Névtáblát tennének az orvoslakások ajtajára
Két orvosi szolgálati lakást adott át a Studium Prospero Alapítvány szerdán a Siménfalva községhez tartozó Nagymedeséren.
Száz évvel ezelőtt Medesérnek még hatszáz lakosa volt, mára azonban mindössze ötven főre csökkent a település lélekszáma – hangzott el az orvoslakások átadását megelőző istentiszteleten a jelenleg is felújítás alatt álló helyi unitárius templomban. A kis lélekszám ellenére is fontosnak tartotta a Studium Prospero Alapítvány, hogy felépítsék a két orvosi lakást. Az épület a település temploma közelében kapott helyet.
Vass Levente, a Studium Prospero Alapítvány elnöke elmondta, a magyar állam által is támogatott orvoslakások 1,3 millió lejből épültek fel, alapterületük 204 négyzetméter, a beépített tetőtérben egy 200 négyzetméteres közösségi terem is helyet kapott, amely alkalmas közösségi rendezvények, akár fiataloknak szóló táborok szervezésére is. Az egyhektáros területet, amelyen a lakások helyet kaptak, a nagymedeséri származású dr. Rozinger Márta egykori székelykeresztúri belgyógyásznak köszönheti az alapítvány.
Nagy János, Siménfalva polgármestere lapunknak elmondta, Nagymedeséren jelenleg nincs egyetlen orvos sem, a községközpontban, Siménfalván is mindössze egy családorvos rendel, ő látja el mind a községhez tartozó 14 település betegeit. A községben ugyanakkor heti rendszerességgel rendel egy székelyudvarhelyi fogorvos. A községvezető reményét fejezte ki, hogy a festői környezetben felépített új orvosi lakások a településre vonzzák akár a községből elszármazott orvosokat is.
– Azért tudtunk közösség maradni, mert az ilyen kis, hagyományos települések, mint Medesér is, megtartó erejére tudtunk támaszkodni, mindig közösségben gondolkodtunk
– mondta az ünnepségen Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Potápi Árpád János, Magyarország miniszterelnökségének nemzetpolitikáért felelős államtitkára felszólalásában rámutatott, ez az átadó ünnepség is a nemzeti összetartozást erősíti, hiszen a kistelepülések támogatásával a közösségekben meg tudják erősíteni az összetartozás érzését és élményét. Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke elmondta, az átadó nem egy emlék kell legyen, hanem egy jövőbe mutató esemény, hiszen egy ötvenfős településen otthon épült, és ezzel azt üzenik annak a hatvan udvarhelyszéki kistelepülésnek, amelynek lélekszáma háromszáz fő alatt van, ne veszítsék el a reményt, hogy itthon, szülőföldön érdemes jövőt tervezni.