Szabadnap jár azoknak, akik online kitöltik a kérdőívet
Népszámlálást tartanak idén Romániában, amelynek a magyarság szempontjából kiemelten fontos tétje van. Nemcsak az derül ki, hogy mennyien lakunk az országban, hanem az is, hogy ezen belül mekkora a romániai magyar közösség, illetve, hogy hol, milyen arányban nőtt, illetve csökkent a magyarság. Ez ugyanis nagyban befolyásolja a kisebbségi anyanyelv-használati jog érvényesítését, beleértve a szimbólumhasználatot és az anyanyelvi oktatást is. Az idei népszámlálás a korábbiaktól eltérő módon négy hónapon át tart, az első szakaszban lehetőség lesz online is kitölteni a kérdőívet. A részletekről Barna Gergő szociológust kérdeztük.
Újdonság az is, hogy ezúttal magyar nyelvű kérdőívet is készítenek. Március 14-én kezdődik az önkitöltéses egyéni szakasz, amikor mindenki saját maga töltheti ki online az adatlapot. Ebben az időszakban az önkormányzatoknak létre kell hozniuk információs pontokat, ahol a számlálóbiztosoknak eszközöket, tableteket biztosítanak, hogy azok is kitölthessék az online kérdőívet, akik nem rendelkeznek készülékekkel, internetkapcsolattal, esetleg megfelelő digitális kompetenciával.
Segítséget kérhetnek a kitöltéshez
Barna Gergő a Maszol megkeresésére közölte, minden közigazgatási egységben a lakosságszám függvényében neveznek ki számlálóbiztosokat, minden számlálóbiztosnak két tabletet biztosítanak.
– Ez azt jelenti, hogy a 2500 fő alatti településekre egy számlálóbiztost küldenek, viszont minél többen élnek egy faluban vagy városban, annál több cenzort helyeznek ki – mondta a magyar népszámlálási kampány lebonyolításával megbízott Közpolitikai Elemző Központ Egyesület elnöke.
Hozzátette, az önkormányzatok kell kijelöljék az információs pontok helységét, ahol a lakosok segítséget kérhetnek, ha bizonytalanok a kérdőívek kitöltésében.
A kérdőív egyébként négy részből áll: a lakásra vonatkozó, az épületre vonatkozó kérdések, a háztartásra vonatkozó kérdések mellett a személyi kérdőívet is ki kell tölteni. Fontos tudni, hogy pontosan annyi személyi kérdőívet adnak meg a regisztráció után, ahányan laknak az adott háztartásban.
Amire figyelni kell
A hagyományos, klasszikus lekérdezés május 16-án kezdődik, és akik korábban már kitöltötték az online kérdőívet, azokat nem fogják megkeresni a számlálóbiztosok.
– Nagyon fontos, hogy ha az önkitöltés módszerét választjuk, akkor egyrészt regisztráljuk majd a teljes családot, a teljes háztartást, illetve a kérdőíveket végig töltsük ki – hangsúlyozta a szakember.
Kiemelte, ha a számlálóbiztosok azt látják, hogy egy háztartásból már beérkezett egy kérdőív, akkor megtörténhet, hogy a hagyományos lekérdezés időszakában már nem keresik fel az adott családot, közben megtörténhet, hogy több személy is él ugyanabban a háztartásban. Barna Gergő felhívta a figyelmet arra, hogy szükséges minden kérdésre válaszolni, a legfontosabbak, az anyanyelv és a felekezeti hovatartozásra vonatkozó kérdések a kérdőív végén találhatók.
Az online kitöltés veszélye azonban az, hogy a romániai magyar lakosság jelentős része, összesen 36 százalék gondolja úgy, hogy online szeretne válaszolni a kérdésekre, de valójában a felmérések alapján csupán 12 százalékuk rendelkezik internetes felhasználói kompetenciákkal.
– Nagyon fontos, hogy azok, akik bizonytalanok magukban az online kitöltést illetően, azok kérjenek segítséget egy rokontól, családtagtól, ismerőstől, baráttól. Ha valaki elakad a kérdőívvel, lehetősége lesz folytatni azt. E-mailben kapják majd meg az állampolgárok a kérdőív linkjét, amelyre rákattintva folyatni lehet a kitöltést, tehát mindaddig vissza lehet térni rá, amíg azt véglegesen el nem küldi – mondta.
Ugyanakkor a nepszamlalas.ro oldalon oktatóvideókkal magyarázzák el a kitöltést, de telefonos segítséget is kérhetnek majd az emberek.
Hivatalos szabadnap jár a kitöltésért
Hivatalos szabadnapot kapnak azok, akik online töltik ki a kérdőívet. Miután a kitöltő lezárja és beküldi, igazoló e-mailt kap majd arra vonatkozóan, hogy sikeresen válaszolt a kérdésekre. Bár a szakember szerint még nem teljesen tisztázott, de a terv szerint internetes oldalon ellenőrizni lehet a beküldött kérdőív státuszát, tehát a személyi szám beírásával a munkaadó is ellenőrizheti, hogy az alkalmazott valóban részt vett-e a népszámláláson.
Barna Gergő szerint a kérdőív tartalmi véglegesítését még ezen a héten elfogadhatja a kormány, tehát a napokban várható, hogy minden szempontból véglegesítik a kérdőívet. Kiderül az is, hogy milyen kérdések kerültek be és milyen kérdéseket távolítottak el.
Molnár Boglárka/maszol