Nesze neked, szabadnap!
Még a múlt esztendő júliusában, pontosabban július 3-án jelent meg a beteg gyermek gondozása végett évente egy munkanap „szabaddá tételére” vonatkozó 2014/91-es törvény. Már megjelenése pillanatában némileg értelmetlennek tűnt, legalábbis számunkra ez a jogszabály. Többek között annak okán, hogy címe megszövegezése ellenére, a törvény szövegében már tételesen az szerepel, hogy azt a szabadnappá nyilvánított munkanapot tulajdonképpen a kiskorú gyermek egészségi állapota éves felülvizsgálata lehetőségének a biztosítása érdekében nyújtják annak a szülőnek vagy a gyermek törvényes képviselőjének.
[dropcap]M[/dropcap]agyarán fogalmazva arról van szó, hogy a szülők egyike vagy a gyermek törvényes képviselője évente egyszer kérheti munkanapja szabadnappá „nyilvánítását”, annak érdekében, hogy jelen lehessen gyermeke egészségi állapotának a felülvizsgálatán, illetve arra elkísérje gyermekét.
Fizetés nélkül
Továbbá: ez a szabadnap végeredményben fizetés nélküli szabadságot jelent, ugyanis az a felnőtt, amennyiben munkaviszonya van a szóban forgó napon, nem jogosult bérezésre, sem pedig bér jellegű juttatásokra. Továbbá utalhatunk arra is, hogy azon gyermekek esetében kérelmezhető a munkáltatótól ez a „szabadnapos munkanap”, ha az eltartásában és gondozásában levő gyermek életkora 0–18 év között van. Mindezt szem előtt tartva, nemigen derül ki, hogy miért is volt szükség a szóban forgó jogszabályra, ugyanis a Munkatörvénykönyv értelmében a fizetés nélküli szabadság nemigen tagadható meg akkor, ha a kérés hátterében nyomós okok állnak. Mi több, tudunk arról is, hogy számos ágazat, cég esetében a kollektív munkaszerződésekbe is belefoglaltattak ilyen jellegű kikötések. Mindennek ellenére a kormány annak idején amolyan fegyvertényként könyvelte el a törvény tervezetét.
Megkéstek…
A törvény 5-ös szakasza értelmében annak alkalmazási normáit az egészségügyi és a munkaügyi minisztereknek kellett kidolgozniuk és kormányhatározattal jóváhagyni 2014. augusztus 5-ig. Közel egy év telt el az óta, s a módszertani normákat csak most fogadták el, nevezetesen a július 15-i kormányülésen. Az azokat jóváhagyó 2015/576-os kormányhatározat a Hivatalos Közlöny tegnapi számában jelent meg, és péntektől lesz hatályos. Ezek a normák egy olyan bürokratikus eljárást írnak elő, amelyek okán nem nagyon hinnénk, hogy az alkalmazotti jogállású gyermekes szülők valamelyike is „tolakodni” fogna a fizetetlen szabadnap igényléséért. Arra évente egyszer csak az egyik szülő lesz jogosult (vagy esetleg a törvényes képviselő), akinek az orvosi felülvizsgálatot megelőzően legalább 15 munkanappal be kell nyújtani a munkáltatójához azt a kérést, amelynek a formanyomtatványát a most megjelent kormányhatározat melléklete tartalmazza. Ugyanakkor a kéréshez mellékelnie kell a saját felelősségére adott ama nyilatkozatot, miszerint abban az esztendőben a másik szülő nem igényelt és nem is fog igényelni ilyen jellegű, azaz a 2014/91-es törvény által szabályozott, szabadnapot.
Túlzott jelentőség
De ezzel nem ért véget a szabadnap kálváriája: az orvosi felülvizsgálatot követően annak a szülőnek kötelező módon be kell nyújtania a gyermek családorvosához azt a dokumentumot, amely tartalmazza az orvosi felülvizsgálat eredményeit. Ezen dokumentum alapján a családorvos kibocsát egy bizonylatot, amely révén igazolja az orvosi felülvizsgálat megejtését. Ennek a bizonylatnak a formanyomtatványát ugyancsak tartalmazza a kormányhatározat melléklete. Amennyiben a szóban forgó szabadnap nyújtására az iskolai év folyamán került sor és az a gyermek iskolába jár, a családorvosnak ki kell bocsátania a gyermek számára is egy igazoló bizonylatot. Van-e még valami? Van: a családorvos által kibocsátandó már említett bizonylatot (típusnyomtatványt) a szülőnek be kell nyújtania annak kibocsátásától számított 5 munkanapon belül munkaadójához. Ennek a bizonylatnak a kapcsán az is megemlítendő, hogy a családorvos annak kibocsátásáért nem számíthat fel semminemű illetéket. Áttanulmányozva a törvényt és a most megjelent alkalmazási normákat, nem mondhatunk egyebet, mint azt, hogy egyesek ugyancsak eltúlozták ennek az úgynevezett munkanapi szabadnapnak a jelentőségét. Mi azt mondanánk: nesze neked, szabadnap, de jobb, ha nem igényled…
Hecser Zoltán