Hirdetés

Veszély nincs, de marad a tiltás

A kiskérődzők pestise (PRM) miatt újabb 30 nappal hosszabbította meg a járványügyi intézkedéseket az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Ha­tó­ság (ANSVSA). Bár a hó­nap elején Tulcsa megyében felszámolták az összes gócpontot, Temes megyében még mindig maradt hét aktív góc. Országos szinten eddig összesen 225 880 állat pusztult el a járvány következtében.

Létai Tibor
Veszély nincs, de marad a tiltás
Karantén. Tilos az állatok engedély nélküli szállítása Fotó: Veres Nándor

Mivel nem sikerült teljesen megszüntetni a járványt, október 5-én újabb 30 napos mozgási tilalmat vezettek be a hatóságok, ugyanakkor meghatározatlan időre az állattömörülések – vásárok, kiállítások, versenyek stb. – továbbra is fel vannak függesztve – tájékoztatta lapunkat Fodor Levente. A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) járványtani osztályvezetője felhívta a figyelmet: a hatóságok hangsúlyozzák az illegális állatszállítások veszélyét, amelyek új járványgócokat okozhatnak és veszélyeztetik az exportot, ezért az állatok mozgatását az országban csak a helyi állategészségügyi hatóságok írásos engedélyével lehet megvalósítani. Országos szinten a járványban elpusztult 13 723 kiskérődző – 13 465 juh, 258 kecske –, valamint leöltek 212 157-et, amiből 209 598 juh és 2559 kecske – vázolta az adatokat a szakember. Megtudtuk, hogy bár létezik oltás, azt csak nagyon különleges esetekben használják, így Romániában erre nem került sor. Mint korábban beszámoltunk róla, a kiskérődzőket veszélyeztető himlő is felütötte a fejét a környező országokban, ezért a román hatóságok óvintézkedéseket foganatosítottak. A legfrissebb szeptemberi adatok szerint Törökországban 62, Görögországban 19, Bulgáriában 1 esetet jelentettek. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Mint ismert, a kiskérődzők pestise július elején ütötte fel a fejét az országban. A járvány tetőzésekor összesen 64 gócpontot azonosítottak az ország négy megyéjében – Tulcsa, Konstanca, Ialomița, Temes –, pillanatnyilag már csak a bánsági megyében van hét aktív góc. A PRM-vírus nagyon virulens és súlyosan érinti a juhokat és kecskéket – a fertőzött állatok elhullási aránya elérheti a 70 százalékot is –, viszont az emberre nem veszélyes. Megelőzési intézkedésként a beteg állatok azonnali eltávolítása, valamint a szigorú karantén és állatmozgási szabályok betartása ajánlott. Létezik védőoltás is, amelyet olyan helyeken alkalmaznak, ahol a fertőzés már súlyos, jelenleg ilyen hely India. Az állatok karanténba helyezése és az újonnan beszerzett állatok elkülönítése is kulcsfontosságú. A nemzetközi szervezetek célja, hogy 2030-ra globálisan megszüntessék a kiskérődzők pestisét, ami nagy kihívás, de a megfelelő intézkedések betartásával a szakértők szerint sikerülhet.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!