte el.
– Sokkal nehezebbre számítottam, mert mindenki azt mondta, hogy sokat kell tanulni és magasak az elvárások. Ez valóban így van, de nem olyan ijesztő, mint ahogy elsőre hangzik – mondta Noémi. Hozzátette: egy kis tanulással meg lehet csinálni.
Második kérdésem arra vonatkozott, hogy kaptak-e első éves hallgatóink a felsőbb éves diákoktól útmutatókat a vizsgaidőszakra.
– Tanácsok terén el voltam látva, mivel elég jó kapcsolatokat ápolok felsőbb éves hallgatókkal. Ezek között voltak nagyon hasznos és felhasználható tanácsok is. Például, hogy csoporttársainkkal közösen tanuljunk, vagy hogy tartsunk tematikus napokat, de nyilván voltak csak poénnak szánt tanácsok is: „nincs egyetemista pótvizsga nélkül” – osztotta meg élményeit Richárd.
Noéminek az idősebbek azt tanácsolták, hogy ne hagyjon mindent az utolsó pillanatra, mert sok lesz, és okosan gazdálkodjon az idejével.
– Felhívták a figyelmünket, hogy kell a kikapcsolódás is, folyton nem szabad tanulni. Biztattak, hogy nem olyan vészes, mint ahogy képzeljük, és az sem baj, ha mindenből elsőre nem megyünk át, mert van még lehetőség a javításra – emlékezett vissza az egyetemi hallgató.
A hallgatókat a legnehezebb vizsgájukról és egyáltalán a szeszszió legnagyobb kihívásairól kérdeztük. Bartók Richárdnak nehézséget leginkább csak a matematikavizsga okozott, ezt leszámítva az összes vizsgája elsőre sikerült. Goró Noémi számára is a matematikavizsga okozott problémát.
– Sajnos egy olyan tantárgy, amit nem lehet teljesen megtanulni, hanem érteni is kell az összefüggéseket. Rengeteg gyakorlat van, nehezebbnél nehezebbek, nekem ezek okoztak fejtörést – elevenítette fel a legnehezebb vizsgáját Goró Noémi. Richárd a folytatásban arról számolt be, hogy számára mi jelentett kihívást és nehézséget.
– Kihívást az okozott, hogy későn kezdtem el a felkészülést, és egy picit kaotikus állapotok uralkodtak egy-egy nehezebb vizsga előtt. Ami viszont könnyített egy keveset a vizsgaszesszión, az az volt, hogy a kollokviumi héten már magunk mögött hagytunk jó néhány vizsgát, így ennyivel kevesebb maradt a szesszióra – mondta Richárd. Noémi nem szeret semmit elsietni, és ez a tanulással sem volt másként, saját bevallása szerint a legnagyobb kihívás számára a megfelelő időbeosztás és a lustasága legyőzése volt.
– Fő motiválóm a szobatársam és egyben barátnőm, aki mindig kitalált valamit, hogy felpörgessen, amikor ellustulam volna. Sok vizsga okozott meglepetést számomra, amelyektől féltem. Kiderült, hogy nem is olyan nehezek. Egy szóbeli vizsga lepett meg leginkább, mert mindig ideges voltam, ha mások előtt kellett beszélnem, de most, amikor szembekerültem a tanárral, lenyugodtam, és elmondtam a tételemet, ami végül nagyon jól sikerült – elevenítette fel az egyik vizsgahelyzetet a hallgató. Utolsó kérdésem arra vonatkozott, hogy milyen tanulságokat vontak le a hallgatók első vizsgaidőszakuk után. A válaszadást ezúttal is Richárd kezdte, aki azt a tanulságot vonta le, hogy időben kell elkezdeni készülni a vizsgákra.
– Ha beosztjuk az időnket és párhuzamosan készülünk mindenre, sok fejfájástól kíméljük meg magunkat – ecsetelte.
Noémi végül elmondta, hogy az első szessziójából azt a tanulságot vonta le, hogy ha valamit nem ért, bátran kérjen segítséget az ismerőseitől, mert egy jó magyarázat, más meglátás sokat segíthet a lecke megértésében.
– És azt se felejtsük ki, hogy idejében neki kell fogni tanulni, mert nem elég a vizsga előtt egy-két nappal bemagolni a féléves anyagot, annak semmi értelme. Összességében meg vagyok elégedve az első szessziómmal, van, amin javítani, de a következő vizsgaidőszakban alkalmazom a most megszerzett tapasztalatokat – fűzte hozzá.
Sántha Hanna-Kriszta